Amerikanın Askerlerini Ölümden Kurtaran Türk Bordo Bereli Timine Böyle Teşekkür - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Amerikanın Askerlerini Ölümden Kurtaran Türk Bordo Bereli Timine Böyle Teşekkür

 1. Türk askerinin somalideki kahramanlık öyküsü... Yıl 1991.. yer Afrika' daki somali.. Ülkede iç savaş hakim ..1.5 milyon insan açlıkla karşı karşıya ... İsayancı lider General Muhammed Aidid'e bağlı militanlar her yerde kan döküyor. İşte bı ortamda , Aidid'e bağlı 150 militan 13 Eylül 1991'de bir Amerikan konvoyunu pusuya düşürdü. Konvoydaki askerlerden 18 öldürüldü.

  ABD , iç savaşı sona erdirmek, Aidid'i yakalamak ve ve insani yardımın dağıtımını kontrol etmek için DELTA FORCE Özel Harekat Timi ve deniz piyadelerini Somalinin baş kenti Magadişu'ya gönderdiancak ABD askerlerinin 1 yıl boyunca süren operasyonları başarılı olmadı. Aidid yakalanamadı.üstüne üstlük Aidid'e bağlı militanalr, ABD Delta Force birimine bağlı Dirty Dog adlı timde görevli 25 askeri esir aldı.

  ABD bu kez esir askerlerini kurtrmak için operasyonlar yaptı . Fakat sonuç alamadı.
  TÜRK ASKERİ DEVREDE...

  Amerika, o dönemde somalide görev yapan UNOSOM Komutanı Çevik Bir aracılıyla Türk Genel Kurmay Başkanlığı'ndan yardım talebinde bulundu.

  Bordo Bereliler'in 6' sı subay 6'sı astsubaydan oluşan A - 1 isimli ''yurt dışı operasyon timi '' esir alınan Amerikan askerlerini kurtarmak için özel görevle somaliye gönderilir.

  Pakistanlı askerlerle birlikte operasyon gerçekleştirilir.

  Aidid' in esir tuttuğu 25 Amerikan Delta Force askeri kurtarılır. Birleşmiş milletler barış gücü karargahına götürülen ABD askerleri ağlayarak Türk askerine teşekkür etti.Bordo bereliler bu başarı nedeniyle büyük takdir aldı. Ölümden dönen ABD askerlerinin yakınları ise televizyonlara çıkıp '' Thank you Turkey ( Teşekkürler Türkiye) dediler .

  İŞTE O 11 TÜRK ASKERLERİNDEN 4 tanesi Süleymaniyede 4 Temmuz 2003 günü başına çuval geçirilen askerlerimiz ve Amerika böyle Teşşekkür ediyor

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2007-10-28 #2
  hala abd için bizim medyamız ve devleti yönetenler müttefik diyorlar.
  Ben daha ne diyimmmmm

 3. 2009-02-25 #3
  tesekkürler
 4. 2009-07-27 #4
  teşekkürler
 5. 2010-11-22 #5
  orda 3 asker vardı 4 değil 2 si bordo bereli değeri komutan orda komutan askerlere emir verseydı o bordo bereliler oradaki 45 amerikan ve 20 kurt olmuştu komutan emir vermedi
  bu cuval olayı uzerine ust düzel amerikan komutan turkıyeyı arayarak teşelur etti askerlerinin bu anlayısı için
  ve askerlerinin evine sağ salim dondükleri için

  sponsorlu bağlantılar
  Okunma: 17290 - Yorum: 4 - Amp