Hayvanların Geviş Getirmesi İle İlgili - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Hayvanların Geviş Getirmesi İle İlgili

1. bazı hayvanlar yiyecekleri yerler sonra mideye gider yedikleri sonrada geviş getirirler bu sefer yiyecekler mideye gitmeden bağırsaklara gider bunun sebebini bilionuzmu lütfen eğer bulabilirsem 100 wercek hoca
    sponsorlu bağlantılar

Konuyu Beğendin mi?
    Güncelleme : 2007-10-15
  2. 2007-10-15 #2
    iide canım her hayvan geviş getirmezki
  3. 2007-10-15 #3
    evet bencede ama ilk sefer midede duruyo geviş getirdikten sonra mideye uğramadan bağırsağa neden gidiyo
  4. 2007-10-15 #4
    Alıntı:
    crazykbr Nickli Üyeden Alıntı
    hayvanlar yiyecekleri yerler sonra mideye gider yedikleri sonrada geviş getirirler bu sefer yiyecekler mideye gitmeden bağırsaklara gider bunun sebebini bilionuzmu lütfen eğer bulabilirsem 100 wercek hoca
    Geviş getiren memelilerde besin acele ile alınarak çok az
    bir şekilde çiğnenir ve hemen işkembe ile börkeneğe gönderilir. Burada sellüloz yıkıma
    uğratılır. Daha sonra bu yarı sindirilmiş besin belirli aralıklarla tekrar ağıza geri
    gönderilerek yoğun olarak çiğnenir (geviş getirme). Çiğnenmiş bu besin ağızdan
    bezli mide kısımlarına gönderilerek kimyasal sindirim devam ettirilir.

Benim bulabildiğim bu kadar.

5. 2007-10-15 #5
    arkadaşlar ilginiz için çok tşk ama daha çok bilgi gerekio
  6. 2007-10-16 #6
    bence sessiz çok güsel anlatmış bu arada bende anlamış olduum daha nasıl geniş olcakki googledada çıkmıyoo
  7. 2007-10-16 #7
    Alıntı:
    Sessiz Gemi Nickli Üyeden Alıntı
    Geviş getiren memelilerde besin acele ile alınarak çok az
    bir şekilde çiğnenir ve hemen işkembe ile börkeneğe gönderilir. Burada sellüloz yıkıma
    uğratılır. Daha sonra bu yarı sindirilmiş besin belirli aralıklarla tekrar ağıza geri
    gönderilerek yoğun olarak çiğnenir (geviş getirme). Çiğnenmiş bu besin ağızdan
    bezli mide kısımlarına gönderilerek kimyasal sindirim devam ettirilir.

Benim bulabildiğim bu kadar.
    Hem adaşıma katılıyorum hemde devamında şunu ekliyorum:

GEVİŞGETİRENLER:
    Adlarını veren özellikleri, çoktan yutmuş ve az sindirmiş oldukları maddeleri dinlenirken tekrar ağızlarına getirip tekrar çiğnemelerinden kaynaklanmaktadır. Buna geviş getirmek denir. Sonra bu tekrar çiğnenip yutulan maddeler asıl sindirime bırakılır.

Yani zaten çoktan yutulmuş ve yarı sindirilmiş midede yapılacak pek fazla bişey kalmamış, Üstüne birde ağızda saatlerce öğütülmüş, direk olarak bağırsaklara gidiyor, Bağırsaklarda da emilimin devam ettiği düşünülürse olabilir gibi geliyor bana

8. 2007-10-16 #8
    ark. çok tşk sayenizde 100 alcam bunlar işme yarar
  Okunma: 1717 - Yorum: 7 - Amp