sponsorlu bağlantılar
Kıble tayininde birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin en kolay ve en garantili yolu bir pusula veya Kıbleyi gösteren bir elektronik alet kullanmaktır. Örneğin yeni nesil telefonlara indirilen ve kullanımı bedava olan programlar sayesinde nerede olursanız olun Kıble yönünü hemen öğrenebilirsiniz.

Eğer elinizde bu imkanlar yoksa Kıbleyi tayin etmenin en kolay yolu güneşi kullanmaktır. Bildiğiniz üzere güneş doğudan doğmaktadır ve batıdan batmaktadır. Kabe'nin bulunduğunuz bölgeye göre hangi yönde olduğunu biliyorsanız kıble yönünü kısa bir sürede tayin edebilirsiniz.

Size bu konuyu en doğru bir şekilde anlatabilmek bir harita hazırladık. Şimdi haritayı inceleyerek bulunduğunuz bölgeye göre Kabe'nin hangi yöne kaldığını bulalım.

Kıble Nasıl Bulunur?


İzmir'de bulunan biri için Kabe, Güneydoğu yönünde bulunmaktadır.
Kars'ta bulunan biri için Kabe, Güneybatı yönünde bulunmaktadır.
Şanlıurfa'da bulunan biri için Kabe, Güneybatı yönünde bulunmaktadır.

Şimdi kıbleyi yönümüzü tayin edelim.

Yeşil çizginin sağında kalanlar yüzlerini güneşin battığı tarafa dönecekler.

Yeşil çizginin solunda kalanlar yüzlerini güneşin doğduğu tarafa dönecekler.

Yeşil çizgi Kabe'nin hizasını göstermektedir. Bu çizginin herhangi bir yerinde bulunan kişi için kıble güneyde kalmaktadır.

Yeşil çizgi Kabe'nin hizasını göstermektedir. Bu çizginin herhangi bir yerinde bulunan kişi için kıble güneyde kalmaktadır.

Haritanın solu için;

Namazı kılacağınız yerde yüzünüzü güneşin doğduğu yöne doğru dönün. (Güneşe doğru değil, güneşin doğup, yükselmeye başladığı yere doğru.)

Bu durumda yüzünüz doğuya bakmaktadır. Sağ tarafınız güneyi, sol tarafınız kuzeyi, sırtınız batıyı göstermektedir.

Haritanın sağı için;

Namazı kılacağınız yerde yüzünüzü güneşin battığı yöne doğru dönün.
Bu durumda yüzünüz batıya bakmaktadır. Sol tarafınız güneyi, sağ tarafınız kuzeyi, sırtınız doğuyu göstermektedir.

Örnek olarak;

İzmir için kıble güneydoğu yönünde bulunmaktadır..
İzmir'de yaşayan bir kişi yüzünü doğuya döndüğünde, kıble sağ elinin gösterdiği yön ile yüzünün gösterdiği yön arasında kalmaktadır. Hemen hemen güney yönü ile doğu yönünün tam arasındadır.

Elazığ için de kıble güneydoğuda yönünde bulunmaktadır. Fakat tam olarak güney yönü ile doğu yönünün tam arasında değildir. Güneye daha yakındır. Bundan dolayı namaza dururken güneye daha yakın olmak şartıyla yönümüz güneydoğuyu göstermelidir.sponsorlu bağlantılar