İngilizce Vakit - Zaman - Saat - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

İngilizce Vakit - Zaman - Saat

 1. sponsorlu bağlantılar
  İngilizce Vakit Zaman Saat

  Time vakit, zaman

  O'clock saat

  Past geçiyor

  To var

  Half yarım, buçuk

  Quarter çeyrek

  Minute dakika

  O'clock kelimesi vakit bildirirken söylenen -saat üç, saat beş - gibi sözlerdeki saat anlamındadır.

  "…ye, …ya" ve "….mek, ….mak" anlamlarında olduğunu bildiğimiz to ön takısı vakit bildirmede kullanılınca "üçe beş var, altıya yirmi var" cümlelerindeki var anlamını verir.  What time is it? Saat kaç?  It's ten o'clock. Saat ondur.

  It's seven o'clock. Saat yedidir.  It's twenty to one. Bir yirmi var.

  It's five to eleven Onbire beş var.  Dikkat : Türkçe de önce saat sonra dakika söylenirken, İngilizce de önce dakika sonra saat söylenir.  Quarter kelimesi kullanılınca başına bir a eklenir.  It's a quarter to six. Altıya çeyrek var.

  It's a quarter to nine. Dokuza çeyrek var.  Türkçedeki -geçiyor- kelimesinin yerine İngilizce de past kelimesi kullanılır.  It's twenty past twelve. On ikiyi yirmi geçiyor.

  It's five past one. Biri beş geçiyor.  Dikkat : Türkçe de önce saat sonra dakika söylenirken, İngilizce de önce dakika sonra saat söylenir.  -çeyrek geçiyor- ları söylemek için a quarter kelime grubu kullanılır.  It's a quarter past three. Üçü çeyrek geçiyor.

  It's quarter past eleven. On biri çeyrek geçiyor.  Buçukları anlatmak için half past kullanılır.  It's half past four. Dört buçuk.

  It's half past eight. Sekiz buçuk.  -geçiyor- ve -var- larda dakika 5-10-15-20-25'ten birisi değil de 3-7-9-14 gibi beşle bölünemeyen bir sayı ise -dakika(lar)- anlamında minutes eklenir.  It's four minutes past two. İkiyi ondört dakika geçiyor.

  It's six minutes to eight. Sekize altı dakika var.
  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2013-04-02 #2
  yaa tamam onu biliyorumda saati söylerken at ile mi başlanıyor yoksa ıt is ile mi? Anlayamadım gitti :( bybyb :)
  Okunma: 13614 - Yorum: 1 - Amp