Kırmızı ve Siyah Kitap Özeti - Delinetciler Forum

Kırmızı ve Siyah Kitap Özeti

 1. Julien Sorel,Fransa'nın küçük bir şehri olan Verrie'de bir marangozun nin alması gerektiğine inanıyordu.bilgisi ve zekası sayesinde julien,kasabanın belediye başkanının çocuklarına öğretmen oldu.


  Madame de Renal, hayatı boyunca, üzerine düşen her görevi yapnııştı; iyi bir eş, şefkatli bir anneydi. Ama herhangi bir kadında aşk arzusu uyandıramayacak kadar kaba saba bir adam olan kocasına asla aşık olmamıştı. Madame de Renal, soluk yüzlü genç öğretmeni beğenmiş, kısa zamanda ona aşık olmuştu. Julien, kadına hükmedebilmek için, biraz da onu menmun etmeyi görev bildiğinden, onunla sevişmeye başladı. Bir süre sonra da Madame de Renal'i gerçekten sevdiğini anladı.Julien, izinli bir zamanında yoksul arkadaşı Fouque'yi görmeye gitti. Arkadaşı ona birlikte iş kurmak önerdi, ama Julien, sevgilisiyle sürdüğü hayattan memnundu.


  Olay, şehrin yoksullar evi müdürü M. Valenod tarafından M.de Renal'e yazılan bir mektupla açıklandı. M de Renal'in Julien'i evine öğretmen almasını kıskanıyordu. Bir zamanlar kendisi de Madame de Renal' e yakınlık göstermiş, ama kadından karşılık görmeınişti.Aşıklar, durumu bir dereceye kadar düzeltmeyi başardılar. M.de Renal, Julien' i Besançon' daki seminerlere göndermeye razı oldu.Bunu daha çok Julien'in öğretmen olarak Valenod'nun evine girmesini önlemek için yapmıştı. Julien gittikten sonra, Madame de Renal yaptıklarından pişmanlık duymaya başlanııştı.


  Kocasına ihanet ettiği için kendini suçlu buluyordu. O günden sonra kadın, dine daha fazla bağlandı.Julien, seıninerdeki hayatından pek menmun değildi.Buradaki birtakım insanlarla geçinrnek zor oluyordu. Öğrenciler de kendisinden hoşlanmıyorlar, aşın zekasından çekiniyorlardı. Tek arkadaşı, ahlaka çok önem veren Abbe Pirard'dı.Bir gün Julien, katedralin dekorasyonuna yardım etınek üzere kasabaya gitti, Madame de Renal'i gördü. Kadın bayılnııştı, ama Julien onun yamna gitmedi, görevi onu başka yanlara bakmaya zorluyordu. Ama bu olayonu hayli sarstı, zayıfiattı.  Abbe Pirard o bölgenin piskoposuna karşı geldiği için seıninerdeki görevinden atılmıştı. Pirard, piskopos aleyhindeki birtakım davalara bakan Marki de la Mole'un tarafını tutuyordu.

  DEVAMI EKTEDİR İNDİREBİLİRSİNİZ

  Eklenmiş Dosya
  Okunma: 2960 - Yorum: 0 - Amp