sponsorlu bağlantılar
ASLAN YÜREKLİ RİCHARD

üçüncü haçlı seferi'ne çıkarak kudüs kentini almak için selahaddin eyyubi'yle
çarpışmasıyla tarihe geçen ingiltere kralı.

8 eylül 1157 tarihinde ingiltere'nin oxford kentindeki beaumont sarayı'nda dünyaya geldi. ancak o zamanki ingiliz kraliyet hanedanının diğer üyeleri gibi fransız asıllıydı. yaşamının çok küçük bir bölümünü ingiltere'de geçirdi. 6 temmuz 1189'da babası ıı. henry'nin ölümü üzerine ingiltere kralı oldu.

1187 yılında selahaddin eyyubi'nin kudüs'ü haçlılardan geri aldığı haberi avrupa'ya ulaşınca richard fransa kralı ıı. philip'le birlikte üçüncü haçlı seferine çıkmaya karar verdi. 1190 yazında hristiyanlığın kutsal topraklarına doğru yola çıkan richard önce sicilya'yı işgal etti. sonra sicilya'dan ayrılarak 6 mayıs 1191'de yol üzerindeki kıbrıs'ı ele geçirdi. haziran 1191'de akka'ya ulaştı. 7 eylül 1191'de arsuf savaşı'nda selahaddin eyyubi'nin ordularını yenmeyi başardı. ancak 1 yıl daha uğraşmasına rağmen kudüs'ü selahaddin eyyubi'den geri alamadı. 2 eylül 1192'de selahaddin'le bir anlaşma imzalayarak avrupa'ya geri döndü. avrupa'ya geri dönerken viyana yakınlarında kutsal roma germen imparatoru vı. heinrich'a esir düştü. annesi düşes aliénor d'aquitaine 150.000 mark tutarında bir fidye ödeyerek 4 şubat 1194'de oğlunun serbest bırakılmasını sağladı.

aslan yürekli richard yaşamının geri kalan bölümünü normandiya'da geçirdi. chateau-gaillard denilen bir şato inşa ettirdi. ancak şatonun inşaatı tamamlanmadan bir çocuk tarafından atılan bir okla yaralandı. yaranın kangren olması sonucu 6 nisan 1199 tarihinde annesinin kollarında öldü.
sponsorlu bağlantılar