Ülkemizde ve Dünyada Çevre Kirliliğini Önlemek İçin Yapılan Çalışmalar Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Ülkemizde ve Dünyada Çevre Kirliliğini Önlemek İçin Yapılan Çalışmalar Nelerdir?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Ülkemizde özellikle kış aylarında ısınma, sanayi ve motorlu taşıtlardan kaynaklanan yoğun bir hava kirliliği yaşanmaktadır. Son yıllarda alınan önlemler özellikle doğal gaz kullanımının artmasıyla ısınmadan kaynaklanan kirlilik azaldığı görülmektedir.

  Ülkemizin nüfusu yoğun olan illerde ve özellikle topografik yapısı, rüzgar, basınç, sis, nem gibi meteorolojik doğal şartlarla, sanayileşme, nüfus artışı, ulaşım yoğunluğu gibi içinde bulunduğu yapay şartlarla hava kirliliği riski taşımaktadır. Motorlu taşıtlardan ileri gelen ve özellikle şehir merkezini etkileyen hava kirliliğine tüm yıl boyunca maruz kalmaktadır. Kış aylarında ısınmadan kaynaklanan kirlilikle de birleşince hava kirliliği sağlığımızı tehdit eden boyutlara ulaşmaktadır. Egzoz gazlarından kaynaklanan kirliliğin azaltılması amacıyla İllerde Çevre Koruma Vakfı tarafından egzoz emisyon ölçümlerine başlanmıştır. Egzoz emisyon ölçümü yapılarak bu ölçümlerden elde edilen gelir yerleşim yerlerinde çevrenin korunması ve iyileştirilmesiyle ilgili çalışmalarda kullanılmaktadır.

  Ülkemizde ve Dünyada Çevre Kirliliğini Önlemek İçin Yapılan Çalışmalar Nelerdir ?

  Bilindiği üzere birçok katı atık doğayı kirletmekte, binlerce yıl sonra doğadan yok olamamaktadır. İnsan sağlığını tehdit eden bazı atıkların geri dönüşümü ve tekrar değerlendirilmesi gerekir. Bunun için toplama merkezleri ve katı atık tesisleri kurma projeleri ivedilikle uygulamaya koyulmaktadır. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında atık kâğıtları enerji kaynağımız olan binlerce ağacı kurtarma adına geri dönüşümü için toplanmaya başlanmıştır. Bu konuda projeler geliştirilmektedir. Diğer taraftan Köylerimiz hızla şebekeli içme suyu tesisine kavuştuğundan dolayı kanalizasyon sorunu doğmuştur. Tesis edilmesi gereken kanalizasyonlara ek olarak fosseptik çukurları ile doğal veya suni arıtma tesisleri kurulması ihtiyacı doğmuş bu konuda gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Fabrikalar ve kanalizasyon atıklarının tarım arazileri ile akarsularımıza bırakılmasını önlemek için yasal düzenlemeler yapılmış arıtma tesisi zorunluluğu getirilmiştir.

  1-Ülkemizde artık bir çok bölgede doğal gaz kullanımı yapılarak hava kirliliği engellenmektedir.

  2-Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sayesinde halk bilinçlenmektedir.

  3-Nükleer santrallerin yapımı kısıtlanmaktadır.

  4-Rüzgar enerjisinden artık daha fazla faydalanılmaktadır.

  5-Güneş enerjisi kullanım alanları fazlalaştırılmıştır.

  6-Ormanlık alanlar koruma altına alınmıştır.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-09-15
 2. 2012-12-05 #2
  Ülkemizde ve Dünya da yapılan çalışmalar:

  1]Temizlik görevlileri artış yapıldı.
  2]Heryere daha çok çöp kontenyarları konuldu.
  3]Belirli illerde (Ülkelerde) seanslar (bilgilendirici) yapılarak çevre sorunu çözmeye çalışmışlardır...

 3. 2013-08-24 #3
  Teşekkür ederim güzel bilgiler...

Konu Etiketleri

Etiketleri Düzenle

çevre ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalar, çevre kirliliğini önlemek için yapılan çalışmalara ne denir, hava kirliliğini önlemek için yapılan projeler, su kirliliğini önlemek için yapılan projeler, toprak kirliliğini önlemek için yapılan çalışmalar

  Okunma: 15429 - Yorum: 2 - Amp