sponsorlu bağlantılar
VİYANA USULÜ YULAFLI ŞNİTZEL


KULLANILACAK MALZEME:

5 x 150 g dana biftek (dövülerek inceltilmiş)
40 g (5 çorba kaşığı) un
Tuz, taze çekilmiş karabiber
2 yumurtanın akı
75 g (3/4 su bardağı) kahvaltılık yulaf ezmesi
125 ml (1/2 su bardağı) ayçiçek yağı
45 g (3 çorba kaşığı) Margarin
Süslemek için:
1 adet limon (ince dilimlenmiş)


YAPIMI:

Hafifçe dövülmüş dana bifteklerini bir kesme tahtasının üzerine koyup, keskin bir bıçakla uzantılarını keserek biçimlendirin. Un, tuz ve biberi tel süzgeçten eleyerek bir tepsi üzerine aktarıp, kanştırın. Yumurta aklarını 1 çorba kaşığı su ile çırpın. Başka bir geniş kaba ise yulaf ezmesini yayın. Etleri sırasıyla una, yumurta akına ve yulaf ezmesine bulayıp, pane edilmek üzere hazır hale getirin. (Dilerseniz, biftekleri önce una iki taraflı yatırın sonra bir fırça ile yumurtayı bir tarafına bulayın. Yumurtalı tarafı yulafa yatırın ve üstte kalan tarafına da fırça ile yumurta akını sürün. Böylece biftekler önce unlanmış sonra da yulafa batırılmış olacaktır.)
Çiçek yağı ve Margarin'i bir tavada kızdırın. Yağ iyice kızınca yulafa bulanmış biftekleri tavaya koyup, bir kez alt üst ederek, 7-8 dakika, her iki yanlan da altın sarısı bir renk alıncaya kadar pişirin.
Biftekleri tavadan alıp, kağıt havlu üzerine koyarak fazla yağlannı süzdürün.
Yulaflı şnitzelleri önceden ısıtılmış tabaklara aktarın. Yanına patates salatasını koyun. Şnitzelleri birer dilim limon ile süsleyip, sıcak olarak servis yapın

sponsorlu bağlantılar