Yaşayan Fosiller - Fosil Resimleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Yaşayan Fosiller - Fosil Resimleri

 1. sponsorlu bağlantılar
  FOSİL NEDİR?

  Fosilleri inceleyen bilimdalına paleontoloji, fosil toplayıp bunlar üzerinde çalışma yapan kişilere de paleontollog denir. Fosiller bir polen tanesi küçüklüğünde ya da dev bir dinazorun kemiği büyüklüğünde olabilir. Bir hayvan ya da bitkinin fosilleşmesi için milyonlarca yıl devam eden bir süreç gerekmektedir. Genellikle hayvan ya da bitkilerin sert kısımları bu uzun süreç boyunca dayanıklılık gösterebilir.

  BİTKİ FOSİLLERİ: Genellikle sert tohumlar ve tahta kısımlar fosilleşmiş olarak bulunur. Çiçek ve yaprakların kendileri korunmazlar ancak karbon etkisi onların yapısındaki çok ince detayları dahi korumaktadır.

  HAYVAN FOSİLLERİ: Dişler,kemikler ve kabuklar, deri, et, kürk, tüyden daha fazla rastlanan kalıntılardır. Genellikle kemikler bulunur ancak Alaska, Siberya gibi yerlerde nadiren tüm mamut fosiline rastlanmıştır. Bu bölgelerdeki donmuş hayvanlar fosil olarak tümüyle milyonlarca yıl korunmuştur.

  KABUKLU DENİZ CANLILARI: Milyonlarca yıl önce denizlerle kaplı olan bölgelerden su geri çekildiğinde kabuklu deniz canlıları çamur, kum ve balçığa gömülmüşlerdir. Bu şekilde fosil olarak milyonlarca yıl korunmuşlardır.

  AMBERLER: Ağaç reçinesi içinde sıkışıp kalan hayvan fosilleri.

  FOSİLLER NASIL OLUŞUR:

  Tarih öncesi zamanda yaşayan canlıların çok az bir kısmı fosil olarak korunmuştur. Birçoğunun ölümü sırasındaki koşullar onların korunması için gerekli şartları oluşturmuyordu. Birçok fosil nehir, göl ve deniz yataklarının çöktüğü bölgelerdeki kayalarda bulunmaktadır. Bugün toplanan hayvan ve bitki fosillerinin çoğunluğu, aslında bu bölgelerin yakınlarında ölmüş ve bu nehir, göl ve deniz yataklarında saklı kalmışlardır. Bu çöken bölgeler onların üzerini örtmüş ve zamanla bazı katmanlar öylesine kalınlaşmıştır ki birçok fosil kalıntısı yokolmuştur. Çökeltiler zamanla iyice sıkışmış ve kayaya dönüşmüştür. Bu kayaların hareket edip, yer değiştirmesi sonucunda içindeki fosil kalıntıları ortaya çıkmıştır. Bu süreç birkaçyüz milyon sürmektedir. Günümüzde kayaların aşınması veya kazı yapılmasıyla bu fosiller ortaya çıkmakta ve toplanmaktadır.

  125 Milyon Yıllık Çekirge

  13 - Yaşayan Fosiller - Fosil Resimleri

  114 Milyon Yıllık Nautilus
  27 - Yaşayan Fosiller - Fosil Resimleri
  Yaşayan Örneği:

  28 - Yaşayan Fosiller - Fosil Resimleri

  420 Milyon Yıllık Deniz Yıldızı


  29 - Yaşayan Fosiller - Fosil Resimleri
  YAŞAYAN ÖRNEĞİ

  30 - Yaşayan Fosiller - Fosil Resimleri  33 MİLYON YILLIK KAPLUMBAĞA
  31 - Yaşayan Fosiller - Fosil Resimleri
  YAŞAYAN ÖRNEĞİ:

  32 - Yaşayan Fosiller - Fosil Resimleri

  100 MİLYON YILLIK TİMSAH
  33 - Yaşayan Fosiller - Fosil Resimleri
  YAŞAYAN ÖRNEĞİ

  34 - Yaşayan Fosiller - Fosil Resimleri

  10 MİLYON YILLIK PENGUEN
  35 - Yaşayan Fosiller - Fosil Resimleri
  YAŞAYAN ÖRNEĞİ:
  36 - Yaşayan Fosiller - Fosil Resimleri


  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2008-12-05 #2
  yaklasık 500 mılyon yıllık denız yıldızı fosili..


  1128 - Yaşayan Fosiller - Fosil Resimleri

Konu Etiketleri

denizyıldızı fosili, fosil hakkında bilgi, fosil nasıl oluşur, fosil nedir, fosil resimleri, hayvan fosili nedir, hayvan fosilleri hakkında bilgi, hayvan fosilleri nasıl oluşur, kabuklu deniz canlıları fosilleri, kaplumbağa fosili, penguen fosili, yaşayan fosil nedir

  Okunma: 23509 - Yorum: 1 - Amp