Gesi Bağları Türkü Hikayesi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Gesi Bağları Türkü Hikayesi

1. sponsorlu bağlantılar
    Kayseride annesi ile yasayan genc kız Kayseri iline baglı gesi kasabasına gelin gider ozamanın sartlarında ulasım zor oldugu için genç kız kayseriye gidip gelemez ve annesine olan özlemi onu cok üzer kocası vurdum duymaz gamsız birisidir genc kızla hic ilgilenmez kaynana ise despot ve kötü birisidir geline yapmadık eziyet bırakmaz aradan zaman gecer ve bir cocukları olur cocuğu ile avunmaya çalışır ama nafile annesine olan özlemi birtürlü dinmemistir annesinden hic haber alamadıgı için cok üzülmektedir.aylar yıllar geçer ve kötü haber gelir annesinin öldügünü ögrenen gelin üzüntüsünden gesinin güzel bagları arasında hem aglar hem de gesibagları türküsünü söyleye söyleye dolaşır durur.türkünün bilinen 64 beyiti derlenmiştir.

Kaynak: Ahmet Gazi Ayhan

(Of) Gesi Bağları'nda Dolanıyorum
    Yitirdiğim Yarimi Aman Aranıyorum
    Bir Çift Selamına Güveniyorum

Gel Otur Yanıma Hallerimi Söyleyim
    Halimden Bilmiyor Ben O Yari Neyleyim

(Of) Gesi Bağları'ndan Gelsin Geçilsin
    Kurulsun Masalar Rakı Konyak İçilsin
    Herkes Sevdiğini Alsın Seçilsin

Atma Anam Atma Şu Dağların Ardına
    Kimseler Yanmasın Anam Yansın Derdime

(Of) Gesi Bağları'nda Üç Top Gülüm Var
    Hey Allah'tan Korkmaz Sana Bana Ölüm Var
    Ölüm Varsa Şu Dünyada Zulüm Var

Gel Otur Yanıma Hallerimi Söyleyim
    Halimden Bilmiyor Ben O Yari Neyleyim

sponsorlu bağlantılar

Konuyu Beğendin mi?
  2. 2014-03-02 #2
    Asıl hikaye şöyledir:
    Kayseride annesi ile yasayan genc kız Kayseri iline bağlı gesi kasabasına gelin gider. O zamanın şartlarında ulaşım zor olduğu için genç kız kayseriye gidip gelemez ve annesine olan özlemi onu çok üzer kocası vurdum duymaz gamsız birisidir. Genç kızla hiç ilgilenmez.Bir akşam vakti:
    Kız:Biraz olsa annemin yanına gidemez miyiz?
    Kızın eşi:Bakarız fakat belli olmaz sen yine de boş hayallere kapılma.Bugün çok çalıştım ve yoruldum ben uyumaya gidiyorum.
    Kaynana:Ben de uyuyacağım sen de televizyonu kapatıp yatarsın.
    Kız da onların ardından televizyonu kapar ve yatar.Sabah olur kız erken kalkıp kahvaltıyı hazırlar.Sonra kızın eşi ve kaynana gelir bir şeyler yiyip içerler ve kızın eşi işe gider.
    Kızın eşi:Ben işe gidiyorum akşama görüşürüz . der ve gider.
    Bu arada kız sofrayı toplar ve kaynanasıyla birlikte oturma odasında otururlar.Kaynana despot ve kötü birisidir geline yapmadık eziyet bırakmaz.Ve birden patlar:
    Kaynana:Tüm gün oturup duruyorsun,önce evi temizle sonra yemek yap sonra da gel omuzlarımı ovala.
    Kız sesini çıkarmadan söylenilen işleri yapar sıra kaynanasının omuzlarını ovalamaya başlar.
    Kaynana:Tamam tamam otur yerine zaten hiçbir şeyi beceremiyorsun.der ve kız yerine oturur.
    Akşam olur kızın eşi gelir ve hemen yatar.
    Aradan zaman geçer ve bir çocukları olur. Kız çocuğu ile avunmaya çalışır ama nafile annesine olan özlemi bir türlü dinmemiştir. Annesinden hiç haber alamadığı için cok üzülmektedir. Yine bir gün kaynana ve kız otururlarken kız bağa gitmek istediğini söyler. Kaynanası da izin verir.Kız bağa gider ve arkadaşı onun yanına aceleyle gelir:
    Kızın arkadaşı:Seni arıyordum burada olduğunu söylediler sen ne yapıyorsun burada?
    Kız:Hiç dolaşıyorum sen niye beni arıyorsun?
    Kızın arkadaşı:Şeyyy annen ,anneni kaybettik.
    Annesinin öldüğünü ögrenen gelin üzüntüsünden gesinin güzel bağları arasında hem ağlar hem de gesibağları türküsünü söyleye söyleye dolaşır durur. Bu şarkı şöyledir:

Gesi baglarinda dolaniyorum
    Yitirdim yarimi, aman araniyorum ) 2

Bir tek selamina güveniyorum
    Gel otur yanima, hallarimi söyleyim
    Derdimden anlamaz, ben o yari neyleyim

Gesi baglarinda üç top gülüm var
    Hey Allahtan korkmaz, sana bana ölüm var ) 2

Ölüm varsa bu dünyada zulüm var
    Atma garip anam, beni daglar ardina
    Kimseler yanmasin anam yansin derdime

Okunma: 128777 - Yorum: 1 - Amp