sponsorlu bağlantılar
1833 yılında Progin adında bir Fransızher harf için bir harf çubuğu olan makineyi icat etti.

On yıl sonra 1843 de Amerikalı Charles Turber daha değişik bir yazı makinesini yapmayı başardı. Bu makinede harf çubukları pirinç bir tekerleğin kenarında bağlantılıydılar. Tekerlek bir merkez mili üzerinde hareket ediyordu. Böylece istenilen harfin çubuğu çevriliyor ve alttaki kağıdın üzerine mürekkepli harfi basıyordu.

Söz konusu makinenin çok yavaş çalışmasıpratik yararını azaltmaktaydı.

1856 yılında gelişme yolunda bir adım daha atıldı. Yeni yapılan makinede harf çubukları ortak bir merkez ekseninde dizilmişlerdi. Başka türlü söylemek gerekirse bugünkü yazı makinelerinde temel olan ilkeden yararlanılmıştı.


Daktiloyu Kim İcat Etti?

Pratik kullanış için uygun ve set halinde yapımına gidilen ilk yazı makinesiBirleşik Amerikalı üç mucit tarafından gerçekleştirildi. Bunların adları Christopher Sholes.SamuelSoule ve Carlos Glidden'di. 1873 yılındakendi buluşları olan makineyi daha da geliştirdiler.Kağıt dolgu lastik bir silindirin aralığından yerleştiriliyor mürekkepli şeridin sarılı bulunduğu bir makara dönerek hareket halindeki şerit ikinci ve boş bir makaraya sarılıyordu.Yukarda isimleri sayılan üç mucit birleşmiş ve bir şirket kurmuşlardı. Üç ortağın makinesine benzer başka bir yazı makinesiyaklaşık olarak aynı zamandaPeter Mitterhofer adında bir Alman tarafından yapılmış ve Viyana Politeknik Enstitüsüne satılmıştı. Onu.Mathias Schwalbach adındaki bir teknisyenin icadı olan bir makine izledi.

Sholes.Glidden ve SouleDensmere adındaki bir avukatın aracılığıyla buluşlarını New York Eyaletinin büyük bir şehrindeki (Remington ve Oğulları)silah fabrikasına sattılar. Bir süre sonra üç ortağın buluşu olan yazı makine-sinin seri halinde yapımına başlanmıştı. Piyasaya sürülen makineler istekle kapışıldığı için ilk örnekler sadece büyük harfle yazıyordu. Ertesi yıl model değiştirildi.Yeni model makine daha küçük harflerle yazıyordu. 1877 yılında silindiri indirip kaldıran mekanizma küçük harfler sayılar ve bazı yazı işaretleri de katılarakmakine iyice geliştirildi.

Yazı makinesikadınların büro çalışmalarında büyük ölçüde yer almalarına zemin hazırladı. 1880 yılında New York'ta ilk daktilo kursu açıldı. Bunuçeşitli yazı makinesi fabrikalarının açtıkları kurslar izledi.sponsorlu bağlantılar