Sporun Faydaları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Sporun Faydaları

 1. sponsorlu bağlantılar
  Fiziksel aktivitenin sağlık ve zindelik için sağladığı yararların giderek daha iyi anlaşılmaya başlandığının altını çizen uzmanlar, "Düzenli fiziksel aktivitenin sağlıklı kilonun sürdürülmesi, dayanıklılık, güç ve esnekliğin artmasındaki rolünün yanı sıra günümüz hastalıkları olarak kabul edilen kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığı açıkça bilinmektedir" diyor.

  Uzmanlar, söz konusu yararların sadece bireysel düzeyde önemli olmadığını ifade ediyor. Dünyanın her yerinde giderek maliyeti artan sağlık hizmetleri yönünden koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında fiziksel aktivitenin sağladığı yararların, önemli bir tasarruf sağladığını kaydeden uzmanlar, "Ancak optimal bir sağlık için gerek çocuk gerekse yetişkinlerin büyük bir çoğunluğunun yeteri kadar fiziksel aktivite yapmadıkları görülmektedir. Sağlıkla ilgilenenler, fiziksel aktivitenin neden önemli olduğunu anlamalı, tüm yaşlardaki bireyleri yaşamın bir parçası olarak fiziksel aktivite ve spora katılımları için motive etmelidirler. Fiziksel aktivitenin yaşam boyu sürdürülmesinin herkese, her yerde, her zaman yararlı olabileceği mesajının daha geniş kitlelere yayılmasına yardımcı olmalıdır" ifadelerini kullanıyor.

  Uzmanlara göre, fiziksel aktivitenin fiziksel sağlık üzerine etkileri şöyle:
  Sporun Faydaları

  "Kilo Kontrolü: Birçok ülkede fiziksel aktivite düzeyi besin tüketiminden daha fazla düşüş göstermiş, böylece düşük düzeyde fiziksel aktivitenin şişmanlık için önemli bir etken olduğu sonucuna varılmıştır. Önemli bir sağlık sorunu olan şişmanlık giderek artmakta ve koroner kalp hastalığı, diyabet, inme, artrit ve kazalara karşı risk oluşturmaktadır. Kilo kaybının enerji sınırlaması ve fiziksel aktivitenin artırılmasıyla sağlanması daha kolay ve etkilidir. Daha da önemlisi kilo almayı önlemede önemli rol oynamaktadır. Örneğin günde 2-5 km yürüyüş enerji dengesinin sağlanmasını önemli ölçüde etkilemektedir.

  Kan Basıncının Kontrolü: Yüksek kan basıncı (tansiyon) 140-90 mmHg. olduğunda kalp krizi, kalp ve böbrek yetmezliği, inme gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini iki katına, 160-95 mmHg. Olduğunda ise üç katına çıkarmaktadır. Düzenli fiziksel aktivite kan basınçlarını diğer klinik uygulamalarla kıyaslanabilecek düzeyde yaklaşık 6-10mmHg. azaltabilmektedir. Ancak her zaman tek başına yeterli olmayabilir ve diğer klinik uygulamalarla (kilo kaybı, alkol ve tuzun azaltılması, çoğu zaman ilaç kullanımı) birlikte olması gerekebilir. Fiziksel aktivite ilerleyen yaşla birlikte gözlenen tansiyonun artmasına karşı koruyucu olabilmektedir. Önerilen fiziksel aktivite düzeyi, düzenli orta şiddette egzersizlerdir. Ciddi hastalık risklerinin bile, çok hafif düzeyde fiziksel aktivitenin arttırılması ile azaldığı bilinmektedir.

  Kan Lipitlerinin Kontrolü: Düzenli fiziksel aktivitenin lipit (yağ) metabolizmasına olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. HDL kolesterolünü (iyi kolesterol) artırırken, bazı durumlarda toplam LDL kolesterolünü (kötü kolesterol) düşürerek daha yüksek HDL/LDL oranı ve buna bağlı koroner kalp hastalığı riskini azaltmakta, ayrıca yüksek plazma trigliserid düzeyini de düşürmektedir. Önerilen fiziksel aktivite düzeyi; haftada 15 km veya daha fazla yürüme veya koşma gibi aktivitelerdir. Aktivitenin toplam miktarı ve sıklığı, şiddetinden daha önemlidir.

  Şeker Hastalığı ve Kan Şekerinin Kontrolü: Düzenli fiziksel aktivite insülin aktivitesinin kontrolüne ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcıdır. Fiziksel olarak aktif, insüline bağımlı olmayan şeker hastalığı olanlarla hareketsiz yaşam sürenlere göre damar komplikasyonlarının görülme sıklığı daha düşüktür. Yaşın ilerlemesine bağlı şeker hastalığına yakalanma riski de aktif kişilerde yüzde 20 veya daha fazla oranda azalmaktadır. Böylece düzenli fiziksel aktivite, insüline bağımlı olmayan şeker hastalığının tedavisinden çok korunmasında önemli rol oynamaktadır. Önerilen fiziksel aktivite düzeyi; yürüyüş ve düşük şiddetli, uzun süreli egzersiz programlarıdır.

  Damar ve kas-İskelet Sistemi Hastalıklarını Önleme: Koroner kalp hastalığı ve inme riskinin fiziksel aktivitesi fazla olan kişilerde daha düşük olduğu görülmektedir. Orta düzeyde bir aktivite bile tamamen hareketsiz(sedanter) kalmaktan daha iyidir ve giderek artan aktivite düzeyi daha çok yarar sağlamaktadır. Kas ve kemiklerin kuvveti, eklemlerin esnekliği; koordinasyon, denge ve hareket çevikliği için önemlidir. Bütün bu özellikler yaşla birlikte önemli derecede azalmaktadır. Bu durum fiziksel aktivite düzeyindeki azalma ile yakından ilişkilidir. Özellikle kadınlarda yaşlandıkça osteoporozla birlikte kemik kırıkları (bilek, omur ve kalçada) görülme riski artmaktadır. Kemik mineral yoğunluğunda artış, çocukluk ve adölesan döneminde yapılan egzersizlerle örneğin; ağırlık taşıma, yürüyüş, koşu, tenis,v.b. gibi egzersizlerle sağlanmaktadır. Yetişkinlikte yapılan orta düzey aktiviteler ise yaşla ilgili kayıpların önlenmesine yardımcıdır."

  Sağlıklı, uzun ve kaliteli bir yaşam sürdürme amacı için "Herkes İçin Spor" kavramı yaygınlaştırılmaya çalışılmalıdır.
  Uzmanlara göre, fiziksel aktivitenin zihinsel sağlık üzerine etkisi ise şu şekilde:

  "Etkilerini ölçmek zor olmasına karşın yapılan çalışmalar fiziksel aktivitenin yararlı psikososyal etkileri olduğu konusunda birleşmektedir. Kaygı, stres depresyonun azaltılması, zihinsel sağlığın sürdürülmesi, psikolojik zindeliğin sağlanmasında pozitif etkiler yaratmaktadır. Özet olarak; fiziksel aktivite, fiziksel ve zihinsel sağlığı olumlu yönde etkilemektedir."

  Uzmanlara göre, çocuk ve gençleri (5-12 yaş) düzenli aktivite yapmaya cesaretlendirmek, olumlu sağlık alışkanlıkları geliştirmelerine, sigara ve ilaç bağımlılığından uzak durmalarına, okul başarılarını geliştirmelerine yardımcı olmak anlamına geliyor. Ergenlik (13-19 yaş) döneminde, çocukluktakinden daha yoğun aktiviteye devam edilebileceğinin altını çizen uzmanlar, "Bu dönemde yarışma sporlarına katılım karakter gelişimini olumlu etkilemektedir. Ayrıca aşırı kilo alımını engelleyerek, yetişkin dönemde sık görülen kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Yetişkin yaşamında (20-65 yaş) fiziksel aktivitenin yararları daha belirgindir. Daha önce belirtildiği gibi pek çok fiziksel ve zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Yaşlılıkta (65-75 yaş) kronik hastalıklara karşı korunmanın yanı sıra, en büyük önemi zihinsel ve bedensel fonksiyonların korunmasını sağlamasıdır. Örneğin eşini kaybetmiş bir kişinin grup egzersizlerine katılması, mücadelesinde yardımcı olmaktadır" diyor.

  Uzmanlar, yaşamın her döneminde düzenli fiziksel aktivitenin yapılmasının önemli olduğunu da belirterek, "Düzenli egzersiz yapan bir kişi daha kaliteli bir yaşamı tek başına 10-20 yıl daha sürdürebilmektedir. Orta yaşlılar (75-85 yaş) ve çok yaşlılar (>85 yaş) için düzenli, uygun ve güvenli aktivite programları kas kuvvetinde artışa bağlı daha iyi koordinasyon, denge, kısa reaksiyon zamanı, artmış doğal yürüme hızı, esnekliği sağlamaktadır. Ancak bu grupta düzenli fiziksel aktivitenin yaşam beklentisine etkisi azdır. Ayrıca "yaşam stili aktiviteleri" olarak adlandırılan yürüyüş, bahçe işi ile uğraşma, araba yıkama, bisiklete binme, merdiven kullanma vb. gibi aktivitelerle aktif bir yaşama başlamaya karar verilerek egzersiz yaşamın bir parçası haline getirilebilir. Her yetişkin 30 dakika veya daha fazla orta düzey aktiviteyi haftanın hemen her günü yapmalıdır" açıklamasında bulundu.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2010-12-27 #2
  Spor yapmak çok önemli gerçekten de. İnsanın sağlıklı beslenmesi ve düzenli spor yapması gerekiyor. Ben hiç spor yapamazdım eskiden, bir gün yapardım sonra kas ağrılarından 1 hafta yatardım. Sonra bir tane ilaç kullanmaya başladım doktor tavsiyesiyle.
 3. 2011-02-19 #3
  Size çok ama çok teşekkür ederim her yerde aradım sizde buldum.Allah sizede yardım etsin.Tekrar teşekkür ederim
 4. 2011-03-12 #4
  Alıntı:
  salame Nickli Üyeden Alıntı
  spor yapmak çok önemli gerçekten de. Insanın sağlıklı beslenmesi ve düzenli spor yapması gerekiyor. Ben hiç spor yapamazdım eskiden, bir gün yapardım sonra kas ağrılarından 1 hafta yatardım. Sonra bir tane ilaç kullanmaya başladım doktor tavsiyesiyle.
  vay be spor yabmak ne kadar önemli

 5. 2011-03-25 #5
  çok uzun ama yinede teşekkürler
  sponsorlu bağlantılar
 6. 2011-03-31 #6
  yha ben sporun fiziksel faydalarını araştırıyorum yarın için ödevim var acil yazar mısınız lütfen :/
 7. 2011-03-31 #7
  Teşekkürler ama henüz işime yaramadı. Emeğe saygı
 8. 2011-03-31 #8
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  yha ben sporun fiziksel faydalarını araştırıyorum yarın için ödevim var acil yazar mısınız lütfen :/
  Canım başka site mi kalmadı başka yerlere bak!

 9. 2011-04-03 #9
  hepsini yazdım çok güzeldi
 10. 2011-11-14 #10
  yha size çok tesekkür ederim vallahi allah sizden cok thanks çok iisiniz odevime yardımcı oldunuz sper latifee oleyyy
  sponsorlu bağlantılar
 11. 2011-11-14 #11
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Canım başka site mi kalmadı başka yerlere bak!
  bncede baska sitemi kalmadı ya da dergilerden yararlanablirsin.

 12. 2011-11-14 #12
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  hepsini yazdım çok güzeldi
  bencede çok gzl ve anlamlı

 13. 2011-11-26 #13
  bence bu bilgiler çok uzun ben bunları ne güne yazarım... PEHH [ama iyleride var azcığı işime yaradı.] HEPSİMİ HA
 14. 2011-12-06 #14
  Benim İşime Çok yaradı,Gerçekten Teşekkür Ediyorum...! Emeğe Saygı Diyorum,Beden Hocasının Verdiği Ödevden 100 Aldım Teşekkkürler..! :)
 15. 2012-01-08 #15
  çooooooooookkkkkkkk işime yaradı bunun sayesinde 100 aldım çok teşekkürler
  sponsorlu bağlantılar
 16. 2012-10-29 #16
  tesekkurler emeğe saygı :D
 17. 2012-11-15 #17
  Spor insan sağlığı için çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook önemlidir
 18. 2012-12-27 #18
  Kardeşim Valla ne kadar teşekkür etsem azdır. O kadar aradım siz de bulabildim. Bizim Türkçe öğretmeni gerçekten biraz egosunu tatmin etmek için bizim anamızı ağlatıyor. 4 dakikalık konuşma yaptıracak bize. Bu yazı sayesinde bu kadar dakikayı doldurabildim. Çok teşekkür ederim. Bu yazıyı okuduktan sonra kağıdı katlayıp hocanın o patlamış amına sokup sokup çıkaracağım :)))
 19. 2012-12-28 #19
  Sporun hayatımızda tartışılmaz bir önemi var.Hergün farklı insanlar televizyona çıkıp sporla ilgili bilgi veriyor ve spor teknikleri gösteriyor.Ama Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın ilgili federasyonlarından sertifikası olmayanların kamuya açık yerlerde ve medyada spor yaptırmasının yasak olduğunu biliyor muydunuz?Medya dünyasında Bakanlık'tan eğitim alarak Wellness spor sertifikası olan tek ünlü Ece Vahapoğlu.
  Okunma: 60295 - Yorum: 18 - Amp