Allahın Varlığının ve Birliğinin Delilleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Allahın Varlığının ve Birliğinin Delilleri

 1. sponsorlu bağlantılar
  Her insan kendisini ve etrafındaki tüm varlıkları yaratan Allah'ın varlığını, aklıyla ve vicdanıyla kavrayabilir. Evrendeki Sonsuz Hassas Dengenin Herbiri Allah'ın Delilidir

  Evrenin ve içindeki herşeyin, en küçük detaylarına kadar, sonsuz güç ve ilim sahibi Allah tarafından yaratıldığı açık bir gerçektir. Etrafımızda gördüğümüz herşey Allah'ın varlığının kesin birer delilidir. Gökte uçan kuştan okyanus dibindeki balığa, çöldeki deveden kutuptaki penguene, gözle görülmeyen bir bakteriden vücudumuzdaki hücrelere, meyvelerden bitkilere, bulutlardan gezegenlere, galaksilere kadar herşey ince ince işlenmiş ve muhteşem sistemlerle donatılmıştır.

  Aynı şekilde, dünyada yaşamı ayakta tutan tüm sistemler de mükemmel dengeler üzerine kurulmuştur. Bu dengelerde en ufak bir oynama ya da sapma bile olsa, yaşamın imkansız hale gelmesi kaçınılmaz olur. Bunlar öyle hassas dengelerdir ki bu dengeleri biraz inceleyince hepsinde olağanüstü bir hesap ve tasarım olduğu hemen fark edilir. Örneğin, Dünya kendi etrafında biraz daha yavaş dönse, gece ile gündüz arasında korkunç ısı farkları meydana gelir, biraz daha hızlı dönse bu sefer de kasırgalar ve tufanlar yüzünden yaşam sona ererdi.

  Tek Bir Tesadüf Dahi Herşeyin Yokolmasına Neden Olurdu

  Bunun gibi, dünyadaki yaşamın üzerine kurulu olduğu daha pek çok hassas denge vardır ve bunların tek bir tanesinin dahi tesadüfler sonucu, kendi kendine meydana gelmiş olması ihtimal dışıdır. Dolayısıyla aklı başında bir insanın böylesine kritik dengeler ve ince hesaplar üzerine kurulu bir düzeni görüp de bunu tesadüf diyerek açıklamaya çalışması mümkün değildir. Nasıl ki insan, bir araba ya da herhangi bir teknolojik ürün gördüğünde bunu tasarlayan, meydana getiren bilinçli insanların varlığından hiçbir kuşku duymuyorsa, bunlardan çok daha üstün, içiçe geçmiş karmaşık sistemlerden ve son derece hassas dengelerden oluşan evrenin de kendi kendine var olamayacağı şüphesizdir. Evrendeki her detay, sonsuz kudret ve ilim sahibi Allah'ın varlığını gözler önüne seren açık birer delildir. Kuran'da yaratılışın bu delillerine sık sık dikkat çekilir. Konuyla ilgili bazı ayetler şöyledir:

  "Sizin için gökten su indiren O'dur; içecek O'ndan, ağaç O'ndandır (ki) hayvanlarınızı onda otlatmaktasınız. Onunla sizin için ekin, zeytin, hurmalıklar, üzümler ve meyvelerin her türlüsünden bitirir. Şüphesiz bunda düşünebilen bir topluluk için ayetler (deliller) vardır. Geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı emrinize verdi; yıldızlar da O'nun emriyle emre hazır kılınmıştır. Şüphesiz bunda aklını kullanabilen bir topluluk için ayetler (deliller) vardır. Yerde sizin için üretip-türettiği çeşitli renklerdekileri de. Şüphesiz bunda öğüt alıp, düşünen bir topluluk için ayetler (deliller) vardır... Yaratan hiç yaratmayan gibi midir? Artık öğüt alıp, düşünmez misiniz?" (Nahl Suresi, 10-11-17)

  Din hakkında hiçbir şey bilmeyen bir insanın bile, ayette dikkat çekilen konular hakkında düşünmesi, Allah'ın varlığını anlayabilmesi, O'nun gücünü ve ilmini takdir edebilmesi için yeterlidir. Akıl ve vicdan sahibi bir insanın, yalnızca kendi vücudu hakkında düşünmesi dahi çok üstün bir yaratılışın eseri olduğunu ona gösterir. Vücudumuzun içinde son derece organize, içiçe geçmiş kompleks sistemler vardır. Bu da tüm evren gibi insan vücudunun da üstün bir akıl tarafından tasarlandığını göstermektedir.

  Göklerde, yerde ve ikisi arasında bulunan herşeyi Allah yaratır. Belli bir düzen içinde şekillendirir ve insanların önüne sunar. Allah tesadüf izlenimi veren olaylar da yaratır. Ancak insan, bir elçi ya da gönderilmiş bir kitaptan haberdar olmasa bile, düşünerek, etrafını gözlemleyerek, bunlardaki anlamı araştırarak Allah'a ulaşabilir. Akıl sahibi insanlar için her yerde Allah'ın delillerinin bulunduğu ayetlerde şöyle bildirilmektedir:

  "Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün art arda gelişinde temiz akıl sahipleri için gerçekten ayetler (deliller) vardır. Onlar ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah'ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki "Rabbimiz sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek yücesin, bizi ateşin azabından koru." (Al-i İmran Suresi, 190-191)

  Evrendeki her detay, sonsuz kudret ve ilim sahibi Allah'ın varlığını bize kanıtlayan açık birer delildir.
  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2015-12-29 #2
  Çok yardımcı oldu teşekkürler 😜
  Okunma: 2734 - Yorum: 1 - Amp