sponsorlu bağlantılar
Malzemesi

-Hamuruna kakao da katılarak hazırlanmış yufkalar,
-300 gram öğütülmüş antepfıstığı içi,
-500 gram erimiş tereyağı ( el yakmayacak sıcaklıkta).
-Şerbet için
-1200 gram toz şeker,
-800 gram su,
-Yarım limonun suyu.

Name:	Cikolatali Baklava.jpg 
Views:	185 
Size:	7,1 KB (Kilobyte) 
ID:	39780

Yapılışı


Hazırlanmış yufkaları tezgâha üst üste serin. Bunun tam ortasına tepsinizi kalıp gibi kapatın. Tepsinin dışında kalan kısımları kesip iki el büyüklüğünde parçalara ayırın.

Tepsi boyutunda kesilmiş yufkaları ince oklavaya tek tek sarın.

Tepsinin içini hafif yağlayın. Tabanına oklavaya sarılmış yufkaların iki tanesini düzgünce serin. Sonra kesilen kenar yufkaların yarısını, tepsinin içini tamamen kaplayacak şekilde kat kat atın.

Bu yufka katlarının üzerine öğütülmüş fıstık veya ceviz içini serpin. Kalan kenar yufkaları da, ceviz veya fıstığın üzerine aynı şekilde kat kat atın.

Daha sonra oklavaya sarılı diğer yufkaları, tek tek, aralarına ılık yağ serpiştirerek tepsiye çarşaf gibi üst üste döşeyin.

Tepsinin dışına taşan yufkaların kenarlarını bıçak ile düzeltin. Yufkaların kenarlarını bıçak ile düzeltin. Yufkaların yüzeyini bozmamaya dikkat ederek, keskin bir bıçak ile, baklavayı dilimleyin.

Erimiş yağı, tepside kuru yer kalmayacak şekilde gezdirerek dökün. Tepsiyi 200 derecedeki fırına sürün; 45 dakika kadar pişirin. Fırından çıkarınca, soğutmadan hazırladığınız şerbeti verin. Şerbeti çekmesini ve soğumasını bekleyin.

Dilerseniz, şerbeti verdikten sonra baklavanın üzerine çok hafif çikolata sosu dökebilirsiniz. Fazla olursa baklavayı ağırlaştırır.

sponsorlu bağlantılar