Cumhuriyet Yönetimi Nasıl Bir Yönetim Şeklidir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Cumhuriyet Yönetimi Nasıl Bir Yönetim Şeklidir?

1. sponsorlu bağlantılar
    Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanması ve Lozan Antlaşması’yla bağımsızlığımız onaylandı. Ülkeyi yöneten devlet yönetiminin açık bir biçimde isim alması gerekiyordu. Başkanlığını M. Kemal’in yönettiği” Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti” işleyişi ve yapısı yönünden ismi konmamış bir cumhuriyet yönetiminden farksızdı.

Çağdaş dünyanın gözünde belirgin bir nitelik kazandırmak için 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet ilan edildi. Cumhuriyet nasıl bir yönetim şeklidir? Egemenliğin kaynağının millete ait olduğu kabul edilen yönetim şeklidir. Başka bir ifade ile devletin temel organlarının seçimle iş başına geldiği bir yönetim şeklidir. Devlet başkanı olan Cumhurbaşkanı milletin temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından seçilir. Cumhuriyet yönetiminin temel özelliği seçim esasına dayanmasıdır. Seçme ve seçilme hakkı belli bir kişiye veya belli bir gruba ait değil tamamıyla millete aittir. Görevin Cumhuriyetle yönetilen bir devlette babadan oğula geçmesi gibi bir usul yoktur ve olamaz. Çünkü Cumhuriyet rejimi gücünü millet iradesinden almaktadır. Cumhuriyet rejimi memleketimize ve milletimize pek çok şeyler kazandırmıştır. Çünkü bundan evvel Osmanlı Devleti’nde egemenliğin kaynağı babadan oğula geçen bir sistemle oluyordu.

Cumhuriyet yönetiminde; bütün vatandaşların yasa önünde eşit sayılması, devlet yönetimine eşit olarak katılması, vatandaşların temel hak ve özgürlüklerinin devlet tarafından güvence altına alınması, milli sınırlarımız içinde hiçbir ayrıcalık yapılmaksızın bütün vatandaşlarımızın kanun önünde eşit olduğu yönetimi korumaya ve yaşatmaya kararlı olmuştur. Türkiye’nin çağdaş bir toplum haline gelmesi, Büyük Önder Atatürk’ün her türlü engeli aşarak laik ve demokratik bir cumhuriyet rejimi kurması sayesinde olmuştur. Laik ve demokratik Cumhuriyet şekli memleketimizin ve devletimizin geleceği bakımından o kadar önemlidir ki Anayasa’mızda “ Türkiye Cumhuriyetimizin idare şekli Cumhuriyet olduğu “ maddesinin değiştirilmeyeceği ve değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceği ayrı bir anayasa maddesiyle teminat altına alınmıştır. Cumhuriyet yönetimi Atatürk’ün önderliğinde yapılan savaşlar sonunda gerçekleşmiştir. Bu büyük başarının arkasında binlerce gazi ve şehidin emeği vardır. Bu yüzden kurulan bu büyük eserin her yönü ile gelişmesi ve doğacak her türlü tehlikeden korunması Cumhuriyet gençlerinin Atatürk’e ve devrim arkadaşlarına borçlu olduğu bir görevdir. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti’ni Büyük Önder Atatürk’ün çizdiği yolda sonsuza kadar yaşatacağız.

Bilge ÖCAL Sosyal Bilgiler Öğretmeni

sponsorlu bağlantılar

Konuyu Beğendin mi?
    Güncelleme : 2017-07-13

Konu Etiketleri

cumhuriyet nasıl yönetim şeklindedir, cumhuriyet yönetim biçimi nedir kısaca, cumhuriyet yönetimi hakkında bilgi kısa, cumhuriyetimizi korumak ve geliştirmek için neler yapmalıyız, demokrasi nasıl bir yönetim şeklidir

Okunma: 7466 - Yorum: 0 - Amp