Su Kirliliği Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Su Kirliliği Nedir?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Sudaki fiziksel, kimyasal ve biyolojik değişmeler suda yaşayan canlıları etkiler ve suyun kirlenmesine neden olur.Erozyonla kopan parçalar, zehirli kaynaklar gibi doğal etkenler olsa da suların kirlenmesinde en önemli etken insandır.

  Su Kirliliği Nedir?

  Fabrikalar, yer altındaki bazı mineraller ve yağlı maddeler "noktasal kaynak" olarak adlandırılır. Çünkü bunlar zehirli atıkları musluk, kuyu gibi belirli bölgelerden dışarı çıkarırlar.Bu kirlilik kaynakları görülebilir olduğu için kolaylıkla izlenebilir ve kontrol edilebilir.

  Buna karşılık noktasal olmayan kaynaklar ise zehiri akıttıkları özel bir yapıya sahip değildir.Noktasal olmayan kaynaklar çiftlik alanları, bahçeler, çimenlik alanlar, siteler, yollar ve caddelerdir.Noktasal kaynakların yıl içindeki seyri tahmin edilebilir.Ancak noktasal olmayan kaynaklar genellikle tahmin edilemez.Şiddetli bir yağmurdan sonra sulardaki yağ, lastik ve gaz konsantrasyonu artar.Baharda eriyen kar suları da göllere ve akıntılara atmosferik asit zehri taşır.Böyle bir olayın da kontrolü ve izlenmesi çok zordur.


  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-09-15
 2. 2011-11-29 #2
  Su kirliliği, göl, nehir, okyanus, deniz ve yeraltı suları gibi su barındıran havzalarda görülen kirliliğe verilen genel addır. Her çeşit su kirliliği, kirliliğin bulunduğu havzanın çevresinde veya içinde yaşayan tüm canlılara zarar verdiği gibi, çeşitli türlerin ve biyolojik toplulukların yok olmasına ortam hazırlar. Su kirliliği, içinde zararlı bileşenler barındıran atık suların, yeterli arıtım işleminden geçmeksizin havzalara boşaltılmasıyla meydana gelir.

  Su Kirliliği Nedir

Konu Etiketleri

su kirliliği nedir kısaca, su kirliliği nedir nasıl oluşur, su kirliliği ve nedenleri, su kirliliğine neden olan etkenler

  Okunma: 64277 - Yorum: 1 - Amp