Paranın Tarihçesi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Paranın Tarihçesi

 1. sponsorlu bağlantılar
  Tarihteki ilk madeni para basımının M.Ö VII. Yüzyılda Anadolu'da Lidyalı'lar tarafından yapıldığı bilinmektedir. Tarihteki ilk madeni para olma özelliği taşıyan Lidya parası, darp suretiyle basılmıştır. Sabit bir alt kalıp üzerine konan madeni pula hareketli bir üst kalıp yerleştirerek, bir çekiçle vurmak suretiyle darp gerçekleştirilmiştir.

  Tarihteki ilk madeni para basım yerinin Anadolu olması özellikle uygarlık gelişiminin göstergesi olarak oldukça önemlidir. Anadolu bu üstünlüğünü sürekli devam ettirmiştir. Dünyanın ilk büyük darphanesi Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul Simkeşhane'de kurulmuştur.

  Para icat edilmeden önce, deniz kabuğundan kıymetli metallere kadar çeşitli mallar değişim aracı olarak kullanılmıştır.


  Paranın Tarihçesi

  Paranın Tarihçesi

  Kuzey Amerika'da deniz kabuklarından yapılan ve wampum denen boncuklar buraya ilk yerleşenler tarafından para olarak kullanıldı.


  İlk parayı lidyalılar bulmuştur.Tarihteki ilk madeni para basım yerinin Anadolu olması özellikle uygarlık gelişiminin göstergesi olarak oldukça önemlidir. Anadolu bu üstünlüğünü sürekli devam ettirmiştir. Dünyanın ilk büyük darphanesi Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul Simkeşhane'de kurulmuştur.

  Tarihi kayıtlara göre, M.Ö. 118 yılında Çinliler deri para kullanmışlardır. İlk kağıt para ise M.S. 806 yılında yine Çin'de ortaya çıkmıştır.

  Batıda kağıt paraların basılması ve kullanılması 17 nci yüzyılın sonlarına rastlamaktadır. İlk kağıt paranın 1690'lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nde Massechusetts Hükümeti, İngiltere´de ise "Goldsmiths" ler tarafından basıldığı ve dolaşıma çıkarıldığı, 1694 yılında İngiliz Merkez Bankası ve daha sonra diğer ülke merkez bankalarının kurulması ile de yaygınlaştığı görülmektedir.

  Paranın İnsan Yaşamındaki Önemi


  Karşılık verme, ödeme, gelir, fiyat anlamlarına gelir. Para değer denkliğinin bir göstergesidir. Bu gösterge maddi ya da nominal değerde karşılıklar bulabilir. Maddi nitelikte paraya örnek olarak madeni para, banka teminat belgeleri ya da banknot, çek ya da senetler örnek verebiliriz. Nominal nitelikte paraya ise banka hesabındaki para ya da kredi onayını örnek verebiliriz. Para gündelik yaşamda takas aracı olarak kullanılır. Doğrudan doğruya takas yapan kişilerin ihtiyaçlarını karşılamasının yanında diğer takaslar için geçerli olması, parayı diğer takas araçlarından ayıran önemli bir özelliktir.

  Çağlar boyunca para az bulunan maddelerden yapılmıştır. Değerli metallerden deniz kabuklarına ve hatta sigaraya kadar pek çok eşya veya mal para işlevi görmüştür.Parayı milattan önce Lidya'lılar bulmuştur.


  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-09-27
 2. 2012-11-16 #2
  cok onemli bir konu odevime yaradi ama cok uzun
 3. 2013-03-04 #3
  Alıntı:
  deniz kizi Nickli Üyeden Alıntı
  cok onemli bir konu odevime yaradi ama cok uzun
  noktalama işaretlerine uyulmamış ama benim de işime yaradı

 4. 2013-04-05 #4
  Alıntı:
  deniz kizi Nickli Üyeden Alıntı
  cok onemli bir konu odevime yaradi ama cok uzun
  bana da yardımcı oldu

 5. 2013-04-07 #5
  benimde
  işime yaradı

  sponsorlu bağlantılar
 6. 2013-04-09 #6
  bence kısa idi :)
 7. 2013-04-09 #7
  benim işime çok yaşadı
 8. 2013-04-12 #8
  çok güzel ödevime çok yaradı lannnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnnnnn
 9. 2013-04-16 #9
  çok ama çok kısa diğerlerinden ama çok güzel paranın tahrihçesi bu kadar güzel olurmuya
 10. 2013-09-18 #10
  bnm hc işime yramdı !
  sponsorlu bağlantılar
 11. 2015-01-06 #11
  işime yaradı fakat çok kısa

Konu Etiketleri

paranın tarihçesi kısa, paranın tarihçesi kısaca özeti, paranın tarihçesi ödev, paranın tarihsel gelişimi

  Okunma: 19332 - Yorum: 10 - Amp