Hristiyanlık Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Hristiyanlık Nedir?

1. sponsorlu bağlantılar
    Günümüzde yaşayan ilahi dinlerden biri de Hristiyanlıktır. Hz. İsa tarafından tebliğ edilen bu din, daha sonra insanlar tarafından asıl halinin bozulmasıyla özelliğini kaybetmiştir. İsevilik ve Nasranilik olarak da adlandırılır.

Hristiyanlık Nedir?

Hz. İsa(Mesih), Filistin’de Nasıra isimli köyde doğmuştur. Bir mucize olarak babasız dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Meryem’dir.

Hz. İsa otuz yaşına geldiğinde Allah tarafından kendisine peygamberlik görevi verilmiştir. O da insanları Allah’a inanmaya davet etmeye başlamıştır. Onun davetine başlangıçta on iki kişi inanmıştır. Bunlara “havari” denilmiştir.

Hristiyanlığın kutsal kitabı İncil’dir. Hz. İsa zamanında yazıya geçirilmeyen İncil, daha sonra da aslı değiştirilerek yazılmıştır. Böylece yüzlerce İncil ortaya çıkmıştır. Matta, Markos, Luka ve Yuhanna isimli kişiler tarafından yazılan ve yazarlarının adıyla anılan dört adet İncil en meşhurlarıdır. İncile “yeni ahit” de denmektedir.

Hristiyanlıkta inanç esaslarının temelini teslis inancı oluşturur. Teslis, “üçlü tanrı inancı” demektir. Teslisin unsurları Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’tur. Baba, Evrenin yaratıcısı, her şeyin sahibi olan Tanrı’dır. Oğul, Hz. İsa, Hristiyanlara göre Tanrı’nın oğlu ve kurtarıcı kabul edilir. Kutsal Ruh ise Tanrı’nın vahyini kiliseye iletmekle görevli, seçilmiş kişileri yönlendiren tanrı nefesidir. Yaptıkları kiliselerin mimarisine teslis inancı yansır.

Hristiyanlık Nedir? 1

Hristiyanlar; meleklere, kadere ve öldükten sonra dirilmeye inanırlar. Hz. Muhammed’in dışındaki peygamberlerin peygamberliğini kabul ederler.

Hristiyanların ibadetleri günlük, haftalık ve yıllık olmak üzere üçe ayrılır. Günlük ibadetler sabah akşam, haftalık ibadetler pazar günü, yıllık ibadetler de dinî bayramlarda yapılır. En önemli dini bayramları paskalya ve noeldir.

Hristiyanların ibadet yeri kilise ve katedraldir. Din adamlarının eğitildiği yerlere ise manastır adı verilir. Kiliselerde bulunan çanlarla ibadete çağrı yapılır.

Din adamlarına papaz veya rahip adı verilir.

Hz. İsa’nın idam edildiğine inandıkları çarmıh (haç), hem Hristiyanlığın hem de kilisenin sembolüdür.

Günah çıkarma ve dinden dışarı çıkarma anlamına gelen aforoz etme ritüelleri vardır.

Hristiyanlar; meleklere, kadere ve öldükten sonra dirilmeye inanırlar. Hz. Muhammed’in dışındaki peygamberlerin peygamberliğini kabul ederler.

Hristiyanlığa göre bütün insanlar günahkâr olarak doğarlar. Bu nedenle bütün doğan çocuklar, kutsal su ile yıkanarak günahlarından arındırılır. Buna vaftiz ayini denir.

Hristiyanlıkta zamanla farklı anlayışlar meydana gelmiş bunun sonucunda da birçok mezhep ortaya çıkmıştır. Bunlardan en önemlileri Katoliklik, Ortodoksluk ve Protestanlık mezhepleridir.

Roma’daki Vatikan Katoliklerin, çeşitli ülkelerdeki Patrikhaneler ise Ortodoksların dünyadaki dini merkezleridir. Protestanların belli bir merkezi yoktur.

sponsorlu bağlantılar

Konuyu Beğendin mi?
    Güncelleme : 2017-12-02
  2. 2011-01-15 #2
    merhaba arkadaşlar ben irem türkiyeden ankardan yazıyorum hristiyanlık yada müslümanlıktan birisi doğru ve ben bu seçeneğin hangisi olduğunu şuan bilemiyorum evet ben bir müslümanım şuana kadar şu yazıyı okuyana kadar muhammede ve kurana inanıyordum evet hala inanıyorum ama ben yani mantıklı bütün bunlar bu yazlar arkadşlar ben ağladım çok kötü hissettim kendimi acaba gerçekten ola bilir mi diye düşündüm şöle mantıklı bir cevap buldum internetten hem hristiyanlık için hemde müslümanlık için öncelikle hristiyanlıkla ilgili: TEVRATTA MÜJDELENEN PEYGAMBER HZ İSA OLAMAZ MI?=müslümanlar tevratta geçen tesniye:18-18'bölümün hz.muhammed'e işaret eddiğini iddia ediyorlar oysa hz.musadan sonra gönderilen peygamber hz.isadır NEDEN MÜJDELENEN BU PEYGAMBER HZ. İSA OLMASIN?
    MÜSLÜMANLAR İÇİN İSE:allah diye bağıran aslan,eşşek bilemiyorum arkadaşlar benim facem irem halıcı bana mesaj yollayın lütfen bu konuyla ilgili ama ben MÜSLÜMANLIĞA İNANIYORUM he unutmadan incil kelimesinin türkçesi MÜJDE ya o bu müjdeyse ya hepimiz yanlış inanıyosak ama hz.muhammed son peygamberdi...neye arkadaşlar pofff bilemiyorum sevgilerle kalın...

3. 2011-03-12 #3
    hello I'am alex I am a 13 year old girl, Christian religion. I believe in Christ.
    the Bible, the prophet John the future of ISA then writes
    therefore, the best of both religion

4. 2011-03-16 #4
    fakat islam dininde yani müslümanlıkta Hz. Muhammed (Sav.) ismi geçiyor . Kuran-ı Kerim son kitaptır. Bak arkadaşım ; diğer dinler yanlış veya yalan değil. Fakat bu dinler eski papalar veya din adamları her kimseler tarafından saptırılmış. En azıdan lise 2. sınıf tarih kitaplarına bakarsan bu bile yeterli olacaktır. Hiç bir meal açıp okudu mu? Okursan ne demek isteğimi anlarsın.
  5. 2011-05-11 #5
    irem kardeşim senden öncelikle hz MUHAMMED in hayatını okumanı tavsiye ederim ve KUR AN I kerim meailini oku göreceksin her ayet seni başka bir yere ***ürüyor ve göreceksin onun ALLAH ın kelamı oldduğunu oysa incil ve tevratı okusan mantık dışı şeyler bulacaksın haşa onlar ALLAH oğul edindi diyorlar böyle bir şey mümkün olabilir mi bir düşün ve ayrıca onlar isa peygamberin çarömıha gerildiğini iddaa ediyorlar HAŞA ALLAH peygamberini korumaktan aciz mi item kardeşim ayrıca sen müslümansın zaten sen bütün peygamberleri kabul ediyorsun ve aynı zmandan 4 kutsal kitabı da kabul ediyorsun diğer kutsal kitaplar rahipler papazlar tarafından bozuldu bu yüzden ALLAH yeryüzüne yeni bir din ve peygaMBER göndermiştir bu da son kitap KUR AN ve HZ RESULALLLAH s.a.v dir ayrıca KUR AN kıyamete kadar baki kalacak çünük onun korumasını biizzat ALLAH üstlenmiştir oysa tevrak zebur ve incili ise korumalrı rahip ve papazlaraına bırakılmıştır son söyleyecğim kardeşim dininizi iyi öğrenin yoksa size her mantıklı gelen şeye inanmaya başlarsınız RABBİM doğru yoldan ayırmasın
  6. 2011-05-12 #6
    iREM selam en güzeli bir cami ye imama git ve ona anlat durumunu o sana bir bir anlatacaktır. herşeyi.
  7. 2011-06-16 #7
    İsa'nın Rab olduğunu ağzınla açıkça söyler ve Tanrı'nın O'nu ölümden dirilttiğine yürekten iman edersen kurtulacaksın"

demişler

ama çok saçma Allah birdir peygamberler de onun elçisidir hiç kafan karışmasın sen en iyisi Hz.Muhammed (S.A.V) in hayatını oku
    Allah Yardımcın olsun

8. 2011-06-18 #8
    ben cok yakında evlenıcem ve evlenıcem oldugum ınsan hırıstıyan ben ıse turkum ıkı arada kaldım ne dusuncegımı bılmıorum onnla evlensem yanls mı yapms olrm
  9. 2011-06-19 #9
    Alıntı:
    Misafir Nickli Üyeden Alıntı
    ben cok yakında evlenıcem ve evlenıcem oldugum ınsan hırıstıyan ben ıse turkum ıkı arada kaldım ne dusuncegımı bılmıorum onnla evlensem yanls mı yapms olrm
    Normalde müslüman bir erkek ehli kitaptan kız alır ama kız veremez müslüman bir kız yahudi hristiyanla asla evlendirilemez o atik sahit değildir yapılan muamele zinadır doğan çocuk veledi zinadır 4 kitabın 4 düde böyledir hak üste olur hakkın üstüne çıkılmaz.... müslüman bir erkek yahudi veya hristiyan bir kızla evlenene bilir ama evlenmesi mekruhtur ne gereği var doğan çocuğa etki edebilir ama helal haram başka evlene bilir..

Güncelleme : 2011-06-19
  10. 2011-07-20 #10
    ya iremcim kim bilir kaç yıllık müslümansın nasıl olurda mantıklı diye dininden şüphe edersin ben sana şu söyleyeyim asla ve asla dininden şüphe etme sen müslümansın vede öyle kal
  11. 2011-07-20 #11
    ya iremcim kim bilir kaç yıllık müslümansın nasıl olurda mantıklı diye dinin şüphe edersin
    eğer iş mantığa kalsaydı hz.muhammed nasıl ayı elleriyle ikiye böldü söylermisin ya lütfen aklına ve dinine sahip çık

12. 2011-07-31 #12
    bizim dinimiz en doğru dindir tabi ki her dine saygı duymak gerekir doğru olan tarafları mutlaka vardır ama şunu untmaki irem denizde tatlı su ile tuzlu su birbirine karışmıyo bu YÜCE KİTABIMIZ KUR_AN'I KERİMDE açık olarak yazıyr ve bunu bilim adamları bulduk die abartyo oysaki kuranda yazıyr yani demek istediğim diğer kitaplarda böyle şeyler yok en doğru kitabmzdr ve sana çok üzülüyorum demek ki senin imanın tam değil ki hemen aklın karışıyo bol bol kuran ı kerimin anlamını oku derim...
  13. 2012-02-21 #13
    Alıntı:
    merhaba arkadaşlar ben irem türkiyeden ankardan yazıyorum hristiyanlık yada müslümanlıktan birisi doğru ve ben bu seçeneğin hangisi olduğunu şuan bilemiyorum evet ben bir müslümanım şuana kadar şu yazıyı okuyana kadar muhammede ve kurana inanıyordum evet hala inanıyorum ama ben yani mantıklı bütün bunlar bu yazlar arkadşlar ben ağladım çok kötü hissettim kendimi acaba gerçekten ola bilir mi diye düşündüm şöle mantıklı bir cevap buldum internetten hem hristiyanlık için hemde müslümanlık için öncelikle hristiyanlıkla ilgili: TEVRATTA MÜJDELENEN PEYGAMBER HZ İSA OLAMAZ MI?=müslümanlar tevratta geçen tesniye:18-18'bölümün hz.muhammed'e işaret eddiğini iddia ediyorlar oysa hz.musadan sonra gönderilen peygamber hz.isadır NEDEN MÜJDELENEN BU PEYGAMBER HZ. İSA OLMASIN?
    MÜSLÜMANLAR İÇİN İSE:allah diye bağıran aslan,eşşek bilemiyorum arkadaşlar benim facem irem halıcı bana mesaj yollayın lütfen bu konuyla ilgili ama ben MÜSLÜMANLIĞA İNANIYORUM he unutmadan incil kelimesinin türkçesi MÜJDE ya o bu müjdeyse ya hepimiz yanlış inanıyosak ama hz.muhammed son peygamberdi...neye arkadaşlar pofff bilemiyorum sevgilerle kalın...

irem arkadaşım zaten hz.isanın ölümü miladın başlangıcı olarak adlandırılıyor 571 yıl sonra müjdelenen müslümanlar için gönderilen peygamber hz. muhammeddir sana tavsiyem düzgün bir kaynaktan bu konuyu okumandır iyi akşamlar :)

14. 2012-05-02 #14
    bak irem sen herşeyi sana anlatması için camiye git ve oradaki insanlara sor ne nasıl ....
  15. 2012-08-05 #15
    Alıntı:
    -irem sen nasıl bir müslümansın hiç mi Kur'an okumadın ,hiç mi camii ye gitmedin . Bu sözlerin seni küçültmekten başka bir işe yaramıyor biliyor musun ? Dünyada tek değişmeyen kutsal kitap KUR'AN dır ! Orda herşeyin en hayırlısı ve EN DOĞRUSU yazıyor . Bende ankarada oturuyorum yardım almak istiyorsan bn yardım etmeye hazırım . Rahmet peygamberinin( HZ . MUHAMMED S.A.V ) geleceği dünyada ilk insan olarak gelen hz ademden beri bilinir Lütfen araştırma yapıyorsanda şöyle uyduruk kitaplara değilde gerçek bir kutsal kitaba KUR'AN a yönel !! kendine iyi bak ALLAH HERKESİ HİDAYETE ERDİRSİN ..

16. 2013-03-29 #16
    irem kardeşim eğer her dine böyle inanırsan olmaz önce hepsi hakkında iyi fikir edin. daha sonra aklınla ve duyularınla islamın en mantıklı din olduğuna karar vereceksindir . buna inanıyorum ALLAH yanlış yola saptırmasın . sağlıcakla kal

Konu Etiketleri

hristiyanlar allah'a inanır mı, hristiyanlar neye inanır, hristiyanların ibadet şekilleri, hristiyanlık dini özellikleri, hristiyanlık ibadetleri

Okunma: 28951 - Yorum: 15 - Amp