Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

 1. sponsorlu bağlantılar
  Nazolakrimal kanal tıkanıklığı sonucu gözyaşı kesesinde gelişen inflamasyondur.Doğuştan olabileceği gibi sonradan da gelişebilir.

  Neden ağladığımız zaman burnumuz akar?

  Çünkü göz yaşı bezinin salgıladığı ,göz yaşı ;üst göz kapağının altından alt göz kapağına doğru akar,bir kısmı göz yaşı kanalı vasıtasıyla buruna gider.Burnumuzu akıtır; fazla gelen miktar ise Göz Yaşı olarak dışarı akar. Ancak;eğer iltihap vs.. gibi bir nedenle göz yaşı yolları veya göz yaşı kesesi tıkanırsa o zaman tüm göz yaşı dışarı akar.

  Hasta bu fazla göz yaşını aşağı doğru silerse alt göz kapağı giderek dışa ve alta döner, iş daha karışır ve sulanma daha da artar.

  Tedavi:
  Eskiden,bu durumda göz yaşı kesesi ile burun arasına yeni bir yol yapmak için,burun kemiği kırılırdı. Şimdi ise yepyeni bir yöntem var.Buna endonasl cerrahi diyoruz.

  Endonasal Cerrahi
  Bu ameliyatta iki uzman doktor ayrı ayrı çalışır.Endo-nasal sistem ile Kulak Burun Boğaz Uzmanı göz yaşı kesesine ilerler.Göz Hastalıkları Uzmanı ise iki sonda yardımı ile göz kapaklarından aşağı doğru silikon bir tüp yerleştirir.Burun deliğinden çıkan silikon tüpün uçlarını, KBB Uzmanı bağlayıp burun duvarına sabitleştirir.

  6 ay kadar tüp bu durumda kalır.Sonra tüp çıkartılır.

  Bu sistemin avantajları:
  1- Burun kemiği çok ufak kırılmaktadır.
  2- Hep iç kısımdan çalışıldığı için göz,kapak ve burun civarında hiç bir cerrahi iz kalmamakta ve dikiş atılması gerekmemektedir; dolayısıyla tümüyle estetik bir ameliyattır.
  3- Tüp Konulduğu için kanalın tıkanma ihtimali en aza inmektedir

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2008-04-24 #2
  ArkadaŞlar Ben 2003 Yilinda GÖz Kanali Tikanikligindan Bİr Operasyon GeÇİrdİm, 6 Ay GÖzÜmde TÜp Takili Kaldi ,sonra Çikardilar,ama Olmadi ,hatta Burun Kemİgİnİde Oydular Yİne Olmadi,biktim Artik GÖz YaŞini Sİlmekten Allahini Seven Varsa Bana İyİ Bİr GÖz Hastanesİ Yada Doktor Tavsİye Edİn Saygilar.
  Okunma: 6417 - Yorum: 1 - Amp