sponsorlu bağlantılar
Araç ve Gereçler

Mililitrelikcam beher, etilalkol, su, limon suyu veya limon esansı, cam fanus,kolonya için kap.

Yapılışı:
50 mililitreetilalkolu ölçüp cam fanusa dökelim. 10 mililitre suyu da ilaveettikten sonra fanusu hafifçe çalkalayalım. 5 veya 10 mililitrelimon esansını da karışıma ilave edince karışımın rengihafifçe sarımsı olacaktır. Karışımımızı çalkalayalım vekolonya için ayırdığımız kaba boşaltalım. Limon kolonyamızartık hazırdır, sevdiklerimize rahatça ikram edebiliriz.

Sonuçlar:
1. Görüldüğü gibi etilalkol, su ve limon esansı birlikte reaksiyona girdi.

2. Bazı insanların kolonyayı gözlerine sürdükten sonra kör oldukları görülmüştür. Acaba bizde bu şekilde imal edilmiş bir kolonyayı süründüğümüz zaman kör olabilir miyiz? Sorumuzun cevabı hayırdır, çünkü kör olan kişiler genelde seyyar satıcılardan taklit marka veya markasız kolonya almaktadırlar. Bu tür kolonyalar imal edilirken etil alkol yerine kuvvetli asit içeren tuz ruhu veya çamaşır suyu koymaktadır. (İmalatı daha ucuz olduğu için) Bunun sonucu insanlar kör olabilmektedirler.

3. Kolonyayı süründükten kısa bir süre sonra yüzümüzde serinlik hissederiz, çünkü kolonya içindeki etilalkol çabuk uçucudur ve yüzümüzden buharlaşırken vücut ısımızı da alır. Bunun sonucunda serinlik hissederiz.

sponsorlu bağlantılar