sponsorlu bağlantılar
1. Satrançta en önemli amaç MAT ETMEKTİR. Bir oyunu rakip terketmediği durumda ancak mat ederek kazanabiliriz.

2. En tipik mat MERDİVEN MATIDIR. Burdaki sistem Şöyle çalışır. Kalelerden biri Şah Çeker, diğeri de Şahın aşağı doğru kaçmasını engeller bu Şekilde yavaş yavaş Şah sıkıştırılır.

Name:	ders19a.gif 
Views:	582 
Size:	4,9 KB (Kilobyte) 
ID:	30463

3. Diğer bir mat türü ARKA YATAY MATIDIR. Bu durumda Siyah kalesiyle yeni piyonu almıştır. Fakat şimdi Beyaz Kale ile en dibe kadar ilerleyerek ŞAH MAT edebilirsiniz. Siyah şahın kaçabilecek yeri yoktur.

Name:	ders19b.gif 
Views:	403 
Size:	4,4 KB (Kilobyte) 
ID:	30464

4. (Bu diagramda Piyon h6'dadır) Peki bu konum da Beyaz mat edebilir mi? Hayır edemez Çünkü hala Şahından sonra Şah kaçabilir. Bu tür durumlar iÇin Siyah'ın HAVA DELİĞİ vardır denir.

Name:	ders19c.gif 
Views:	260 
Size:	4,3 KB (Kilobyte) 
ID:	30465

5. Bir başka örnek. Beyaz Şah çekmiştir. Mat mıdır? Evet mattır. Siyahın HAVA DELİĞİ vardır ama oraya KAÇAMAZ çünkü Fil hava deliğini tutmaktadır.

6. Yine başka bir konum. Beyaz Şah çekmiştir. Mat mıdır? Siyahın yine hava deliği vardır ama hava deliğinden NEFES ALAMAZ çünkü Fil hava deliğini kapatmaktadır. Şah yukarı çıkamaz çünkü Fil çıkış karesini tutmaktadır.

Name:	ders19d.gif 
Views:	278 
Size:	3,7 KB (Kilobyte) 
ID:	30466


7. Şimdi göstereceğimiz mat türü SURATTAN MATTIR. Bu örnekte Siyah Şah tahtanın kenarındadır. Beyaz Vezir, Siyah Şahla yüz yüze gelmiŞtir. Veziri Beyaz Şah korumaktadır. Bu tür matlara surattan mat denir.

Name:	ders19e.gif 
Views:	275 
Size:	6,2 KB (Kilobyte) 
ID:	30467

8. Benzer fikri oyun ortasında rok atmış Şah karşısında da uygulayabiliriz. Vezir onu koruyan Fil sayesinde SURATTAN MAT etmiştir. Rakibiniz rok atmışsa bu şekilde MAT etmenin yollarını arayınız. Rok atmışsanız DİKKAT EDİN! Anahtar kareyi beyazın yaptığı gibi korumak iyi bir fikirdir.

Name:	ders19f.gif 
Views:	483 
Size:	8,8 KB (Kilobyte) 
ID:	30468

9. Burada da SURATTAN MATIN nasıl açılışda uygulanabileceğine örnek gösterilmektedir. Sadece dört hamle sonra Siyah ŞAH MAT olmuştur. Filin, Veziri nasıl koruduğuna, böylece Siyah Şahın Beyaz Veziri alamadığına dikkat edin Buna ÇOBAN MATI denir.

sponsorlu bağlantılar