Kurmaca Metin Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kurmaca Metin Nedir?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Kurmaca metin yazınsal gelenekteki bir takım metinleri dışında bırakması olasılığıdır. Kurmaca metinde anlatılmak istenen şey kullanmalık metinlerden farklı olarak dolaylı anlatımla yazılır.Yani okuyucuya iletilen mesaj doğrudan verilmez. Sonunda okuyucunun metin hakkında yorum yapması istenir. Fabllar kurmaca metine örnek teşkil etmektedir.

  Kurmaca Metin Nedir?

  Örnek:

  "Ah" dedi fare, "Dünya her gün daralıyor.Önce öyle genişti bir korku veriyordu bana,yürüdüm daha,uzakta sağda solda duvarlar görünce mutluluk duydum hani, ama bu uzun duvarlar öyle hızlı yaklaştı ki birbirine, işte son odadayım şimdi artık köşede de içine yürüyeceğim kapan duruyor." "Yürüdün yönü değiştir olsun bitsin." dedi kedi yedi onu.

  Bu metin,görüldüğü gibi, geleneksel türün yararlandığı belirli metin dışı göndergeden iletinin hemen uygulanabileceği bir anlam nesnesinden yoksundur.Böyle olması amaçlanmıştır.Gerçek yaşam bağlamında belli bir göndergesi olmadığı için de kesinlikle kurmacadır. Kafka'nın bu çıkmazı 20.yüzyıl insanının alın yazısı olarak kavrayıp dile getirmesidir.Bu örgünün metne yansıyan temel kavramları doğrudan doğruya söylenmemiş,daralma,korku,duvar,köşe,kapan,kedi gibi göstergelerle sezdirilmiştir.İnsan yaşamıyla etkinliğini sınırlanmışlığı insanın evrensel tutsaklığı bu sınırlanmışlıkla tutsaklıktan kurtulma çabasının çelişik niteliği metinde sunulan nesnel kedi fare öyküsünün derinindeki soyut anlamlar düzeyinden okurun çıkaracağı bir bağlantıdır.

  Bu metindeki anlamın, gerek yüzeysel gerekse derin boyutlarıyla gerçek insan yaşamının doğrudan doğruya kendisine değil de öyküde çizilene benzer.İlişkilerine uygulanması tüketilemeyecek bir süreçtir.Bu parçada kadercilik kavramı dolaylı olarak anlatılmaktadır.Eninde sonunda ölüm kaçınılmazdır.Fare umutsuz ve karamsar,tedirgin bir tip üstlenir.Yani anlayacağımız gibi kurmaca metin olan bu fablda, biz insan yaşamının çıkmazlarla dolu olduğunu,dünyaya gelirken dertsiz,sıkıntısız geldiğimizi ancak zaman geçtikçe sorunlarımızın da bizimle arttığını söyleyebiliriz.


  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-10-18
 2. 2013-03-27 #2
  Çok Teşekkür Ederim

Konu Etiketleri

kurmaca metin kavramı, kurmaca metin nedir kısa, Kurmaca Metin Nedir Kısaca

  Okunma: 1487 - Yorum: 1 - Amp