Mıknatıslanma Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Mıknatıslanma Nedir?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Manyetik maddeler, sürtünme, dokunma ve tesir ile mıknatıslanabilirler.

  Bir mıknatısın manyetik alanı içine yerleştirilmiş, mıknatıs özelliği olmayan bazı maddeler, alan içinde belli bir süre kaldıktan sonra mıknatıslık özelliği kazanırlar. Bu tür mıknatıslanmaya tesir ile mıknatıslanma denir.

  Isıtma, çarpma ve manyetik alanının ortadan kaldırılması gibi yollarla maddelerin mıknatıslık özellikleri yok edilebilir.
  Mıknatıslık özelliği olmayan manyetik maddelerin manyetik özellik gösteren küçük bölgelerinin dizilişi düzensiz ve karışıktır. Mıknatıslandığında ise bu manyetik özellik gösteren küçük bölgelerin dizilişi düzenli hale gelir.

  Demir, mıknatıslandığında mıknatıslığı geçici olur ve buna geçici mıknatıslanma denir.

  Çelik ise mıknatıslık özelliğini uzun süre korur ve buna daimi (sürekli) mıknatıs denir.

  Mıknatısın Bölünmesi:

  Bir mıknatıs bölündüğünde oluşan her parçacığın mıknatıslığı devam eder. Bu nedenle her parçanın N ve S kutupları bulunur.

  Bölünmüş mıknatısın bir ucu N kutbunu iter, diğer ucu ise çeker. N kutbunu iten uç N, çeken uç ise S tir. Mıknatısın bölme işlemi defalarca tekrarlandığında elde edilen her parçada N ve S kutuplarının etkisi devam eder.

  Mıknatısların Çekme ve İtme Kuvvetleri :

  İki mıknatıs birbirine yeterince yaklaştırıldığında aralarında çekme veya itme şeklinde bir kuvvet oluşacaktır.

  Mıknatıslarda aynı tür kutuplar birbirini iter ve zıt kutuplar birbirini çeker.

  Mıknatıs etkisinin ortamlardan geçişi:

  Mıknatısın manyetiklik etkisi manyetik kuvvet çizgileri ile belirtilir. Bu manyetik kuvvet çizgileri manyetik maddelerde daha sık ve etkin olurlar. Buna karşılık manyetik olmayan maddelerde seyrek olacakları için mıknatıslık etkisini iyi iletemezler.Manyetik alan, boşluk dahil her ortamda etkindir ve yalıtılması ortam etkisi ile mümkün değildir.

  Bir mıknatısın kutuplarının pusula ile belirlenmesi:

  Kutupları bilinmeyen bir mıknatısın hangi ucunun kuzey (N), hangi ucunun güney (S) olduğu bir pusula ile belirlenebilir.

  Mıknatısın bir kutbu, pusula ibresinin kuzey yönü gösteren ucuna yaklaştırıldığında, çekme etkisi görülürse bu uç S kutubudur veya itme etkisi görülürse N kutbu olduğu anlaşılır.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-07-14

Konu Etiketleri

mıknatıslanma ile ayırma, mıknatıslanma ne demektir, mıknatıslanma nedir kimya, mıknatıslanma nedir kısaca, mıknatıslanma özelliği olan maddeler

  Okunma: 12635 - Yorum: 0 - Amp