sponsorlu bağlantılar
Güneş enerjisiyle çalışan küçük bir pervanesi bulunan şapkalar, sıcak yaz günlerinde büyük ilgi görüyordur.
Aşırı sıcakların etkili olduğu bugünlerde vatandaşlar, bu etkiyi en aza indirmek için çeşitli yollar deniyor.

Uzmanların 10.00-17.00 arasında sokağa çıkılmaması yolundaki uyarılarına rağmen zorunlu olarak doğrudan güneşe maruz kalan bazı kişiler de ya şemsiye kullanıyor ya da daha farklı serinleme yöntemleri buluyor.

Geçen yıl piyasaya sunulan, pille çalışan pervaneli şapkalar bu yıl da mağazalarda ilgi görürken, bu yılın yeni ürünü Uzak Doğu'dan geldi. ABD'li bir firma tarafından Çin'de üretilen şapkalarda bulunan pervaneler güneş enerjisiyle çalışıyordur.

Şapkanın üzerinde küçük panelde toplanan güneş ışınları, enerjiye dönüşerek pervanenin motoruna aktarılıyordur. Şapkanın kişinin alnına bakan bölümünü serinletecek şekilde yerleştirilen pervane de güneşin etkisine göre hızlı ya da yavaş dönüyordur.

Alışveriş merkezlerinde 13 YTL'den satılan şapkalar, sıcak yaz günlerinde güneşin altında çalışmak zorunda kalan inşaat ve tarım işçileri gibi çalışanlar ile yaşlılardan büyük talep görüyor.

Şapkayı ithal eden firmanın sahibi Yaşar Günaydın, bu yılın yeni ürünü olan şapkaların son 2 haftadır talep gördüğünü söyledi.

Şu ana kadar 25 bin adet satıldığını dile getiren Günaydın, "Bu şapkalar diğerleri gibi pille çalışmadığı için kullandıkça para harcatmıyor. Güneş enerjisiyle çalıştığı için pilli olanlardan daha fazla talep görüyor" dedi.


Kaynak:Jurnaltürk
(30.06.2008 - 12:14)


sponsorlu bağlantılar