Basketbol Hakkında Genel Bilgiler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Basketbol Hakkında Genel Bilgiler

 1. sponsorlu bağlantılar
  Basketbol, dünyanın her yerinde her seviyedeki milyonlarca insanın oynadığı veya seyirci olarak izlediği popüler bir spor dalıdır. Bu kadar talep gören bu spor dalının nasıl doğduğunu ve nasıl bu kadar hızlı yayıldığını biliyor musunuz?

  Tarihte ilk bilinen basketbola benzer bir oyunun, Amerika' da Kızılderililer tarafından basit olarak oynandığı belirtilmektedir. Basketbolun bugünkü durumuna gelmesindeki ilk bilinçli çabalar, 1891 yılında Amerikalı bir beden eğitimi öğretmeni olan Dr. James Naismith tarafından başlatılmıştır. Massachusettes Springfield Koleji'nde onüç maddelik ilk oyun kuralları ile oynanmaya başlanan oyun, kış döneminde atletler, beyzbolcular ve Amerikan futbolu oynayan çocukların salon içinde sakatlanmalarını önleyici ve faydalı bir kış antrenmanı gerçekleştirmeleri amacıyla ortaya çıkmıştı. Kısa bir sürede geniş kitlelerin ilgisini çeken basketbol; yardımcı antrenman özelliğinden kurtulup, popüler spor dallarından biri haline gelmiştir.

  Basketbol, Birinci Dünya Savaşından sonra hızla Amerika'dan Avrupa' ya oradan da Afrika, Asya ve Avustralya'ya yayılmıştır.

  Bu spor dalını yönetmek amacıyla çalışan FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu) 1932 yılında İsviçre Cenevre'de kurulmuştur. Bilindiği üzere FIBA, basketbolun daha hızlı yayılması ve daha zevkli bir oyun haline gelebilmesi için gerekli her türlü düzenlemeleri ve oyun kurallarını hayata geçirmektedir.

  İlk Avrupa ve Dünya Şampiyonası

  İlk Avrupa şampiyonası 1935 yılında İsviçre Cenevre' de düzenlenmiş ve Letonya birinci olmuştur. Yine 1936 yılında Berlin' de yapılan Olimpiyatlara resmi oyun olarak dahil edilmiştir. İlk dünya Şampiyonası ise, 1950 yılında Arjantin Buenos Aires' te yapılmış ve Arjantin birinci olmuştur.

  Basketbolun Türkiye' de Kısa Tarihçesi:

  * Basketbol Türkiye'de ilk defa, 1904 yılında Amerikan Robert Koleji öğrencileri tarafından oynanmıştır.

  * Basketbolun Türkiye'de bilinçli ve kapsamlı yayılmasını, 1911 yılında Galatasaray Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni olan Ahmet Robenson sağlamıştır.

  * Yine 1913 yılında ilk basketbol şubesi Fenerbahçe'de açılmıştır. İlk zamanlarda savaş yılları olması ve oynayacak rakip bulunamaması nedeni ile, basketbolda bir gelişme olamamıştır.

  * Bilinen ilk resmi müsabaka 1921 yılında Yüksek Öğretmen Okulu öğrencileri ile İstanbul'da yaşayan Amerikalılar arasında olmuştur.

  * 1923 yılında ilk resmi spor teşkilatı olan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı kurulması ve yine 1927 yılında Halkevlerinin kurulması, bu spor dalının bütün yurda yayılmasında etkili olmuştur.

  * Basketbol Milli Takımı 1934 yılında kurulmuş, ilk resmi maçını 1936 yılında Yunanistan'la yapmıştır. 49 - 12 gibi bir skorla galip gelen basketbol takımı şu oyunculardan kuruluydu: Naili Moran (Kaptan) - Jak Habib - Feridun Koray - Dionis Sakalak - Hazdayi Penso Hayri Arsebük - Sadri Usuoğlu ve Nihat Ertuğ.

  * Basketbol 1936 - 1959'a kadar, Spor Oyunları Federasyonu adı altında voleybol ve hentbol ile birlikte
  yürütülmüştür. 1 Mart 1959 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu resmen kurulmuştur. 1966 yılına kadar yapılan Türkiye Basketbol Şampiyonalarının yerini Deplasmanlı Türkiye Basketbol Ligi almıştır.

  Basketbol Oyun Kuralları

  * Basketbol müsabakaları iki hakem tarafından yönetilir. Misafir takım sahayı seçme hakkına sahiptir. Her devreden sonra saha değişimi yapılır.

  * Oyun, orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlar. Hava atışına çıkan oyuncular, topu tek elleri ile takım arkadaşlarına kazandırma hedefini taşır.

  * Oyun, 10'ar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır. Her takım ilk üç periyotta ve uzatma periyodunda 2'şer dakikalık bir, dördüncü periyotta iki mola hakkına sahiptir. İkinci ile üçüncü periyot arasında 15 dakikalık devre arası verilir.

  * Hücum eden takım, kendi sahasını 8 saniye içinde terk etmek, 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır, aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçer.

  * Oyuncu topla birlikte, top sürme (dribbling), pas atma (passing), şut atma (shooting) aktivitelerini yapma şansına sahiptir. Bir oyuncu top sürerken, topu eline alarak durdurursa, tekrar top sürme şansına sahip değildir; topu istediği yöne ve kişiye pas ya da şut atmak zorundadır.

  * Her takım 5 kişiden oluşur ve takımların sınırsız oyuncu değişikliği hakkı vardır. Eğer faul hakkını doldurmamışsa, her çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olabilir. Bir takımdaki beş oyuncudan biri ortada (post), ikisi savunma (guard) ve ikiside hücum (forward) oyuncusudur.

  * Oyunu bir baş hakem ve yardımcı hakem olarak iki hakem yönetir.

  * Her oyuncu beş faulle oyun dışında kalır, tekrar o maç için oyuna dahil olamaz. Her oyuncunun bireysel olarak yaptığı faul sayısının toplamı, takım faullerini de belirler. Toplamda dört takım faulüne ulaşan takımın daha sonra yaptığı her faul, karşı takıma serbest atış kullanma hakkı kazandırır.

  * Hakem tarafından durdurulmadıkça, top potadan veya çemberden dönerse oyun devam eder. Ayrıca, oyuncu sahayı belirleyen çizgilerin dışına temas etmedikçe, top oyun çizgilerinin dışına değmeden havadan saha çizgisinin dışına çıksa dahi, oyuncu topu içeri çevirebilirse de oyun devam eder.

  * Her sayı atışından sonra veya hakemin düdüğü çalmasının ardından, oyun ve oyun zamanı durur. Sayı yiyen takımın pota gerisindeki çizgi arkasından topu oyuna sokması ile hem zaman hem de oyun tekrar başlar. Oyun içindeki diğer durumlara göre, hakemin gösterdiği yerlerden, top oyuna sokulur.

  * Üç sayı çizgisi içinden yapılan her başarılı atış iki sayı, üç sayı çizgisi gerisinden yapılan her başarılı atış üç sayı olarak değerlendirilir. Faullerden veya kural ihlallerinden dolayı kazanılan başarılı serbest atışlar bir sayı olarak değerlendirilir.

  * Oyuncular iki durumda cezalandırılır: 1- Bireysel kural ihlalleri 2- Faul yapılan durumlar. Kural ihlali veya hatası (hatalı yürüme, topun çizgi dışına çıkması, hücum oyuncusunun üç saniyeden fazla post içinde durması v.b) top kullanma hakkını karşı takıma verir. Yapılan bireysel fauller ( itme, çekme, vurma, tutma v.b) ise oyuncunun faul cezası almasını sağladığı gibi faulün yapıldığı yer göz önünde bulundurularak, rakip topu yandan oyuna sokar, ya da serbest atış yapma hakkı kazanır.

  * Serbest atış hakkı adedi, faulun yapıldığı zaman, yer ve çeşidine göre değişir. Şut atışı sırasında faul yapılmış ve atış sayı olmamışsa, atışı yapan takıma iki serbest atış hakkı verilir. Eğer atış sayı olmuşsa, bir serbest atış hakkı verilir. Bir takım, bir devredeki "takım faul" sınırını geçmiş ve atış sahası dışında faul yapmışsa, o zaman bire-bir denen serbest atış hakkını kullanır. Bu atışta kural, ilk atış sayı olursa, ikinci atış yapma hakkı kazanmaktır. Bire-bir'de ilk atışı kaçıran ikinci atışı yapamaz, top potadan oyun alanına dönerse, oyun devam eder. Teknik faullerde (oyunu geciktirme, sportmenlik dışı davranışlar, hakeme itiraz, izinsiz oyuna girme v.b) iki serbest atış hakkı verilir.

  Basketbol Terimleri:

  Asist : Takım arkadaşına basket yapması için verilen pas

  Backcourt
  (savunma sahası) : Bir takımın savunma yaptığı yarı saha

  Basket : Topun içinden geçerek sayı kazanılması

  Blok : Savunma oyuncusu tarafından, hücum oyuncusunun sayı yapmasını veya geçmesini engelleme hareketi

  Cut : Sayı yapmak amacıyla yapılan çabuk hareket

  Dribbling
  (Top sürme) : Topu sektirerek istenilen yöne doğru sürme

  Drive : Hücum oyuncusunun sayı yapmak amacıyla
  yaptığı hareket

  End Line
  (dip çizgi) : Sahanın enlemesine, pota altından geçen çizgi

  Fast Break : Bir takımın rakip takımı savunmasız yakalayarak hızla sayı yapmak amacıyla hücum etmesi

  Faul Atışı
  (serbest atış) : Faul sonucu, serbest atış alanından kullanılan müdahalesiz atışlar

  Front Court
  (hücum sahası) : Bir takımın hücum yaptığı yarı saha

  Hata : Faul sayılmayan kural ihlalleri

  Hatalı Yürüme
  (steps) : Bir oyuncunun topu kontrol altına aldıktan sonra sektirmeden birden fazla adım atarak yürümesi veya sektirdikten sonra topu tutup, tekrar top sürmesi

  Hava Atışı
  (jump ball) : Hakemin oyunu başlatmak amacıyla, topu iki rakip oyuncunun arasından yukarı doğru atması ve bu oyuncuların topu tek elleriyle çelerek takım arkadaşlarına kazandırma hareketi

  High Post
  (yüksek post) : Serbest atış alanının hemen dışından başlayan hücum bölgesi

  Hücum Faulü : Bir oyuncunun top kendi takımında iken, rakip oyuncuya faul yapması

  Jump Shot : Oyuncunun sıçrayarak havada tek elle basket yapma amacıyla şut atması

  Man to Man Defense
  (adam adama savunma) : Belirlenen her bir oyuncunun birebir takibiyle yapılan savunma çeşidi

  Midcourt Line
  (orta saha çizgisi) : Sahayı ortadan ikiye ayıran çizgi, diğer adı da 8 saniye çizgisidir

  Perdeleme
  (Screen) : Hücum eden takımın oyuncularından birinin takım arkadaşının kolay şut atması veya rakibi geçebilmesi için, takım arkadaşı ile savunma oyuncusunu arasına girmesi

  Pivot : Belirlenen bir ayağın sabitlenmesi ve sabitlenen ayak etrafında dönme işi

  Pres : Savunma yapan takım oyuncularının, hücum yapan takım oyunculardan topu kapmak ve hata yapmalarını sağlamak için, üzerlerinde baskı kurmaları

  Ribaunt : Potadan ya da çemberden dönen ve seken topa sahip olmak için yapılan iş

  Teknik Faul : Oyuncuların kural ihlal etmeleri sonucu verilen ceza

  Turnike
  (lay - up) : Koşarak potaya en yakın mesafeden, çarptırarak veya direk çembere tek elle atılarak yapılan şut.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2010-03-11 #2
  Çok saollun :D gece aklıma geldi kalkıp pcye oturdum sayenizde cabuk buldum
 3. 2010-03-28 #3
  çok teşekkür ederim eline sağlık
 4. 2010-10-02 #4
  çok teşekkürler çok güzel olmuş ama biraz daha geniş kapsamlı olsaydı iyi olurdu.beden öğretmenimiz zor bir ödev verdi de...
 5. 2010-11-30 #5
  çok tşkkür ederim
 6. 2011-01-03 #6
  tesekkürler sayenzde hem cabuk hem kolay ulastm bilglere
  ddddddddddddddddd.sssssssssssss

 7. 2011-01-09 #7
  saolun yha sayenizde beden ödevini yaptım
 8. 2011-01-16 #8
  teşekkürler bilgiler güzel ama çook fazla :D
 9. 2011-02-25 #9
  çok teşekkür ederim sayenizde yepyeni bilgiler öğrendim bu siteyi okumamın sebebi basketbol turnuvamız var :))))
 10. 2011-03-19 #10
  çok tesekkr ederim ama biraz daha geniş kspsamlı olsayd:d
 11. 2011-03-21 #11
  sizin sayenizde 5 aldım
 12. 2011-04-04 #12
  bana göre basketbol çok kaba bir spor.ben basketbolu pek sevmem.basketbolu yazılı olucağımız için araştırıyorum.
 13. 2011-04-05 #13
  çok teşekkürler
 14. 2011-04-06 #14
  sağulunsayenizde dersimi yapıyom şimdi
 15. 2011-04-09 #15
  tşk ya beden eğitimi performansımı yapabildim ya...
 16. 2011-04-21 #16
  teşekkürlerr
 17. 2011-04-24 #17
  Evet bende çok beğendim fakat biraz daha ayrıntıya inmeniz gerekirdi bence basketbol bu kadar kolay anlatılacak bir spor değil
 18. 2011-05-06 #18
  cok teşekkürler cok güzel olmuş ama biraz kısa olsaydı iyi olurdu
 19. 2011-05-06 #19
  Alıntı:
  onlabu1 Nickli Üyeden Alıntı
  Çok saollun :D gece aklıma geldi kalkıp pcye oturdum sayenizde cabuk buldum
  önemli degel cnm siz bu siteyi begendikce biz dha cok bilgi koyarız

 20. 2011-09-22 #20
  Ellerinize saglık cok güzel bilgiler baskete baslayan daha ilk adımlarını atan gencler icin bire bir notlar.
 21. 2011-10-16 #21
  sağlun aMA UZUN DİYE YAPMADIM İSTEĞİM GELMEDİ
 22. 2011-10-19 #22
  saolun yha sayenizde beden ödevini yaptım ama yarısı yok aradığımın
 23. 2011-11-08 #23
  teşşkürrler çok işime yaradı
 24. 2011-11-15 #24
  sizin sayenizde sınavımı başardım... çok teşekkürler....
 25. 2011-11-15 #25
  sayanizde perfonmans ödevimi buldum
 26. 2011-11-28 #26
  çok saolun yaa sayenizde beden ödevini yaptım ehehehehe :D
 27. 2011-12-05 #27
  tşkkürler ama biraz daha açık olsa iyi olurdu mesela hakem konuları bana o lazım
 28. 2011-12-14 #28
  Alıntı:
  onlabu1 Nickli Üyeden Alıntı
  Çok saollun :D gece aklıma geldi kalkıp pcye oturdum sayenizde cabuk buldum
  bura iyi 1 site oke ok ok :D

 29. 2011-12-16 #29
  basketbol sahasının ölçümleri olsa daha iyi olurdu ama genede teşekürler admin
  ,

 30. 2011-12-20 #30
  sayenizde 5 dk içinde ödevimi bitirdim thank you very muchh...
 31. 2011-12-26 #31
  ya ama çok uzun daha kısa olsaydı beden performans ödevine yazardım...
 32. 2011-12-29 #32
  Güzel olmuş :D
 33. 2011-12-29 #33
  dünyanın en popüler oyunu olması
 34. 2012-01-02 #34
  çok sagolun xd........(:
 35. 2012-01-02 #35
  Emeğinize sağlık çok güzel olmuş.Sayenizde beden eğitimi ödevimi bitirebilirim.:)
 36. 2012-01-02 #36
  teşekkürler güzeldi...
 37. 2012-01-12 #37
  daha 4. sınıftayım hoca ne ödevler veriyo ama sizin sayenizde 2 dakkada buldum çok teşekkürler :)
 38. 2012-02-15 #38
  çok güzel olmuş gerçeten çok teşekkür ederim bunu hazırlayan herkeze :D
 39. 2012-03-07 #39
  saol canımın içi :) <3
 40. 2012-03-14 #40
  Oh bee ödeveden yüz alcam sağalun
 41. 2012-04-02 #41
  Çok sağ olun ama bunun ingilizceye çevrilmiş hali olsa daha iyi olur ingilizce ödevi için çevirmek zor olduda.
 42. 2012-10-07 #42
  Siz olmasaydız ne yapacaktık
 43. 2012-10-16 #43
  sağol
 44. 2012-10-21 #44
  çok teşekkürler sizin sayenizde sözlüden 100 aldım
 45. 2012-10-31 #45
  güzel olmuş ama bizim de beden öğretmeni zor bi performans ödevi verdi
 46. 2012-11-05 #46
  sağolun beden ödevim çok güzel oldu kesin 100 alıcam
 47. 2012-11-07 #47
  çook iyi saolun,sayenizde beden ödevimi yaptım
 48. 2012-11-15 #48
  iidi ama yazılıda ne olcak bakalım
 49. 2012-11-17 #49
  Çok saolun tşkkürler sayenzde beden ödevimi yaptm
 50. 2012-11-17 #50
  topun ağılığı ne kadar
 51. 2012-11-20 #51
  gercekten mukemmel bır yazı cok tesekkur ederım cok ısıme yaradı ellerınıze saglık
 52. 2012-11-22 #52
  Beğendim
 53. 2012-11-28 #53
  tenkyou werimac gel tepeme kaç
 54. 2012-11-28 #54
  tenkyou werimac gel tepeme kaç çok saoğlun hemen istediğimi buldum
 55. 2012-11-30 #55
  sayenizde ödevimi yapa bildim saolun
 56. 2012-12-02 #56
  Keşke pas çeşitlerinide yazzaydınız.Olsun yinede teşekkürler...
 57. 2012-12-10 #57
  ellerinize saglık ödevlerime yardımcı oldu ama biraz sanki uzun
 58. 2012-12-15 #58
  çok güzeldi ve çok işime yaradı.

  bu site mükemmel denemenizi ısrarla tavsiye ederim .

  bir de bu site sayesinde beden dersinden 100 üzerinden 5 aldım............................................. ................=)...

 59. 2012-12-15 #59
  çok teşekkrlr çok gzl olmuş
 60. 2012-12-20 #60
  teşekkür ederim çok yardımcı oldu
 61. 2012-12-21 #61
  gzl ama istediğim bilgiyi alamadım
 62. 2012-12-24 #62
  Çok Teşekkür Ederim Çok İşime yaradı beden performanstan 5ten 100 aldım <3 :D
 63. 2012-12-27 #63
  çok teşekkürler
 64. 2012-12-29 #64
  öğretmenimiz bzi beden eğitiminden yazılı yapacak çok korkuyorum yazılı bir yarışma gibi adı "kim 100 puan ister"
 65. 2013-01-03 #65
  sayenizde ödevden 100 aldım çok teşkür ederim
 66. 2013-01-06 #66
  harikaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a
 67. 2013-01-06 #67
  basketbol topu il ilgili bilgi verir misiniz?????
 68. 2013-01-06 #68
  çk saolunnnnnnnnn
 69. 2013-01-09 #69
  sayenizde yaza yaza öldüm
 70. 2013-01-14 #70
  Alıntı:
  Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı
  çok teşekkürler çok güzel olmuş ama biraz daha geniş kapsamlı olsaydı iyi olurdu.beden öğretmenimiz zor bir ödev verdi de...
  öğretmeniniz bi spor dalı seçip onun hakkında bilgi toplayıp sunmanızımı istedi ?(atletizim futbol voleybol cross basket ) gibimi?

 71. 2013-02-26 #71
  Allah ne muradın warsa wersin
 72. 2013-03-13 #72
  gece insanın aklına basketbol oyun kurallarımı gelir beynine varya :DDD
 73. 2013-03-25 #73
  çok teşekkür ederim beden yazılısı için çalıştım inşallah iyi bir not alırım
 74. 2013-04-28 #74
  çok teşekkür ama güvenlik sorusu çok saçmaydı daha yaratıcı bir şey osaydı daha çok memnun olurdum ama gine verdiğiniz bu bilgiler için çok ama çok teşekkür ederim. D:
 75. 2013-05-04 #75
  sayenizde ödevimi hemen buldummm
 76. 2013-05-05 #76
  Çok iyi. Ïnšallah sınavı bundan yaparlar. Süper
 77. 2013-05-12 #77
  ya çok uzun olsasada iyiki bu site var yazana da bu siteyi kuran allah razı olsun çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk kkkkkkkk teşekkürler by
 78. 2013-05-13 #78
  çokkkk teşekkürlerrrrrrrrrrrrr
 79. 2013-05-27 #79
  çok güzel bir site sayenizde beden eğitimi ödevini yapabildim çok teşekkürler
 80. 2013-10-06 #80
  saolun sayenizde çok şey öğrendim ve beden derslerimde çok yardımcı oldu saolun MK'LAR
 81. 2013-10-21 #81
  Keşke bu kadar uzun olmasaydı.Gerçi kendim kısalttım yazacağım şeyi ama genede uzundu demek istiyorum. Herkes gibi bende 5 aldım.Bu siteye bida asla girmem artık.Yazmış bulundum.Bütün yorumumu okuyanları seviyorum.5 almalarını diliyorum.Kısaca hepinizi seviyorum...Sevgilerimle <3
 82. 2013-10-21 #82
  Teşekkür ederim Sayende 5 aldım
 83. 2013-11-02 #83
  saolun ya çok güzel olmuş
 84. 2013-11-30 #84
  Super bilgiler yayinlamissiniZ TESEKKURLER
 85. 2013-12-16 #85
  Çok teşşekkürler sayenizde beden eğitimi ödevimi yaptım ama çok uzun ve dağılmış şekilde biraz daha toparlana bilirmiş ama hinede teşekkürler
 86. 2014-12-16 #86
  Çok teşekkür ediyorum
 87. 2014-12-25 #87
  tşkkür yarın sınav var
 88. 2014-12-28 #88
  Cokk sagolun hoca yarın kagıttan sınav yapacak Allah razı olsun da guvenlik sorusu cok sacma
 89. 2015-10-17 #89
  iyiymiş sayenizde çabuk bitti
 90. 2015-10-19 #90
  Sayenizde beden ödevini yaptım teşekkürler
 91. 2015-10-27 #91
  çok güzel anlatmıştınız çok beğendim....:):)
 92. 2015-11-05 #92
  Bide ben bunların hepsini ve daha fazlasını yarına ezberliyeceğim. O da var :)
 93. 2015-12-12 #93
  Genelde girenler beden ödevi için giriyor ben ise arkadaşımın basketbola olan tutkusunu birazda ben biliyim diye :D
 94. 2015-12-30 #94
  BATUNUN ÖDEVİ GEÇ GELDİ AKLIMA SAYENİZDE BULDUM SAOLUN BATUCUM BANA Bİ KARAMİO ALRSIN O ZAMAN HA ?
 95. 2017-10-17 #95
  Güzel ve çok iyi :) :) :) süper
  teşekkür ederim

 96. 2017-11-20 #96
  Cok guzel sinavda cok isime yarayacak
  Okunma: 161501 - Yorum: 95 - Amp