Coğrafi Keşiflerin Osmanlıya Etkileri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Coğrafi Keşiflerin Osmanlıya Etkileri

 1. sponsorlu bağlantılar
  Avrupa'nın Atlas Okyanusu'na kıyısı olan ülkelerinin denizcilikleri XV.yüzyılda Hint ticaretinde söz sahibi olmak, Akdeniz ve Asya'daki diğer ticari aracıları ortadan kaldırmak için yeni yollar aradılar. Sonuçta Portekiz ve İspanyol denizcileri Afrika'yı dolaşarak Hindistan'a varmayı değer taraftan da Amerika'yı bulmayı başardılar. Özellikle İspanyollar, Peru ve Meksika'nın altın ve gümüş kaynaklarına hakim olup, bu zenginlikleri Avrupa'ya taşıdılar. XVI.yüzyılda İngiltere İmparatorluğuİspanya üzerindeki siyasi kontrolü sayesinde Amerika'dan taşınan kıymetli madenlerle ekonomik yönden oldukça güçlendi.

  Osmanlıların elinde tuttuğu Baharat ve İpek yolu eski önemini kaybetti. Yeni keşfedilen yerlerden getirilen yeni tür bitkiler (tütün, pamuk …) Avrupa'daki tarım kesimine yeni üretim kaynakları sağladı. İspanya'dan başlayıp Akdeniz çevresinde görülmekte gecikmeyen enflasyon Osmanlı ülkesine de olumsuz biçimde sıçradı. Bütün bunlar Osmanlı devletindeki ticari üstünlüğün Avrupa karşısında kaybedilmesine neden olacaktır.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2010-04-26 #2
  sitenizde önemli açıklar mevcuttur...
 3. 2011-05-06 #3
  ya aslında bıraz daha bilgi olsaydı ögretmene gösterrecegım ıcın ögretmen bıraz ödevin cok olmasını istıyor o yüzden biraz daha bilgi eklenebılırse cok sevinirim tsk.
  Okunma: 7179 - Yorum: 2 - Amp