Satranç Nasıl Oynanır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Satranç Nasıl Oynanır?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Satranç iki kişi arasında ve kare şeklinde bir satranç tahtası üzerinde oynanır.

  Satranç tahtası beyaz (açık renk) ve siyah (koyu renk) eşit büyüklükte ve bir beyaz, bir siyah sıralanmış 64 kareden oluşur.

  Satranç tahtası her oyuncunun sağına beyaz gelecek şekilde konulur. Her oyuncunun 16 taşı vardır: Bir Şah, bir Vezir, iki Kale, iki Fil, iki At ve sekiz piyon.

  Oyunun amacı rakip şahı almak yani mat etmektir. Oyuna beyazlar başlar, fakat önce taşların nasıl hareket ettiğini görelim.

  Taşların Hareketi

  Satranç taşlarının her birinin ayrı hareketi vardır. Taşların hareket yönleri, gidebilecekleri kareler aşağıda boş satranç tahtasını temsil eden diyağramlarda ayrı ayrı gösterilmiştir.


  Satranç Nasıl Oynanır?  ŞAH, bitişiğindeki karelere gidebilir.

  KALE, yatay ve dikey olarak ilerler.

  FİL, çapraz hareket eder. Filler oyun boyunca aynı renk karelerde
  kalırlar.

  VEZİR, dikey, yatay ve çapraz gider.

  AT, L şeklinde bir hareketle üç kare sıçrama şeklinde gider. Taşların üzerinden atlayabilir.

  PİYON, bulunduğu sütunda ileriye doğru bir kare hareket eder. Ancak başlangıç yerlerinde bulunan piyonlar istenirse iki kare ilerletilebilir.

  Taş Alma

  Taş alma, alınan taşın satranç tahtası dışına çıkarılması ve alan taşın onun yerine konulmasıdır. Bir taşın gidebileceği karelerde rakip bir taş varsa, onu alabilir. Taş alma zorunlu değildir. Taşlar, (at hariç) kendi taşlarının ve rakip taşların üzerinden atlamazlar.

  Piyonlar çapraz olarak taş alır. Dikey olarak ilerlemekte olan piyon önündeki karenin sağ ve solundaki karelerde bulunan taşları alabilir.

  Geçerken alma, piyonlara özgü bir taş alma şeklidir. Başlangıç yerinde bulunan bir piyon iki hamle ilerletildiğinde rakip piyonun taş alma alanından geçerse, rakip piyon bu piyonu, hemen yapmak şartıyla, alabilir. Geçerken alma, diyagramda c ve d sütunlarında gösterilmiştir c sütununda başlangıç yerinde bulunan piyon iki kare ilerletildiğinde d sütununda bulunan beyaz piyon onu alabilir ve ok işareti ile belirtilen kareye geçer. Beyaz, hamle sırası kendisine
  geldiğinde geçerken alma hakkını kullanmazsa sonraki hamlelerde bunu yapamaz.

  Piyonun Vezir Olması Son yatık sıraya ulaşan piyon, piyon olarak kalamaz, oyuncu onu kendi renginden şahtan başka bir taşa yükseltir. Bu şekilde bir oyuncu birden fazla vezire, ikiden fazla kaleye, ata ya da file sahip olabilir.

  Rok Rok yapma, şah ile kalelerden bir arasındaki bir harekettir, şahın tek hamlesi olarak kabul edilir ve şöyle yapılır. Şah, kalelerden birine doğru iki kare ilerletilir, kale de şahın üzerinden atlatılarak bitişiğindeki kareye konur. Rokun amacı, şahı rakip taşların saldırısından uzak bir yere gotürmek ve kaleyi oyuna sokmaktır.

  Rok yapmak, aşağıda sayılan hallerde mümkün değildir:

  a) Şah ya da kale ile daha önce hamle yapılmışsa,

  b) Şahın bulunduğu, geçeceği ve gideceği kareler rakip taşların tehdidi altında bulunuyorsa,

  c) Şah ile kale arasında bir taş varsa, Bir oyuncu rok yaparken önce kaleye dokunursa bu hareket hatalıdır, ancak rok geçerlidir; şah ve kaleye aynı zamanda dokunur ve rokun mümkün olmadığı anlaşılırsa, oyuncu şah ile hamle yapmak zorundadır. Bu durumda şahın kurala uygun bir hamlesi yoksa, yapılan hata geçersizdir.

  Mat

  Satrançta amaç şahı mat etmektir. Şah mat edilince oyun sona erer. Rakip şahın bulunduğu kareyi taşlarından biri ile tehdit eden oyuncu rakibini şah! diyerek uyarır. Şahı tehdit edilen oyuncu, şahın yerini değiştirmek, tehdit eden taşı almak ya da tehdidi yapan taş ile şah arasında kendi taşlarından birini getirmek zorundadır. Kısaca, şah tehdidi yapılacak ilk hamlede etkisiz hale getirilmelidir. Bu yapılamadığı takdirde şah mat olur ve oyun biter. Kendi şahını şah tehdidinden koruyan bir taş, rakip şahı şah ile tehdit edebilir.

  Beraberlik Aşağıdaki hallerden birinin meydana gelmesi ile, oyun berabere sonuçlanmış sayılır:

  1- Hamle sırası kendisinde olan oyuncu, şahı tehdit altında olmadığı halde, kurallara uygun hiç bir hamle yapamıyorsa, (Pat durumu)

  2- Her iki oyuncu aralarında anlaşmışlarsa,

  3- Oyunculardan biri, aynı durumun üç defa tekrarlandığını ileri sürmüşse,

  4- Oyunculardan biri taş almadan ya da piyon hamlesi yapmadan arka arkaya en az 50 hamle oynandığını kanıtlamışsa, Turnuvalarda zaman sıkışması nedeniyle oyunlarını yazamamış olan bir oyuncu son iki maddeye dayanarak beraberlik isteğinde bulunamaz. Tutulan Taş Oynanır Hamle sırası kendisinde olan oyuncu taşlarından birine dokunursa onu oynamak, rakibin taşlarından birine dokunursa onu almak zorundadır. Eğer tutulan taş oynanamıyorsa ya da alınamıyorsa, bunun bir sonucu yoktur. Oyuncu tuttuğu taşı elinden bırakmadıkça onu herhangi bir kareye koyabilir. Taşları düzeltmek amacıyla tutmak isteyen oyuncu rakibine önceden düzeltiyorum diyerek haber vermelidir. Oyunların Yazılması Satrançta oyunların nasıl yazıldığını bilmek bazı yararlar sağlar: Turnuvalarda oyunların yazılması zorunludur. İlerlemek için kitap ve dergilerde yayınlanan bilgileri ve oyunları izlemek gerekir. Her oyuncu kendi oyunlarını zaman zaman inceleyerek hatalarını öğrenmelidir.


  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2010-12-10 #2
  ben öğreniyorum ama birtek kalenin hareketini öğrendik
 3. 2011-02-21 #3
  herşeyi öğrendim site saol sun
 4. 2011-03-01 #4
  güzel bi site ama çaban matı,aptal matı vb. de olsa süper...
 5. 2011-04-08 #5
  ben hiç bişy bilmiyom ama öğrencem inşlhlah internetten felan
 6. 2011-04-23 #6
  bu site olmasaydı satrançı öğrenemezdim.Bu siteyi kurana teşekkürlerrrrrrrrr
 7. 2011-12-10 #7
  Bu oyunu yeni oynuyorum inşallah ögrenecegim :))))
 8. 2011-12-17 #8
  Alıntı:
  karaşovalye Nickli Üyeden Alıntı
  herşeyi öğrendim site saol sun
  site saol sun öğrendim

 9. 2012-01-03 #9
  vallahi kafam karıştı
 10. 2012-02-28 #10
  ben kursa gidiyorum ama eve gelince hem bu siteden hem de defterden çalşıyorum ve bu siteyi kuranada bu bigileri verenede teşekkürlerimi sunuyorum
 11. 2012-03-01 #11
  Alıntı:
  ASLI GAYE Nickli Üyeden Alıntı
  Bu oyunu yeni oynuyorum inşallah ögrenecegim :))))
  ben çooooktAN OYNANUYORUM DAHA 4 YAŞINDAYKEN BAŞLADIM ŞİMDİ 15 YAŞINDAYIM

 12. 2012-04-12 #12
  öğrenene kadar at kafadan ben öyle öğrendim kimse geçemez beni
 13. 2012-05-02 #13
  Ben satrançta ustayım. Ve her şeyi biliyorum satranç hakkında.(Övünmek gibi olmasın) Bu siteyi inceledim doğru şeyler yazmış. Öğrencilerime bazen buradan öğretiyorum :D :D :D :) :) :) =D =D =D =) =) =)
 14. 2012-10-17 #14
  ben zeka oyunlarındayım satranç tarihcesi filan var burdan bakıcam yeni ögreniyoruz....
 15. 2012-12-23 #15
  ögrendik
 16. 2013-01-23 #16
  Bu site için tüm emeği ggeçenlere thank you very müch teperim geri kaç.........
 17. 2013-02-13 #17
  bu siteyi kuran heşşektir hem de kaliteli haaaaaaaa ha ha ha h ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha
  Okunma: 58463 - Yorum: 16 - Amp