Ana Fikir Nedir?, Nasıl Bulunur? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Ana Fikir Nedir?, Nasıl Bulunur?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Ana Fikir Nedir, Nasıl Bulunur?

  Yazarın parçada anlatmak istediği düşünceye ana fikir denir. Yazıda birçok fikir bulunabilir. Ama asıl anlatılmak istenen fikir tektir. Ana fikir, kısaca, parçanın bir cümlelik özetidir. Ana fikir bazen parçanın içinde bir cümle halinde verilmiş olabilir. Bu durumda o cümleye ana fikir cümlesi diyebiliriz. Ana fikir parçada cümle halinde verilmemişse parçanın bütününden ana fikri kendimiz çıkarmamız gerekir.

  Bazı parçalarda birden çok ana fikir var gibi görünebilir. İyi hazırlanmış bir parçada kesinlikle tek ana fikir vardır. İkinci ana fikir dediğiniz ikinci görüş, esas ana fikri desteklemek için vardır.  Ana düşünce Nasıl Belirlenir?

  Ana düşünceyi belirlemek, bir sözcüğün cümlede kazandığı anlamı, yaptığı görevi, cümlelerin ilettikleri yargıyı kavramaya bağlıdır. Ana düşünceyi belirlemede yanılgıya düşmemek için parçayı bütünüyle kavramayı amaçlayarak okumak gerekir. Parça okunduktan sonra, "Bu parçada yazarın asıl anlatılmak istediği nedir?" sorusuna doğru bir cevap alınırsa, ana düşünce belirlenmiş olur.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2013-03-13 #2
  Bence çkkk iyi anlattılar teşekkürler ama örneklendirme az biraz daha ckk olsunnnn
  Okunma: 2434 - Yorum: 1 - Amp