sponsorlu bağlantılar
KANGAL ÇOBAN KÖPEĞİNİN TARİHÇESİ

Kurt Boğan köpek KANGAL


Kangal köpeği hakkında çeşitli rivayetler söz konusudur. Bir rivayete göre M.Ö. Asurlular ve Babilliler zamanında türediği, aslan ve kaplan gibi vahşi hayvanlara karşı korunmak, savaşlarda yararlanmak amacıyla büyük bir özenle yetiştirildiği anlatılmaktadır. Bu köpeğin çok rahat bir şekilde aslanı mağlup ettiği söylenmektedir. İkinci bir rivayete göre, Hint mihracesinin Osmanlı padişahına (Yavuz Sultan Selim veya 4. Murat'a) bir köpek hediye etmesiyle başlamaktadır. Sarayda bulunan ve aslanla boğuşan bu köpek aslanı öldürüyor. Böylece padişahın nazarında büyük bir ilgi görüyor. Osmanlı ordusu doğu seferine gelişinde Kangal Deliktaş dolaylarında köpeğin kaybolduğu ve bütün aramalara rağmen bulunamadığı, Kangaldaki köpeklerin bu köpeğin soyundan türediği rivayetler arasındadır.

17.Yüzyılda Evliya Çelebi Seyahatnamesinde aslan kadar kuvvetli olarak tarif ettiği bu köpeklerden bahsetmektedir. Osmanlı İmparatorluğu kurucularının bu köpeği beraberlerinde Anadolu'ya getirdikleri ve Osmanlının Avrupa'ya yayılmasıyla çoğu Avrupa Çoban Köpeğinin de bu ırktan türediği sanılmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu dönemi arşivlerinde, Kangal köpeklerinden bahsedilmekte pedigrili yetiştiriciliği yapıldığı bahsedilmektedir. Kangal Çoban Köpeklerinin bu kadar eskilere dayanan tarihi geçmişten günümüze kadar irk özelliklerini bozmadan gelebilmesini, geçimini koyunculuktan sağlayan çiftçilerin en güvenilir dostu olmasına ve Dünya köpek ırkları arasında kurtlara karşı koyabilen tek köpek ırkı olmasına bağlanmaktadır. Kangal köpekleri en zor iklim ve çalışma şartlarında verilen görevi cani pahasına yerine getirirler. Bakım ve beslenme şartları diğer köpek ırklarına göre daha basit ve ekonomik olması Kangal ırkı köpek neslinin devamını sağlamıştır.

212 - Kurt Boğan Köpek, KANGAL!

Kangal Köpeğinin Kurt Bogması :

Kangal köpekleri topluca kurt bogduklari gibi tek baslarina da kurt bogabilirler. Eger köpek tek basina kurt bogmussa günlerce yerinde kalkamaz. Zira hem yarali olur hem de gösterdigi üstün efordan dolayi asiri yorgun olur. Yarasinin çogu tirnak yarasidir. Kurdu bogmak için altina aldiginda yaralarin çogu karin bölgesindedir. Kurt arka ayaginin tirnaklariyla üstündeki köpegi kaldirip atmaya çalisirken yaralar. Kurdun arka ayak kaslari çok kuvvetlidir. Kurdun açmis oldugu dis yarasi ise biçakla kesilmis gibidir.

Kangal köpegi kurdu çok süratli kovalar ve yetistigi zaman bazen yan taraftan süratli dös vurur, bazen de rast gele arkadan da çarpar. Bu çarpisma sirasinda haliyle kurtta köpekte yikilir. Sonra her ikisi birden kalkmaya çalisir. Eger köpek kurttan evvel kalkarsa, hemen kurdun bogazindan tutar ve ölünceye kadar birakmaz. Fakat kurt daha evvel kalkarsa bu kovalamaca devam eder. Eger köpek iki veya daha fazla ise kurt kalkmadan köpegin öbür esleri kurdu bogarlar.
Bu köpekler kurdun ölüsüne kulagini dayayarak dinler ve en ufak bir harekette yeniden bogarlar. Bu anda köpeklerin sahibi dahi gelse o hirsla hücum edip kurdun ölüsünün yanina yaklastirmazlar.

Bu olaydan birkaç saat sonra köpekler uysallasirlar ve bogazlarina kaçan kurdun killari dolayisiyla öksürmeye baslarlar. Bunun için köpeklere hemen bir koyun kesilir ve koyunun kuyrugu yedirilir.

Böyle bir olaya taniklik etmek ve böyle bir köpege sahip olmak sahibi için övünç kaynagidir.

Bunlarda benm köpeklerim Balım ve yafrusu junior Balım' ımısss..
213 - Kurt Boğan Köpek, KANGAL!


94 - Kurt Boğan Köpek, KANGAL!

sponsorlu bağlantılar