Boyun Düzleşmesi Nedenleri ve Tedavisi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Boyun Düzleşmesi Nedenleri ve Tedavisi

1. sponsorlu bağlantılar
    Boyun düzleşmesi, boyun ağrısı şikayeti ile doktora giden hastaların önemli bir kısmına, ağrılarının sebebi olarak söylenmektedir.

Boyun düzleşmesi nedir, neden oluşur, iyileşir mi? Tedavi edilmezse neler olabilir. İsterseniz bu sorulara tek tek cevap verelim.

Boyun düzleşmesi Nedir?
    Omurgamızın doğal bir anatomik duruşu vardır. Boyun bölgemizdeki ve bel bölgemizdeki içe kavis, bu anatomik doğal duruşun temelidir. Bu doğal anatomik duruşun devamlılığını sağlayan, omurgalar arasındaki disk adını verdiğimiz yumuşak, özel yapılardır. Bu özel yapıların iç kısmından başlayarak yırtılması ve omuriliğe doğru zamanla yavaş yavaş kayması omurga mekaniğini bozarak boyun düzleşmesine neden olur.

Boyun Düzleşmesi Neden Oluşur?

*Uzun süreli öne eğili pozisyonda oturarak çalışmak
    *Ağır kaldırmak
    *Yüksek yastık kullanmak
    *Koltuk kanepe kenarına başı yaslayarak uyumak, dinlenmek alışkanlığı
    *Boyun öne eğik, kötü duruş alışkanlığı, zaman içinde yukarıda anlattığımız olayların gelişmesine ve boyun düzleşmesine neden olur.

Boyun Düzleşmesi Tedavi edilmezse nelere yol açabilir?
    Yırtılıp kayan disklerdeki deformasyon ve kabarma giderek artarsa, boyun düzleşmesi sonunda boyun fıtığına neden olabilir. Boyun fonksiyonlarının bozulması, boyun ve omuz kaslarında gerginlik ve ağrı, başağrısı, başdönmesi gibi şikayetlere neden olabilir.

Boyun hareketlerinde kısıtlanma, gece ağrı nedeniyle uyanma, sabah boyun ağrısıyla uyanma gibi şikayetler olabilir.

Boyun Düzleşmesi Tedavi Edilebilir mi?

Düzleşmiş boyun kavsini tekrar eski haline döndürmek mümkündür.Belli aralıklarla boyun kavsini yeniden oluşturan egzersiz programı, gerekirse elle yapılan hafif germe ve mobilizasyon teknikleri, boyun yastığı kullanımı ve duruşu düzeltme çabaları 2-3 hafta içinde olumlu sonuçlarını verecektir. Verilen programı yaşam alışkanlığı haline getirmek, boyun fıtığının oluşmasına karşı önemli ölçüde koruma sağlar.

Boyun kavisini tekrar eski haline dönmesi ile hastanın yakınmaları tamamen geçer. Aynı zaman da ileriye dönük boyun fıtığı riskinden de kurtulmuş olur.Eski haline dönen doğal boyun kavisini koruyacak şekilde günlük yaşamı sürdürmeyi öğretmek şarttır.

Boyun kavisini düzeltici egzersiz programı verilmeden, günlük yaşam alışkanlıklarını değiştirmeden yalnızca aletlerle yapılan fiziksel tedavi yeterli değildir.Boyunluk kullanmanın, şiddetli ağrılı 3-4 günlük dönem dışında faydadan çok zararı vardır. Aylarca takılması önerilen boyunluk tedavileri günümüzde terkedilmiştir.

Dr. Vildan Çerçi
    www.vildancerci.com

sponsorlu bağlantılar

Konuyu Beğendin mi?
  2. 2010-08-16 #2
    merhaba iyiakşamlar geçen gün doktora gittim boyundüzleşmesi dediler ve fizik tedavi başlattılar 4 gün girdim işlerimden dolayı 2gündür gidemiyorum kırsal kesimde oturuyorum hastanenin mesafesi bana geliş gidiş 120km erteleyelim kış aylarına alalım dedim 1yıl fizik tedavi göremezsiniz dediler bu konu hakkında ne yapmam gerekiyor cevap verirseniz sevinirim devam etmek zorundamıyım
  3. 2011-12-08 #3
    Alaşehire gitme şansın varsa git. Meşhur bir adam var. Adını şuan çıkaramayacağım. 3 dakika içinde düzeltir. Ben gözümle şahit oldum.
  4. 2011-12-10 #4
    Alıntı:
    acaba Nickli Üyeden Alıntı
    Alaşehire gitme şansın varsa git. Meşhur bir adam var. Adını şuan çıkaramayacağım. 3 dakika içinde düzeltir. Ben gözümle şahit oldum.
    Boyun düzleşmesinemi ? Boyundaki sinir sıkışmasınamı ? Boyun fıtığınamı ? tedavi ediyor varsa telefonu lütfen

5. 2011-12-26 #5
    Alıntı:
    kardes bı yardımcı olsan tel versen bu adamın

sponsorlu bağlantılar
  6. 2012-01-21 #6
    Alıntı:
    kardeş sen böyle mesaj atınca belki bi ümit diye heyecanlananlar var bunlardan biri de benim.lütfen bu adam hakkında isim telefon numarası ya da alaşehirin neresinde oturduğu hakkında bilgi verirsen seviniriz.lütfen kardeşim.

7. 2012-01-21 #7
    Alıntı:
    kerdeş profiline baktım da makinacıymıssın. ben de makina mühendisiyim meslek hastalığı mı nedir bu bilmiyorum ama benim planlarımı ve iş hayatımdaki performansımı bile etkiliyor.ricam bu adamın adı adresi ya da tel. numarası.

8. 2012-01-21 #8
    Alıntı:
    Misafir Nickli Üyeden Alıntı
    kerdeş profiline baktım da makinacıymıssın. ben de makina mühendisiyim meslek hastalığı mı nedir bu bilmiyorum ama benim planlarımı ve iş hayatımdaki performansımı bile etkiliyor.ricam bu adamın adı adresi ya da tel. numarası.
    Arkadaşlar Sözü Geçen Kişiyi Bende Biliyorum ama Bunlar Geçici Çözümler Adamın Bir Telefonu Yok Zaten Telefonla Ulaşılmıyor Alaşehire gittiğinizde Zaten Herkes Biliyor Yinede Acaba Arkadaşımıza Mesajlarınızı Göstereceğim Nasıl Ulaşabilirsiniz Yazsın

9. 2012-01-22 #9
    Alıntı:
    ARWEN Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar Sözü Geçen Kişiyi Bende Biliyorum ama Bunlar Geçici Çözümler Adamın Bir Telefonu Yok Zaten Telefonla Ulaşılmıyor Alaşehire gittiğinizde Zaten Herkes Biliyor Yinede Acaba Arkadaşımıza Mesajlarınızı Göstereceğim Nasıl Ulaşabilirsiniz Yazsın
    Çok teşekkürler ilgin için.aslında ben de biliyorum geçici olabilir diye ama yine de bilirsin işte bi ümit.aslında ben onca para verip çok ünlü bi fizyoterapist ve kayroprakti uzmanına da gittim ama hiçbi faydası olmadı bir de işin eğitimini almış güya! en son çare dedim artık eğitim almamış ama halk arasında efsane gibi dolaşan şeylere bakmaya başladım aslında uzun zamandır internetten belki bi çaresi vardır diye araştırıp duruyorum.neyse afedersin uzun oldu biraz.yardımların için şimdiden teşekkürler.

10. 2012-01-23 #10
    Arkadaşlar Alaşehirde gittiğim kişinin adını bilmiyorum. Bir tanıdığım götürdü. İlk bir kaç gün ağrım azaldı ama sonra devam etti.
    Evet ağrıları tamamen biten insanlar var. Ama ağrıları geçenlerin boyunlarında çok fazla problem olmadığını düşünüyorum.

Sonra İzmir Gazi Hastenesine gittim. Boynumda ağrılar nedeni; boynumdaki 3 diskte yırtılmadan kaynaklanıyormuş. Ve bunun yanında hareketsizlikten dolayı, boyun kaslarında sertleşme olmasıymış.

Boyun omuriliğimden 4 gün boyunca ilaç enjekte ettiler. Bu tedavi 1-1.5 yıl ağrılarımı geçirecekmiş. Gazi hastanesine gidecek olanlar için;

Doktor Erkan beyin yanına uğrasınlar. Ağrı polikinliği.

sponsorlu bağlantılar
  11. 2012-03-31 #11
    merhabalar. ben dün başdönmesi ve mide bulantısı şikayetleriyle doktora gittim tahlil falan yaptılar herhangi bir şey çıkmadı. film çektiler boyun düzleşmesi var dedi doktor ilaç, krem ve boyun egzersizleri yapmam için bi kağıt verdi benim boyun ağrım olmuyordu. ama boynumun sert ve kaslarımın gergin olduğunu hissedebiliyorum. ben aynı zamanda öğrenciyim ders çalışmam kitap okumam gerekiyor mecburen başımı öne eğiyorum bana ne önerirsiniz. bir an önce normal yaşamıma dönmek baş dönmesinden kurtulmak istiyorum.
  12. 2012-03-31 #12
    doktor boyun düzleşmesi ile baş dönmesi ve mide bulantısı arasında nasıl bir bağlantı kurdu acaba
  13. 2012-05-25 #13
    Alıntı:
    -fnd- Nickli Üyeden Alıntı
    doktor boyun düzleşmesi ile baş dönmesi ve mide bulantısı arasında nasıl bir bağlantı kurdu acaba

beyne damar ve sinir gecıyor ordan. gergın olunca yeterlı kan gıtmıyor ve bas donmesı bulantı yapıyor. bende de var 3-4 gundur bas donmesı ve bulantı . ben kollarım agrıyor dıye gıttım boyun duzlesmesı cıktı.

14. 2012-06-30 #14
    Alıntı:
    Misafir Nickli Üyeden Alıntı
    kardes bı yardımcı olsan tel versen bu adamın
    lütfen numarasını verin

15. 2012-07-12 #15
    migun termal masaj yataklarını deneyin fıtık,sinir sıkışması düzleşme ben sonuç aldım tavsiye ederim
    sponsorlu bağlantılar
  16. 2012-08-13 #16
    arkadaşlar bugn nete sırf bu derdi çekenlere yardmcı olmak için girdm, çünkü oyle agrılar veriyor ki insana insanın hayat kalitesi düşüyor. Benim ilk ağrılarım 4 yıl önce boğaziçi üniversitesnde yüksek lisans tezimi hazırlarken hep laptop karşısında 2 büklüm saatlerce durmam yüzünden ortaya çıktı. Bir gün boynum tutlmustu ve yataktan neredeyse kalkamadığımı hatırlıyorm. Yani duruş bozukluğundan kaynaklanıyor. O günden beri de son 2 yıl şiddetlenerek arttı ağrılarm. 2 sene once ağrıdan ağlamıştım artık.son 2 senedir türlü doktorlara gittm, boyun düzleşmesi oldugu söylendi, hepsnın fizk tedavi onerdiler, jmnastk hareketleri verdler, kas gevşeticiler..en son geçen sene izmirin bu konudaki en iyi fizk tedavi uzmanı bir profosore gittm, mr ım çekildi tekrar, o da benzer şeyleri ve yüzmeyi onerdi, bir de kışları daha çok nüksettiği için kadıncağız atkıyı bağlama yontemini bile anlattı itinayla..Sadete geleyim, ben denilenleri elimden geldiğince uyguladeım,10 günlk fizk tedavi gordm(pek birşey olmuyor, elektrot ısı vs geçici rahatlama sağlyor), hemen bir spor merkezine yazıldım, çalışma yoğunluğuma rağmen verilen fizk tedavi hareketlerini sıklıkla yaptm, yüzdüm, hatta yazın sıkça yüzdüm, kas gevşetici kullanmadm çünkü ilaçlarn yanetkileri var..zaten yıllarca spor yapan bir insan olduğum için bunları yapmak bana zevk verdi. Sonuçta ağrılarım eskiye nazaran farkedilebilir derece de azaldı, epeyce rahatladım diyebilirim, fakat tam olarak geçmedi, işten çok yorulduğum günler yine ağrım oldu ama dayanılabilir agrılardı bunlar, masaj isteği doğuruyordu genelde.. Ben istiyordum ki tam olarak geçsin.. BU yazki tatilmde bu konuya odaklandm,herşeyin bir çözümü olmalıydı.. epeyce okudum, yabancı sitelere girdm, en son bir şey keşfettim ki beni inanılmaz rahatlattı, ondan dabahsedeceğim. Tüm okuduklarımı, dinlediklerimi ve tecrübelerimi birleştirip paylaşmak istiyorum:
    - Bir defafa bu hastalık genellikle boyu veya boynu uzunlarda görülüyor ve öne doğru duruş bozkluğundan kaynaklanıyor.Boynunuzun doğal şekli olan ters c şeklinn bozulması yüzünden, düzleşmede bu şekil sopa gibi oluyor ve arkadaki kaslar geriliyor.
    -Temel sebebi duruş bozukluğundan kaynaklandığı için boyun arka kaslarının gergin , ön kaslarının ise zamanla kısalmasıyla birlikte nüksediyor. Hatta zamanla arka kaslar öyle geriliyor ki boyunda bir taş varmış hissi veriyor.
    -Boynunuzun en çok ne zaman ağrıdığını düşünün, öne eğilerek çok iş yaptığınızda, çok yoruldugunuzda veya soğuklarda değil mi? çünkü kaslar o zaman daha da geriliyor. Dişlerinizi sıkıp 5 dk durursanız çene kaslarınız nasıl ağrır, aynı sebeple agrıyor boyun kaslarınız da.
    -Bir defa ön koşul bu duruş bozukluığunu ortadan kaldırmak, ben profun dedgı gibi, boynuma havlu koyuyorm, boşluğu dolduracak şekilde, çok da ince tutmuyorm yastığı, çok rahatsız etmeyecek şekilde,kesinlkle ortopedk yastktan daha çok rahatlattı beni.Bilgsyr basnda çok duruyorsanz, ekranı göz hizasına getrmelsnz, ayaklı ekranlar satlyor, lap top sa altna ben 2 yastk koyuyorm mesela, ansklopedi de olablr, yada altlk satlyor ikeada.
    -fizk tedavi hareketlerini her biri 10 ar defadan günde 3 kez yapın, bu profösörun onerisi, az yapılırsa etkili olmuyormuş, yüzmek beni daha da çok rahatlattı.bunlar çok sonuç verici, çünkü omurgayı tutan kasları güçlendirme amaçlı, bu kaslar güçlü olursa omurganın şeklinin bozulma riski de düşüyor.
    -Yolculuklarda şişme boyunlk kullanın, temel amaç arkadaki boşluğu doldurmak olmalı( ters c nin içini)
    -Soğuklarda daha çok gerilme olacagından ıslak saçla kesnlkle dışarı çıkmayn ve herzaman atkı kullanın sıcak tutun. zaten sıcak duş, ütülenmş havlu o yüzden iyi gelir.
    -stres gergnlgı arttırır. Yani düzleşmede, 1metrelik ipi 2 taraftan 2 kişi çekiyor, artı bir de stres eklenirse 4 kişi çekiyor gibi hissedersiniz. Gerginlik hissini arttırır yani, ekstra yük bindirirsiniz. Yoga çok iyi bu yüzden.
    -son bir şey keşfettim ve inanılmaz rahatlattı beni, yabancı bir sitede gördm çok da mantıklı geldi zaten. linkler:
    http://www.youtube.com/watch?v=6TP8vNN5u-k-
    http://www.youtube.com/watch?v=V34dNPsZzgY

bu sitelerde denneroll denen bir aparattan bahsediyor avustralyalı bir profosor geliştrmiş, ingilizce bilmiyorsanız bile goruntulerden tahmn edebilirsiniz aslnda, 2. linkte nasıl kullanılacağını da anlatıyor, ben aparatı satın almadım çarşafı kıvırıp aynı etkiyi sağlayacak şeklde boynumun sırtıma yakın kısmına koyuyorm, her sabah yataktan kalkmadan 10 dk once oylece yatıyorm, bu normal yatıştan çok farklı, boyun on kaslarını germeye dayalı( arka kasları değil ), ön kaslar da esneyince omurga da normal şeklini almaya zaten eğimli, normalleşiyor ve gün boyu etkisi sürüyor. Uzun vadede düzleşmede düzelme olacağı söyleniyor, 9 hafta uygulanması gerekiyor, ben de bu sürenin sonunda tekrar mr çektrecegm düzelme var mı diye. inanılmaz rahatlattı ama mucize gibi gerçekten.
    - spor yaptıgımda, tenis oynadgmda, yzdgmde,pilates yaparken boynumun agrısı aklma bile gelmyor gram agrı kalmıyor. sorun hareketsz oldgmda oluyor (hareketszliğe gelmıyor bu hastalk). Bu durum her yerde yazan şu savı desteklıyor, kan dolaşımı oldugunda oradaki kaslar besleniyor ve esnekleşiyor, yani gerginliği azalıyor. O yüzden hareket çok önemli..
    - aslnda tüm bu anlattklarım kas gevşetici ve masajların,manuel tedavinin (arkadaki kası gevşettgı için rahatlatyor) etkisini sağlıor fakat farkı bu etkinin daim olmasına yönelik ve yan etksi yok, sağlıklı.
    -bir de kendinizi çok dinlemeyin, dinledkçe insanı depresyonabile sokabilecek kapasitede bir hastalık, spor yapın. istikrar çok önemli..

epeyce yazmısım:)Umuyorum yardımcı olabilmşmdr,ben de çok çektiğim için, acısını bildiğim için benm vücudumda sonuç veren uygulamaları paylaşmak istedim. vücudumuzu en iyi kendimiz tanıyoruz aslnda,makine gibi vücut, gerekenleri yaptıgınızda olumlu sonuç veriyor. Herkese çok geçmiş olsun..

17. 2012-09-04 #17
    paylaşımınız çok güzel tahmin ediyorum bir çok kişiye faydalı olmuştur. sizin ağrılarınız sanırım yalnız boyunda. babamın sol alın ve göz civarında yıllardır çektiği bir baş ağrısı var. doktorlar ve ilaçlardan artık ümidi kestik. internetten araştırırken boyun düzleşmesinin buna yol açabileceğini öğrendim. siz de bundan kaynaklı baş ağrıları yaşayanları duydunuz mu? mümkün olabilir mi?
  18. 2012-10-09 #18
    bahsedilen kişiler alaşehirde traktörcü ibrahim uslu ve bir de onun abisi var lokantacı sinan uslu babalarından öğrenmişler sadece masaj yapıyorlar öyle paragöz falan da değiller rahatsızlığı tamamen geçenler de var rahatsızlığı hafifleyenler de yani her giden az ya da çok memnun bu ismileri yazın internette numaraları da çıkıyor benim de eşim gitti bel fıtığı var öyle çekme falan yapmıyor iki üç dakika masaj baya rahatladı çok az ağrısı kaldı bir daha gitmeyi düşünüyor kiminin ki ikinci seferde geçiyormuş
  Okunma: 103987 - Yorum: 17 - Amp