Horlama Nedenleri ve Horlama Tedavisi - Delinetciler Forum

Horlama Nedenleri ve Horlama Tedavisi

 1. Nedenlerinden birisi de allerjik üst solunum yolu hastalıklarıdır.


  Horlama Nedenleri ve Horlama Tedavisi

  Horlama hem sosyal hem de tıbbi olarak "hoş olmayan bir durum" dur. Kişinin etrafını rahatsız etmesi, hatta bazen alay konusu olması sosyal bir sorundur. Uykunun kalitesiz olması ve kişinin dinlenemeden uyanması ise tıbbi bir sorundur. Ayrıca daha ciddi bir sorun olan uyku apnesine de neden olabilir.

  İnsanlar çeşitli nedenlere bağlı olarak ARA SIRA horlayabilir. Süreklilik arzetmedikçe bu durum önemsenmeyebilir. Ancak bir de "SÜREKLİ HORLAYANLAR" vardır. Tıp literatüründe HABİTUEL (alışkanlık haline gelmiş) horlama adı verilir ve mutlaka araştırılması gerekir.

  Horlama nasıl oluşur?
  Geniz ile burun arasında hava akımını engelleyecek durumların olması ya da yumuşak damak ve küçük dilin, dil köküne doğru yaklaşması soluk alıp verdikçe titreşime yani horlamaya neden olur.


  Horlama nasıl oluşur?Horlama nasıl oluşur? 1Horlama nasıl oluşur? 2

  Horlama nedenleri
  Alkol veya sakinleştirici ilaç, ya da aşırı yorgunluğa bağlı derin uyku
  (yumuşak damak ve dil kökü kaslarında gevşeme ve sarkma olur ve horlama ortaya çıkar).
  Bademciklerin büyük olması veya geniz eti nedeniyle geniz ile burun arasındaki hava akımının engellenmesi.
  Aşırı kilolu kişilerde, boyun bölgesi yağ dokusunun yatar pozisyonda bası yapması.
  Yumuşak damak veya küçük dilin uzun olması.
  Burun tıkanıklığı (allerji, sinüzit, gribal enfeksiyonlar ya da burun septum deviasyonu).
  Bu durumda burundan nefes alıp verebilmek için ekstra solunum eforu gerekir. Yutak bölgesinde vakum etkisi oluşur. Bu etki ile yumuşak damakta solunum sırasına titreşim ve horlamaya ortaya çıkar.


  Horlama nedenleriHorlama nedenleri

  Horlama tedavi edilebilir mi?
  Tedavi konusu büyük oranda Kulak Burun Boğaz uzmanı hekimlere aittir.
  Çeşitli cerrahi ve radyofrekans cerrahisi yöntemleri ile horlamaya neden olan anatomik bozukluklar tedavi edilebilir. 2. 2008-05-16#2
  horlamanın basit tedavi yöntemleri var bildiğim kadarıyla horlamayı önleyen yastıklar var birde buruna mandal gibi bişey takıyorsun kesiyor ama sözde tabi nerdeee..

 3. 2012-08-12#3
  Alıntı:
  ufo Nickli Üyeden Alıntı
  horlamanın basit tedavi yöntemleri var bildiğim kadarıyla horlamayı önleyen yastıklar var birde buruna mandal gibi bişey takıyorsun kesiyor ama sözde tabi nerdeee..
  bende bir link var adamlar %100 horlamaya 7 gün içinde son 15 günde para iadesi yapıyorlar linke bakmanızı tavsiye ederim...

 4. 2012-09-15#4
  Teşekkür ederim.

 5. 2013-01-31#5
  Bendede horlama problemi vardı doktora falan gittim eşimle geceleri çok sıkıntılar yaşıyorduk daha sonra horlamaya 7 günde son diye bir site buldum denemek isterseniz sizlerle paylaşmak isterim http://adf.ly/II8uS

  Okunma: 8175 - Yorum: 4 - Amp