Atatürk'ün Müzik Hakkında Söyledikleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Atatürk'ün Müzik Hakkında Söyledikleri

 1. sponsorlu bağlantılar
  Toplumlardaki değişiklikler ve yenilikler, kendini önce müzikte göstermektir. Bunu fark eden Atatürk, müziğe gerekenönemi vermiş ve bu alanda büyük atılımlar gerçekleştirilmiştir. Atatürk, güzel sanatlar içinden müziğe verdiği önemi,konuşmalarında da dile gelmiştir.

  Atatürk'ün Müzik Hakkında Söyledikleri

  Bu konuşmalarının birinde ‘’ bir ulusun musiki eğitiminde önem verilmezse, o ulusuilerletmenin mümkün olmayacağını ‘’görüşünü belirtmiştir. ‘’diyerek müzik konusunda bilinçli olarak hareket ettiğinivurgulamıştır.Atatürk, müzikle ilgili düşüncelerini ‘’müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir.’’sözü ile belirtmiştir. O, müziğintoplum hayatında çok önemli bir yeri olduğunu ise “Hayatta müzik lazım değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgiliolmayan varlık insan değildir. Eğer söz konusu olan hayat insan hayatı ise, müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat satenmevcut olmaz.’’ Sözleri ile belirtmiştir.Atatürk; “Her milletin kendisine özgü gelenek, kendine göre, milli özellikleri vardır.

  Hiçbir millet aynen diğer bir milletintaklitçisi olmamalıdır... Milliği müziğimizi, modern teknik içinde yükseltme çalışmalarına, daha çok emek verilecektir.Dünyanın her türlü ilminden, buluşundan, gelişmesinden istifade edelim, lakin unutmayalım, asıl temeli kendi çizdiğimizdençıkarmak mecburiyetindeyiz’’sözleri ile ulusal müziğin özünü koruyarak geliştirilmesini vurgulamıştır.Atatürk’ün yaptığı Türk müzik inkılâbını kısaca; ‘’Türk müziğini kendisine özgü geleneksel yapısı içinde, üslup ve biçimözelliği değiştirilmeden geliştirilmesi ve çağdaş bir yapıya kavuşturulması’’ sözleri ile ulusal müziğin özünü koruyarakgeliştirilmesini vurgulamıştır.

  Atatürk’ün yaptığı Türk müzik inkılâbının kısaca; ‘’Türk müziğinin kendisine özgü geleneksel yapısı içinde, üslup ve biçimözelliği değiştirilmeden geliştirilmesi ve çağdaş bir yapıya kavuşturulması’’ diye özetleyebiliriz.Türkiye’miz müzik alanında dünyadaki saygın ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkemizin müzik alanında bu kadar ilerlemesininen büyük nedeni, Atatürk’ün belirlediği müzik ilkeleri doğrultusunda Cumhuriyet Döneminde başlatılan çalışmalarıngünümüze kadar aynı hızla devam etmesidir.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-08-10

Konu Etiketleri

atatürk'ün müzik ile ilgili sözleri kısaca, atatürk'ün müzik ve sanat ile ilgili sözleri, atatürkün müzikle ilgili söylediği sözler kısaca, atatürkün müzikle ilgili sözleri madde madde, atatürkün müzikle ilgili sözleri ve açıklamaları

  Okunma: 3015 - Yorum: 0 - Amp