Başkalaşım Geçiren Canlılar Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Başkalaşım Geçiren Canlılar Nelerdir?

 1. bir çok canlı başkalaşım geçirir ve arıda onlara dahildir
  sponsorlu bağlantılar


   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-12-08 #2
  Hayır. Arılar başkalaşım geçirmez. Arılarda partenogenez denilen bir özellik vardır. Gerek hayvanlarda, gerek bitkilerde döllenmemiş bir dişi gametin gelişip yeni bir birey meydana getirmesine denir. Bu açıdan partenogenez ile daldırma, çelik ya da tomurcukla üreme gibi doğrudan doğruya üremeleri birbirine karıştırmamak gerekir. Çünkü bu çeşit üremelerde döllenme yoktur, ancak başlangıç hücresi diğer somatik sağlayan hücreler cinsel üreme hücreleri (dişi ve erkek gamet) değildir.

  Partenogenez, eşeyli üreme tipleri altında sınıflanmasına karşın, aslında gerçek bir eşeyli üreme karakteri taşımıyor (Eşeyli üreme altında sınıflanmasının nedeni, mayoz bölünmeyle oluşan bir eşey hücresinin bu süreçte yer alması). Yumurta hücresi döllenme olmaksızın gelişiyor ve bu nedenle de haploid (n sayıda kromozom taşıyan) bir birey meydana geliyor.

  Başkalaşım ise amfibi, yani iki yaşamlılarda görülen bir özelliktir. İki yaşamlılar, değişkensıcaklı (ektotermik) hayvanlardır ve yaşamlarının bir kısmını karada bir kısmını suda geçirdikleri için "iki yaşayışlı" ismini almışlardır. Günümüzde yaşayan 6,022 adet iki yaşayışlı türü olduğu bilinmektedir.

  Gerek anatomi gerekse fizyolojik açıdan balıklarla, sürüngen arasında bir özellik gösteren Amphibia sınıfı, omurgalıların su dışında yaşayan ilk grubunu oluşturmaktadır.

  Okunma: 2694 - Yorum: 1 - Amp