Makyaj Malzemeleri Kullanımı - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Makyaj Malzemeleri Kullanımı

 1. sponsorlu bağlantılar
  Makyaj yapmayan kadın var mıdır?

  Kimimiz ara sıra, kimimiz günün her saati; kimimiz bolca, kimimiz belli belirsiz...ama illaki makyaj yaparız.

  Makyaj Malzemeleri Kullanımı


  Elbette, makyajın vazgeçilmez beşlisini de yakından tanırız: fondöten, pudra, allık, rimel ve ruj.

  Peki onları doğru uygulama teknikleri nelerdir?

  Renk seçiminde nelere dikkat etmek gerekir?

   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2017-06-11
 2. 2006-11-20 #2
  1-Fondöten

  Fondöten, yüzünüze pürüzsüzlük sağlar ve onu makyaja hazırlar. Düzgün görünümlü bir ten ve makyajda başarılı bir sonuç için fondöten seçimi çok önemlidir.

  Kullandığınız fondötenin yapısı ve rengi cildinizin tipine ve rengine uygun olmalıdır; cilt renginizden daha açık bir fondöten rengi seçmek akıllıca olacaktır.

  Fondöten her zaman temiz ve nemlendirilmiş cilde uygulanmalıdır.

  Uygulama

  1 - Kompakt fondöten dışında tüm fondötenleri sürerken parmak uçlarınızı kullanın. Elin ısısı fondötenin akıcılığını artırdığı için hem cilde yedirmek daha kolay olur hem de dayanıklılığı artar. En önemlisi daha doğal bir görünüm sağlar.
  .................................................. ......

  2 - Fondöteni alnınıza, burnunuza, yanaklarınıza ve çenenize benek benek sürün. Az miktar ile başlayın, gerekirse ilave edersiniz. Çok fazla miktar, sürülmeyi zorlaştıracağı gibi maske etkisi de yaratır.
  .................................................. ......

  3 - Cildinize parmaklarınızla basınç uygulayarak ortadan kenarlara doğru tüm yüzünüze yayın. Boyun ve kulaklara doğru rengi iyice yedirin.
  .................................................. ......

  4 - Yüzde renk bütünlüğü sağlamak için göz kapaklarınızın üzerine ve gözün alt kısmına da ( kirpiklere değmeden ) sürün.
  .................................................. ......

  5 - Profesyonel bir sonuç istiyorsanız, nemli bir sünger ile yüzün dışına doğru fondötenin üzerinden geçin.
  .................................................. ......

  6 - Diğer uygulamalara geçmeden önce fondötenin cildinize iyice oturması için bir süre bekleyin.
  .................................................. ......

  Fondöteni yeni sürmenize rağmen sivilce veya göz altı halkaları tam kapanmamış olabilir. Bir kapatıcı ( concealer ) ile bu hataları düzeltmek gerekir.

  Güncelleme : 2017-06-11
 3. 2006-11-20 #3
  2-Pudra

  Pudra, makyajın vazgeçilmezidir. Teni matlaştırır, bütünlüğü sağlar ve fondöteni sabitler. İki türü vardır: Toz pudralar, çok ince ve hafif bir yapıya sahiptir; fondöteni matlaştırır ve şeffaf bir görünüm sağlar. Kompakt pudralar ise, taşınma ve kullanım kolaylığından dolayı daha çok tercih edilir. Makyajı sabitlemek ve gün boyu rötuş yapmak için idealdirler; toz pudralara göre daha pudralı bir sonuç verirler.

  Uygulama


  1 - Toz pudra kullanıyorsanız uygulama için pudra ponponu tercih edin. ( Ponpon yoksa, bir pamuk pedin arasını açıp biraz toz pudra koyarak geçici bir ponpon yapabilirsiniz. )

  Pudrayı hafif vuruşlarla, tüm yüzünüze uygulayın. Daha sonra, büyük bir fırçayla fazlalıkları alın.

  2 - Kompakt pudra için fırça kullanmak en uygunudur. Pudrayı uygularken fırçayı yüzünüzde hızlı hareketlerle sağdan sola ve yukarıdan aşağıya dolaştırın. Böylece pudra yüzünüze eşit olarak dağılacaktır.


 4. 2006-11-20 #4
  3-Allık

  Allık, yüze mutlu bir görünüm verir ve cilde canlılık kazandırır.

  Göz ve dudaklar arasındaki renk dengesini koruduğu için seçtiğiniz rengin ruj renginizle uyumuna özen gösterin.

  1 - Gülümseyin ve allığı yanağınızın en yüksek noktasına sürün.

  2 - Yoğun görünmemesi, ayrı bir bölüm gibi durmaması için rengi azar azar ve fırçadaki fazlalıkları üfleyerek uygulayın.

  3 - Yüzün dışına doğru, dairesel ve hafif hareketlerle uygulamayı sürdürün.

  4 - Görünümde bütünlük sağlamak için, fırçanızı burun ucu, çene ve alnınıza da hafifçe dokundurun.

  5 - Renginiz çok koyu veya yoğun kaçtıysa ten renginizden daha açık bir pudra ile yoğunluğu azaltın.


 5. 2006-11-20 #5
  4-Rimel

  Rimel, bakışlarınıza yoğunluk, anlam ve güç kazandırır. Yorgun görünümü bir anda yok eder, canlılık verir. Seçtiğiniz rimelin özelliğine göre, kirpiklerinizi uzatabilir, kıvırabilir ya da onlara hacim kazandırabilirsiniz. Seçim sizin!

  Rimelinizin fırçasını düzenli olarak temizleyin. Böylelikle daha önceki kullanımlarınızdan kalmış olan artıklar kirpiklerinizin üzerinde topçuklar oluşturmaz.

  1 - Rimelin iyi tutması için kirpikleriniz temiz ve kuru olmalı. Eğer lens kullanıyorsanız, rimeli sürmeden önce lenslerinizi takmayı unutmayın.

  2 - Uygulamaya üst kirpiklerden başlayın. Aşağıdan yukarı yani köklerden uçlara doğru fırçayı sürekli döndürerek ilk katı sürün.

  3 - Kirpiklerinizin kurumasını bekleyin, daha sonra ikinci katı uygulayın.

  4 - Alt kirpiklerinize hacim kazandırmak istiyorsanız, fırçayı kirpik diplerinde yatay olarak gezdirin. Eğer uzun görünsünler istiyorsanız, fırçayı dik olarak tutup kirpikleri tek tek boyayın.

  5 - Kirpik fırçası ile fazlalıkları alın ve kirpikleri birbirlerinden ayırın.

  Uygulama sırasında göz çevrenize rimel bulaştırdıysanız bir kaç saniye bekleyin ve bir pamuklu çubuk yardımıyla temizleyin.

 6. 2006-11-20 #6
  5-Ruj

  Makyajı tamamlayan son dokunuştur. İyi uygulanmış bir ruj yüzünüzü anında canlandıracak hatta gözlerinizin parlaklığını bile vurgulayacak güçtedir.

  Renk seçiminiz zevkinize, kıyafetinizin rengine ya da moda renklere göre değişse de dudaklarınızın biçimini de göz önünde bulundurmalısınız.Dudaklarınız dolgunsa, yumuşak tonlarda mat rujları tercih edin. İnce ise, koyu renkli parlak rujlar kullanın.

  Uygulama

  1 - Rujunuza uygun renkte bir dudak kalemi ile ortadan uçlara doğru dudaklarınızı çevreleyin. Dudak kaleminizin ucu iyice açık olmalı.

  2 - Dudağınızın her tarafını kalemle doldurun. Böylece hem rujunuzun ömrü uzayacak hem de silinmeye başladığında dudaklarınız cansız görünmeyecektir.

  3 - Artık rujunuzu sürebilirsiniz. Uygulamayı fırçayla yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız.

  4 - Kalıcılığını artırmak için ilk katı sürdükten sonra fazlasını kağıt mendille alın ve ikinci katı sürün.

  5 - Işıltılı görünüm için, dudaklarınızın tam ortasına renksiz bir parlatıcı dokundurun.


 7. 2006-11-20 #7
  TEN MAKYAJI YAPARKEN


  - kapatıcı; stick mi, likit mi? Stick kapatıcılar daha kapatıcı ve kullanımı daha pratiktir. Ama likit kapatıcılara göre daha yağlıdır. Bu durumda cildiniz kuru veya normal ise stick, yağlı ve akneli ise likit kapatıcıları tercih edin.

  - fondötenin rengi... İdeal renk, doğal cilt tonunuzun 1- 1,5 ton açığıdır. Bu tonu yakalamak için en iyi yöntem alacağınız fondöteni çenenizde denemenizdir. Teninizle hiç bir ton farkı oluşturmuyorsa doğru rengi buldunuz demektir. Karar vermeden önce bir kez de gün ışığında kontrol etmeyi unutmayın!

  - fondöten sürerken... Uygulamadan önce fondöteni avucunuza alıp ısıtın. Yüzünüzün ortasından başlayıp kenarlara doğru uygulayın.

  - fondöteni sürerken sünger mi, eller mi kullanılmalı? Hafif, belirsiz bir makyaj için sünger, daha etkili ve kapatıcı bir makyaj için ellerinizi kullanın.

  - maske gibi fondöten... Fondöteninizin yüzünüzde bir maske gibi durmasını önlemek için boynunuza, kulak ve saç diplerinize de sürmeyi unutmayın.

  - fondöteni fazla mı sürdünüz? Evdeyseniz küçük bir süngeri suyla nemlendirin, üzerine bir parça nemlendirici krem dökün ve yüzünüzde bastırmadan dolaştırın. Evden çıktıktan sonra fark ettiyseniz, en yakın tuvalete gidin, ellerinizi ıslatıp yüzünüze hafif hafif vurarak teninizi nemlendirin ve bir kağıt mendili yüzünüze koyup fondöten fazlasını alması için bir kaç dakika bekleyin.

  - kaşlarınıza fondöten mi sürüldü? Bir kaş tarağıyla veya ufak bir fırçayla kaşlarınızı aşağı-yukarı, sağa-sola fırçalayın.

  - toz pudra mı, kompakt pudra mı? Toz pudralar, çok ince ve hafif bir yapıya sahiptir; fondöteni matlaştırır ve şeffaf bir görünüm sağlar. Kompakt pudralar ise taşınma ve kullanım kolaylığından dolayı daha çok tercih edilir. Makyajı sabitlemek ve gün boyu rötuş yapmak için idealdirler; toz pudralara göre daha pudralı bir sonuç verirler.

  - toz pudra sürerken... Fırçanızı pudraladıktan sonra, yüzünüze sürmeden önce, fazlasını almak için mutlaka üfleyin. Aksi halde unlanmış bir görünüme bürünürsünüz.

  - daha aydınlık bir ten için... Pudranıza bir miktar sedefli pudra ekleyin. Elbette pudranız toz pudra ise…

  - allığınızı uygularken... Yüzünüz...
  - yuvarlaksa, yanaklardan şakaklara doğru üçgen;
  - ovalse, yanakların üzerine dairesel;
  - kare veya dikdörtgense, yanakların üzerine yatay;
  - uzunsa, yanakların hemen altından yatay ve hafif yukarı doğru uygulayın.

  - çok mu allık sürdünüz? Hafifletmek için büyük bir fırça ile biraz toz pudra uygulayın.

 8. 2006-11-20 #8
  Allık Hakkında Sırlar

  - En Doğru Renk Hangisi?

  Yanaklarınız kızardığında veya güneşten hafifçe pembeleştiğnde nasıl bir renk oluşuyorsa ,sizin için en doğru ton odur.Bu genellikle pembe veya kırmızı tonlarıdır.Sonuçta yanaklarınız asla kahverengi veya leylak rengi kızarmaz .değil mi ?

  - En Kolay Uygulama Nasıldır?

  Yüzünüz yuvarlaksa daha uzun görünmesi için allığı tam yanaklarıızınüstüne sürün ve saç çizginize doğru uzatın .Uzun yüzlüler ise allığı sadece yanaklarının üzerine sürmeli.Allığı iyi dağıtmaya dikkat edin.Yüzünüde keskin hatlar olmamalı.

  - İşin Sırrı Ne?

  Yüzünüzde sağlıklı bir ışık olmasını istiyorsanız önce bir parça krem allık , üstüne fırçayla biraz toz allık sürün .Hem bu yöntemle allığınız daha uzun süre dayanacaktır.Allığınızın iyi dağılmadığını düşünüyorsanız sakın parmaklarınızla yaymaya kalkmayın,allık çıkar.Onun yerine büyük bir fırçayla dağıtın.

 9. 2006-11-23 #9
  Günlük bakım

  Göz çevresi için özel bir krem kullanmak gerçekten şart mı? Hiç şüphesiz evet! Vücudumuzun en hassas bölgesi olan gözlerimizde kullanacağımız ürünlerin de, bu duyarlılığa uygun, özel üretilmiş ürünler olmaları şart.

  Göz çevresi derisi, yüzün diğer kısımlarından 7 kat daha ince. Bu nedenle bakımını, onu tahriş etmeyecek kadar hafif dokunuşlarla yapmak gerekli. En doğu seçim, yağlı olmayan, hafif jel ve solüsyonlar kullanmak. Diğer yandan, göz çevresi, diğer bölgelere oranla, kullanılan ürünlere karşı çok daha duyarlı. Bu duyarlılıkları nedeniyle, formülleri göze özel üretilmiş, tahriş etmeyen ve alerjik olmayan kremleri kullanmalısınız. Ancak bu şekilde, hiçbir yan etkiye maruz kalmadan istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

  Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, kullandığınız ürünlerin Ph değerinin göz yaşlarının Ph değerinden daha düşük olması. Göz için üretilen özel ürünlerin, en büyük özellikleri, gözenekleri derinlemesine temizleyip, sıkılaştırarak gerginleştirici etki yapmaları. Bu ürünler aynı zamanda göz çevrelerinizi, zararlı güneş ışınlarına karşı da koruyacaktır.

  Gözleri rahatlatan küçük egzersizler

  İçinde yaşadığımız dünyada, gözlerimiz stres kaynakları, yapay ışıklar, bilgisayar, televizyon gibi birçok etkene maruz kalır. Bunların kötü etkileri ile mücadele etmek için ve gözlerinizi dinlendirmek için yapabileceğiniz küçük egzersizler var. İki elinizin avuç içleri ile gözlerinizi kapatın ama avuçların gözlerinize değmemesine özen gösterin. Gözkapaklarınızı kapalı olarak, karanlıkta bir süre tutun. Isı ve karanlık gözlerin dinlenmesini sağlayacaktır. Özellikle bürolarda, bilgisayar başında çalışanlar, gözleri yoruldukça bu egzersizi sık sık yapılabilir.

  Göz makyajı için ipuçları

  Gözler çok hassas bölgeler oldukları için, makyaj yaparken ilk dikkat etmeniz gereken, kullandığınız malzemelerin kaliteli olması. Daha sonra renklerin uyumuna çok dikkat etmelisiniz. İyi bir makyaj, gözlerinizin güzelliğini birkaç kat daha vurgulayacaktır.

  Kaşlar

  Gözlere anlam kazandıran, onlara kişilik veren kaşlardır. Onlara düzgün bir şekil vererek, hafifçe fırçalayarak ve küçük kalem darbeleri ile kalınlaştırarak, gözlerinizin genç görünmesini sağlayabilirsiniz.

  Kaşlarınıza şekil verirken, asıl dikkat etmeniz gereken, kaşlarınıza doğru açı vermek. Kaşlarınızın doğru yerde başlayıp, doğru yerde bitmesini sağlamak için, ince bir kalem alın. Önce bunu göz pınarlarınızdan yukarı doğru uzatın. Kalemin dış tarafından kalan fazlalıkları alın.

  Gözlerinizin dış tarafını da aynı yöntemle şekillendirin. Kaşların güzel görünmeleri için, her zaman yukarı doğru olmaları gerekir. Asla gözlerinizin üzerine inen bir kaş hattınız olmamalı. Böyle bir açı sizi daha yaşlı gösterecektir.

  Farlar

  Far rengi olarak asla gözleriniz ile aynı rengi seçmeyin. Bu yapabileceğiniz en büyük hata olur. Koyu renk gözlüler, mavileri, canlı yeşilleri, sarı ve altın tonlarını, bej ve tonlarını tercih ederken; yeşil gözlüler ise, rozeleri, fuşyaları, lilaları, mavi ve kahverengileri seçmeli; asla yeşil tonlarını kullanmamalılar.

  Mavi gözlüler ise, yeşil ve mavilerden kaçınmalı, bunun yerine kahverengi, kızıl, gri tonlarına yönelmeliler. İyi bir etki sağlamak için, tek bir renk yerine iki ve hatta üç rengi karıştırmak daha başarılı sonuç verir. Bir açık, bir koyu, bir de orta renkle çok alımlı gözlere sahip olabilirsiniz. Eğer hangi renkleri karıştırabileceğinizi bilmiyorsanız, sakın endişelenmeyin. Bugün, bütün büyük kozmetik firmaları, birbiri ile kullanılabilecek renkleri aynı kutu içerisinde bir araya getirerek satıyorlar.

  Kalem çekme teknikleri

  Kalem, gözün kontürlerini takip ederek sürülür. Çizginin gözün dışına doğru kalınlaştırıması gözlerinizi ve bakışlarınızı daha çok vurgulamaya yarar. Ayrıca kalem yardımı ile, gözünüzün şekli üzerinde oynama şansınız da var.

  Örneğin, yuvarlak gözleri olanlar, kalemi çok ince olarak çekmeli ve uçlarını yatay olarak bir parça uzatmalıdırlar. Kirpiklerin altına kalem sürmek, gözün daha küçük görünmesine yol açar. Eğer gözleriniz birbirlerine çok yakınsa, kalem hattını iyice dışarı doğru çekmelisiniz. Ancak gözleriniz birbirinden çok ayrı ise, çizgilerin çok kısa olması ve gözün dış sınırında hemen bitmesi gerekir.

  Çok küçük gözleri daha büyük göstermek için, kalemi gözkapağının hemen üstünden kalın bir hat olarak çekmelisiniz. Büyük gözlerde ise kalemi ince bir hat şeklinde çekmek çok daha iyi sonuç verecektir. Badem gözlüler ise kesinlikle gözlerinin bu şeklini gizlememeli; aksine, bu güzel şekli vurgulamak için, kalemi yukarı doğru çekmeliler.

  Maskara nasıl sürülmeli?

  Maskara sürdükten sonra kirpiklerinizde top top birikintilerin olmaması için fırçadaki fazlalıkları, tüpün kenarında temizlemelisiniz. Üst kirpiklere sürerken önce, üstten ince bir kat geçip, daha sonra alttan yukarı doğur kıvırmalısınız.

  Fırçayı, tekrardan tübe batırmadan, alt kirpiklerinizin üzerinde de hafifçe gezdirin, çünkü alt kirpik makyajının çok hafif olması gerekir. Kirpiklerin kalın görünmesi için, önce ilk katın kurumasını bekleyin, ikinci katı daha sonra sürün.

 10. 2006-11-23 #10
  Doğru makyajın sırları

  Her gün evden çıkmadan önce yüzünüzü renklendirmek için bir şeyler sürüyorsunuz. Peki ya renkleri gerçekten doğru tonda ve doğru yerde kullanıyor musunuz? Makyaj deyip geçmeyin, doğru teknikle yapıldığında sizi olduğunuzdan farklı gösterebilir.

  Makyajınızı yaşınıza göre yapın!
  20'li yaşlar: Yüzünüzü doğal halinde bırakın. Renkleri yanaklarınızda, gözlerinizde ve dudaklarınızda kullanın. Bu yaşlar kim olduğunuzu ve kim olmak istediğinizi anlamanın zamanı!
  30'lu yaşlar: Bu yaşlarda kadınlar kendilerini ya kariyerlerine ya da ailelerine adar. 30'lu yaşlarda kapatıcı, hayati önem taşır. Yorgunluk ve geceden kalma izleri göz altlarınızda kapatıcı ile saklayabilirsiniz. Makyaj çantanızda mutlaka olması gerekenler: Allık, stick fondöten, dudak kremi, çeşitli renklerde rujlar.

  40'lı yaşlar:
  Fondöteninizi çok iyi seçin. Teninize uygun fondöten, olduğunuzdan daha genç görünmenizi sağlar. Trendlerden uzak durun. Dudaklarınızı ve yanaklarınızı pastel renklerle aydınlatın. Yanardöner renkler kullanmayın.
  Bu hataları sakın yapmayın!

  Göz kalemi: Gözlerinizin sadece dışına kalem çekmek onları olduğundan daha küçük gösterir. Kalemi gözlerinizin iç köşesinden, kaşlarınıza doğru uzanan dış köşeye kadar çekin.

  Allık: Çok parlak, çok koyu ya da çok soluk gölgelerden uzak durun. Yüzünüzdeki uyumsuzlukları allıkla kapamaya çalışın. Eğer allık işe yaramıyorsa yanlış rengi kullanıyorsunuz demektir. Allığı elmacık kemiklerinizde kullanın. Eğer cildiniz yağlıysa içinde portakal pigmenti olmayan bir allık seçin.

  Ruj: Ruj almaya gittiğinizde makyajlı olmamaya dikkat edin. Böylece teninize uygun renkleri daha kolay anlayabilirsiniz. Ruj renklerini elinizde denemeyin çünkü dudağınızın vereceği gölgeyi yakalayamazsınız.

  Kusurlara takılıp kalmayın
  Burnunuzdaki kemer ya da çenenizdeki çukur size itici gelebilir, ancak makyaj uzmanlarına göre bu kusurlar, sizi başkalarından ayıran en önemli özellik!

  Yüzünüz yuvarlaksa; elmacık kemiklerinizi makyajla kapamayın. Gözlerinize kalem çekebilir ya da farklı ruj renkleri deneyebilirsiniz. Burnunuz sivriyse; bundan şikayet etmeyin. Bu sizi daha da çekici kılar. Burnunuza gölge vermeyin.
  Gözleriniz birbirine yakınsa; koyu gölgelendirmelerden uzak durun. Gözleriniz açıkken de belli olacak şekilde kalem çekebilirsiniz.

  Dudaklarınız küçükse; dudak kalemiyle belirginleştirin. Pastel ve açık renklerdeki rujları deneyin. Dudaklarınızın ortasını parlatıcıyla canlandırın.

  Yüzünüz çilliyse; sakın onları kapatmaya çalışmayın. Onlar gençlik işaretleri. Dudaklarınızda turuncu tonları yerine pembeyi tercih edin.

  Soluk yüzlüyseniz; bunu kabul edin ve bronzlaştırıcı ürünlerle zaman harcamaktan vazgeçin.

  Makyaj çantanızda neler olmalı?
  Günlük temponuz içinde pratik olmak size zaman kazandıracaktır. Ancak makyaj çantanızda süresi geçmiş ürünleri bulundurmayın. Fırça yerine süngeri tercih edin. Temel malzemelerinizi koyabileceğiniz bir çanta edinin. Ayrıca evde kullanmanız için de ayrı bir makyaj çantası hazırlayın.

  Kapatıcılar hakkında bilmeniz gerekenler!
  Makyajda kapatıcıyı asla atlamayın. Kötü kapatıcı kuru, yağlı ya da tebeşir gibidir. İyi bir kapatıcı ise kremsi, pürüzsüz, sarı tonludur. Cildinize kolay uyum sağlar ve cildinizi canlı gösterir. Alacağınız kapatıcının iyi olup olmadığını anlamak için elinize alıp, hissedin. Kapatıcı, gözlerinizin altındaki koyu renkteki halkaları gidermek içindir. Cildinizdeki lekeler için fondöten kullanın. Doğum lekeleri, güneş ve yaşlanma izleri için kapatıcı-fondöten kombinasyonlarını deneyin.

 11. 2006-11-23 #11
  Dünya starlarının makyözünden makyaj sırları

  Türk kadınlarını nasıl buldunuz, yüz hatları makyaja elverişli mi?

  - Ben kesinlikle azın, sadenin daha güzel olduğunu düşünüyorum. Türk kadınları gerçekten çok güzel, bakımlı. Çok iyi bir coğrafyada yaşadıkları için tek tip insanlar yok. Türk kadınlarının geliştirmeleri gereken tek şey detaylar. Zaten genel olarak güzel ciltler, güzel gözler, güzel kaşlara sahipler. Ayrıca bilinçliler, güneşin altında saatlerce durup bronzlaşmıyorlar ki çok esmer görmüyorum. Cilt renkleri çok iyi...

  Bronz tenli kadınlara önerebileceğiniz renkler var mı?

  - Işıltılı, hafif renkler kullanılabilir. Ağır makyaj yapılmamalı. Aslında benim bu konuda yorum yapabilmem için herkesi görebilmem, takı seçeneğini, saç ve göz rengini bilmem gerekiyor. Bunlar kesin doğrular değil tabii ki...

  Gülümseyin yeter

  á Metabolizmanın daha sağlıklı olabilmesi için sabah kalkınca hemen bir bardak ılık su için. Su, kan dolaşımının sağlanması, cildinizin sağlıklı ve diri gözükmesi için çok önemli.

  á Doğru ürünü seçmek, ihtiyacınızın ne olduğunu bilmekten geçer. Bir ürünü almaya gittiğinizde nasıl bir kullanıcı olduğunuzu anlayın. Tek bir ürünü, dudak, yanak ve gözlerinizde kullanabilirsiniz.

  á Kendi yolunuzu bulun. Trendleri körü körüne takip etmeyin. Trend eğer siyah buğulu bakışlar ise, siyah size çok sert bir ifade kazandırıyorsa; koyu kahve, koyu yeşil gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Benim makyajda hoşlanmadığım dört kelime var. Bunlar; doğru, yanlış, hiçbir zaman ve asla! Birisine sınır çizmek ve o sınırların arasında doğru yanlış demek çok kötü! Çünkü makyaj yaratıcılık demektir. Yapılan en büyük yanlış, sınır çizip doğru ve yanlış demek.

  á En önemlisi gülümsemek. Gülümsemek uygulanan en kötü makyajı bile kapatabilir. Gülümseyen birisi asla çirkin gözükmez.

  Dört mevsim renk seçimi

  İlkbahar renkleri: Bu renkler her zaman sıcaktır. Pastel renkleri biraz daha sıcak karışımlarla kullanabilirsiniz.

  Yaz renkleri: Serin ve hafif renkler tercih edilmeli. Bu aylarda karanlık renklerden kaçınılmalı. Parlak ve cesur renkler kullanılmalı. Turkuaz, ormanı simgeleyen yeşiller tercih edilebilir.

  Sonbahar renkleri: Yoğun ve ılık hissi verebilecek renkler. Pencereden dışarıya baktığınız zaman hangi renkleri görüyorsanız, tercih edeceğiniz renkler de onlar olmalı.

  Kış renkleri: Yoğun ama soğuk renkler. Yoğun ama çok daha karanlık renkler.

  Güncelleme : 2006-11-23
 12. 2007-02-22 #12
  Bakışlarınız kişiliğiniz ve duygularınız hakkında bilgi verir. Gözleriniz mutluluğunuz kadar, üzüntülerinizi, melankolik hallerinizi ele verir. Ufak bir göz kırpma özel bir anlaşma veya muzipliği anlatır. Filmlerde görüldüğü gibi siyah ve uzun kirpikler çoğu erkeğin ilgisini çeker. Gözler aynı zamanda, flört etmenin en büyük aracıdır. İyi bir makyaj ise, kıyafetle mutlaka uyumlu olmalıdır. Kullanacağınız maskara, eyeliner, gölge, bazen gözlerinizin altındaki halkaları kapatacak pudra veya hafif bir fondöten daha dikkat çekici görünmenizi sağlayabilir.

  Artistik göz farları
  Göz kapağınızı renklendirmek için renkli ve bol seçenek sunan göz farlarını tercih edebilirsiniz. Farklı bir gölgelendirme yapmak için farlarınızı gözden geçirin. Renkleri karıştırarak özel bir seçenek elde edebilirsiniz. Sonra uygun bir pudra veya parlatıcılar ile göz çevrenizi süsleyebilirsiniz. Bildiğimiz göz gölgelendirme pudraları küçük bir fırça yardımıyla kolayca uygulanabilir. Bakışınıza derinlik kazandırmak için 2 far karıştırılarak uygulayabilir veya krem pudrayla gölgelendirilmiş göz kapağına bir far uygulanabilir. Krem gölgelendirme ürünlerini bulmak zor olabilir. Ufak tüpte bulunan krem gölgelendirme ürünleri göz makyajınızı güçlendirir. Göz kapağınızın üzerini de göz makyajınızdan daha hafif bir tonda yapabilirsiniz. Eğer isterseniz aynı tondaki makyajınızı kaş ile alnınıza da uygulayabilirsiniz. Renklerden çok emin değil seniz, Hollywood yıldızlarının makjajı size yol gösterebilir. İlk zamanlar zorlansanız da alışacaksınız. İlk etapta hafif bir güneş yanığı veya parıltılı saydam renklerini tercih edebilirsiniz.

  Maskara
  Maskara seçimi oldukça zor. Her geçen gün daha özellikli maskaralar sayesinde iddialı bakışlara sahip olabilirsiniz. Her maskaranın kendine has özelliği vardır. Zayıf kirpikleri daha koyu göstermek için en koyu siyah, su geçirmez ve kıvıran ürünü tercih etmelisiniz. Eğer korkutucu metal kıvrıklığındaki kirpiklerden hoşlanmıyorsanız, kipriklerinizi daha kıvrık gösteren ürünlerden uzak durabilirsiniz. maskaranızı giysinize göre siyah, kahverengi, parliment mavisi gibi renkler seçebilirsiniz. Bunun gibi bir çok maskara tiplerini ekleyerek bakışınızı değiştirebilirsiniz. Genellikle iki kat maskara sürmek farkedilirlik katabilir. İlk maskaranız kuruduktan sonra ikinci maskarayı sürün. Eğer maskaranız kazara göz kapağınıza veya altına değdiyse, ufak bir q-tip (silme çubuğu) kullanabilirsiniz. Bu durum far gölgenizi etkilediyse biraz tazelemenizi gerektirebilir.

  Eyeliner
  Gözlerde gerçek bir netlik için ince bir siyah, kahverengi, erik, haki, mavi reknlerinde eyeliner uygulanabilir. Göz kalemi, eye liner veya likit liner uygulamak için, biraz daha koyu bir şekilde gözünüzün kenarına çıkmanız mümkün. Eyeliner kullanmaya özen gösterin. Dramatik bir bakış için kalın ve koyu renk eyeliner kullanılabilir. Güç algılanan sade bir kullanım için, daha ince bir uygulama yapılabilir.

 13. 2007-02-22 #13
  Sabahları saatin sinir bozucu sesiyle uyanıp, alelacele giyinip, işe yetişme telaşıyla makyaj yapmaya vakit bulamıyorsunuz değil mi? Yüzünüzü yıkamaya bile zor vakit ayırdığınız bu kısacık zaman diliminde güzel görünmek için ihtiyacınız olan zamanı nasıl yaratacaksınız ki? Aslında bu o kadar da zor değil. Bazı pratik çözümlerle 15 dakika harikalar yaratabilirsiniz.

  Makyaj

  * Yüzünüzdeki sivilceleri kapatmak için stick fondöten kullanın. Ten renginize tıpatıp uyan bir stick fondöten sürerseniz, aceleyle yaptığınız hatalar fark edilmez.

  * Kirpik kıvırıcı kullanmayı ihmal etmeyin. Saniyeler içinde gözleriniz daha büyük, kirpikleriniz daha uzun görünecektir.

  * Kirpiklerinize üç kat siyah ya da koyu kahverengi rimel sürmek yüzünüze anında canlılık katacaktır.

  * Sabahın köründe kim uğraşacak dudak kenarlarına çizgi çekip, içine ruj ve parlatıcı sürmekle. Renkli dudak nemlendiricisi veya parlatıcı ile saniyeler içinde hazırsınız.

  * Kırmızı ve bordo tonlarında bir ruj, en yalın halinizle bile makyajlı görünmenizi sağlar.

  * Unutmayın! Kusursuz kaşlar makyajsız bir yüzde bile büyük fark yaratır. Parmağınıza aldığınız bir parça şeffaf dudak parlatıcısıyla kaşlarınızı düzeltin. Böylece kaşlarınız gün boyunca düzgün görünecektir.

  Saçlar ah şu saçlar!

  Saç yıkamak zincirleme reaksiyona benzer; şampuan, nemlendirici, fön, parlaklık veren serum... Eh, tüm bunlar da sabahları minimum 45 dakikayı gözden çıkarmanız demektir. Bu arada unutmayın, saç yıkandıktan bir gün sonra daha güzel görünür. Görünmüyor mu? O halde işte başvurmanız gereken hileler...

  Saçınızı daha dün sabah yıkamıştınız, ama sigara ve yemek kokuları üzerine yapışıp kaldı. Merak etmeyin, sizi şampuanlama derdinden kurtaracak çok özel ürünler var. Mesela, Sebastian Dry Clean Ony birkaç fıs fısla saçınızı tüm kötü kokulardan arındırıyor. Bir tüyo daha; saçınızın sadece görünen kısımlarını ve kâküllerinizi yıkayıp kurutursanız, saçınızın tümü kısa yoldan temiz görünür.

  * Haftada iki kez kuaförde fön çektirmek, çalışan kadın için tam bir kurtarıcıdır.

  * Saçlarınız elektriklendiyse ve artık dalgaları görünmez hale geldiyse, görünen bölümlerine bir spreyle su sıkın, sonra da kıvırıp tokayla tutturun. Evden çıkmak üzereyken açtığınızda, buklelerinizin daha düzgün olduğunu göreceksiniz.

  * Saçlarınız tamamen kontrolden çıktı, fön çekmekle uğraşacak vaktiniz yok! Nemlendirici özelliğe sahip durulanmayan bir ürün sürdükten sonra sıkı bir topuz yapın. Tam evden çıkarken açın ve elinizle düzeltin.

  * Saçınızı ayırdığınız yönü değiştirmeniz, saçınızın daha hacimli ve dolgun görünmesini sağlar.

  * Atkuyruğunun gücünü küçümsemeyin. Saçınızı şık bir saç tokasıyla atkuyruğu yapıp, saniyeler içinde evden fırlamaya hazır olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken iki şey var; saçınızı arkadan, tam ortadan toplayın ve üst kısmını biraz gevşek bırakın.

  Cilt bakımı

  * Ağdayla uğraşacak vaktiniz yoksa tüylerinizi güçsüzleştirecek ve inceltecek bir krem kullanmanızda fayda var.

  * Yatmadan önce cildinizi temizlemeniz sabah size birkaç dakika kazandıracaktır.

  * Çok karışık bir cilt bakımına ihtiyacınız yok. Nemlendiricinizin içinde cildin bütün gün nemli kalmasını sağlayan hyaluronik asit bulunması yeterli.

  Okunma: 23387 - Yorum: 12 - Amp