sponsorlu bağlantılar
Araştırmacılar, ceviz ile beynin fiziki benzerliği üzerinde son yıllarda çok kafa yoruyor. Cevizdeki besinlerle, beynin ihtiyacı olan vitaminlerin benzerliği de şaşırtıcı.

Bir cevizi elinize alınca, en dışında bir yeşil kabuk, sonra tahta bir yapı, daha sonra ince bir zar ve en i çte de tartışmasız şekilde insan beynini hatırlatan beyaz bir yapıyla karsılaşırız.

Ceviz, dışındaki yeşil kabuğu ile kafa derisine, sert kabuğu ile kafatasına, içindeki zarı ile beyin zarına,asil meyvesi ile de beyine benzeyen harika bir gıdadır.

Beynimizin küçültülmüş bir modeli olan cevizin meyveler arasında gümüş iyonu ihtiva eden tek meyve olması elbette harikadır. Fakat bu gümüş iyonuna, icra ettiği elektronik vazife açısından ihtiyaç duyan tek organın beyin olduğunu söylersek, sanırız bu muhteşem benzerlik ve mükemmel yaratılış karşısında tüylerimiz diken diken olmaktadır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Ordu Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, cevizin kanda zararlı kolesterolün birikmesini önlediğini ve yüksek kolesterolü düşürdüğünü söyledi.

Prof. Dr. Turan Karadeniz, taze cevizde yüzde 5-6 oran ında C vitamini bulunduğunu belirterek, "Kuru ceviz bol miktarda C, B1, B2, A ve E
vitaminlerini içermektedir" dedi.

Cevizin mide, bağırsak, böbrek ve deri rahatsızlıkları gibi bir çok hastalığa iyi geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Karadeniz, "Cevizin sadece
meyvesi değil, kabukları ve yaprakları da bir çok rahatsızlık için kullanılmaktadır" dedi.

Cevizin kanda zararlı kolesterol ün birikmesini önledi ğini, yüksek kolesterolü düşürdüğünü ifade eden Karadeniz, "Ceviz, damar tıkanıklığı
ve şeker hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Mide gazını giderir.

Grip ve nezleye iyi gelir. Öksürüğü keser. Sindirim sistemi bozukluğunu giderir. Ceviz, vücudu soğuktan korumak için de yenir. Yorgunluğu ve bitkinliği giderir. Zehirlenmelere ve zehre karşı etkilidir. Zindeleşmeyi sağlar" diye konuştu.

Karadeniz, cevizin yapraklarından elde edilen juglon maddesinin eczacılıkta kan temizleyici ve kuvvet verici olarak kullanıldığını kaydederek, şöyle devam etti: " Şeker hastaları ceviz yaprağını kaynatıp içmelidir. Ceviz yaprağı ve kabukları kaynatılıp balla karıştırılarak içildiğinde kansızlığa iyi gelmekte, bu çay kanı temizlemekte, kalbi güçlendirmekte, ishali ve dizanteriyi kesmekte, sinir sistemini güçlendirmektedir. Ceviz meyvesi çocuklar ın gelişmesini hızlandırmaktadır.

Ceviz beyin için gerekli olan gümüş iyonlarını ihtiva ettiğinden,bebekten yaşlıya kadar herkes için ideal bir meyvedir ."


sponsorlu bağlantılar