Allah'a Neden Dua Ederiz? - Delinetciler Portal

Allah'a Neden Dua Ederiz?

1. sponsorlu bağlantılar
    Allah bizlere birçok nimetler vermiştir. Bizler, verdiği bu nimetlere karşılık Allah a şükretmeliyiz. Verdiği nimetler sebebiyle onu anmalıyız.

Dua, insanın Allah katındaki değerini artırır. Ey Muhammed, de ki: Duanız olmasa Rabbim size niye değer versin. (Furkan, 77) ayeti bunu belirtmektedir.

Dua ettiğimde içim ferahlar. Kendimi rahatlamış ve mutlu hissederim. Çünkü dua, beni Allah'a yakınlaştırır.

Ben, Yüce Allah'a olan inancımı, sevgimi dualarımla pekiştiririm. Dua ve ibadetlerim sayesinde Allah'ın beni daha çok sevdiğine ve kötülüklerden koruduğuna inanırım. Annemin, babamın ve yakınlarımın benim sağlıklı ve başarılı olmam için dua ettiklerini görüp duydukça, onlara karşı sevgi ve saygım artar. Ben de onların sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmeleri için dua ederim. Bunun doğal bir sonucu olarak ailemde birlik ve beraberlik duyguları gelişir.

Arkadaşlarım ve tüm insanlık için de sağlıklı ve başarılı olmaları için dua ederim. Arkadaşlarıma yaptığım dualarla onlar bana yakınlık hissederler. Onların bana ettikleri dua sebebiyle de ben onlara kendimi yakın hissederim.

Kısaca, dualarım beni Yüce Allah'a yaklaştırdığı gibi anneme, babama, yakınlarıma ve arkadaşlarıma da yaklaştırır. Onların da bana yakın olmalarını sağlar. Bundan büyük bir mutluluk duyarım.

Duaya neden ihtiyaç duyduğumuzu maddeler halinde açıklayabiliriz.

1. Allah'a yakın olmak, onun sevdiği ve razı olduğu bir kul olmak için dua ederiz.
    2. Alah'ın verdiği nimetlere şükretmek için dua ederiz.
    3. Kötülüklerden, bela ve afetlerden korunmak için dua ederiz.
    4. İyi bir insan olmak, güzel ahlak ve davranışlara sahip olmak, doğru yoldan ayrılmamak için dua ederiz.
    5. Dileklerimizi ve isteklerimizi gerçekleştirmesi için Allah'a dua ederiz. (A.K.)

sponsorlu bağlantılar

Konuyu Beğendin mi?

2. 2010-10-23
    teşekkürler ödevime çok yardımcı oldun soğol tşk
  3. 2010-12-01
    muhteşem çok güzel harika
  4. 2010-12-15
    çök iiiiii
  5. 2010-12-15
    din küültür için
  6. 2010-12-19
    salun kım paylastıysa tşkler dın odevım ıcın cok ıı bır yazı oldu
  7. 2010-12-22
    saolun bu çok havalı
  8. 2010-12-24
    gerçekten süper bişey din öğretmeni bunu çok beğendi hatta ve hatta bana dediki aferin esra cım ödevin süper olmuş sınıfta birtek seninki güzel olmuş ve gülbeninki dedi çünkü gülbende benimkinin aynısını yapmıştı çooookkkkkk tşk ederim,
  9. Alıntı:
    esra12358 Nickli Üyeden Alıntı
    gerçekten süper bişey din öğretmeni bunu çok beğendi hatta ve hatta bana dediki aferin esra cım ödevin süper olmuş sınıfta birtek seninki güzel olmuş ve gülbeninki dedi çünkü gülbende benimkinin aynısını yapmıştı çooookkkkkk tşk ederim,
    Çok Sevindim :)))

10. 2010-12-26
    çok saolun kim eklediyse çok tşk
  11. 2011-01-10
    çokiyi din ödevim için
  12. 2011-03-14
    yaa valla din dersi iiçin çok gerekli idi saolunn
  13. 2011-04-06
    bu yazı benim sınafımda bana cok yardımcı oldu bu yazıyı okuyun ve yorumlarınızı yazın
  14. 2011-04-06
    bu yazı cok güzel
  15. 2011-04-24
    saolun sınava hazırlanmam için çok yardımcı oldu :)
  16. 2011-04-24
    saolun sınava iyi başlangıç yapmamı sağladınız
  17. 2011-10-03
    din kültürü için çoooooooook iyiiiiiiiiiiiiiii
  18. 2011-11-02
    aaaaaaaaaaaaaaaa
  19. 2011-11-02
    bn okumadım ama cok güsele benzio :D saolun.
  20. 2011-11-02
    çokkkkkkkkkkkkkk iiiiiiiiiiii
  21. 2011-11-10
    ödevime yardımcı oldu teşekkür ederim :)))
  22. 2011-11-13
    çok güzeldi ödevimde yardımcı olduğuuz için teşekkür ederim
  23. 2011-11-21
    ödevime yardım ettin saol bu iyiligini unutmam
  24. 2011-11-21
    din kültürü ödevim için çok iyi oldu
  25. 2011-11-30
    din ödevi için süper oldu valla 100 ü kaptım :)
  26. 2011-12-12
    salun kım paylastıysa tşkler dın odevım ıcın cok ıı bır yazı oldu
  27. 2011-12-17
    ödevim için çok iyi bir yer hemde çok kısa
  28. 2011-12-21
    teşekkürler !!!!!odevime çok yardımcı oldun admın!!!ellerine s**lık!!!!...........
  29. 2011-12-21
    teşekkürler !!!!!odevime çok yardımcı oldun admın!!!ellerine saglık
  30. 2012-01-02
    Bizi yoktan var eden ve yaşatan Allah'tır. Yüce Allah; Vücudumuzu, gören gözler, işiten kulaklar ve konuşan dil gibi mükemmel organlarla donattı. Diğer canlılardan farklı olarak bize akıl verdi ve varlıklar arasında seçkin bir duruma yükseltti. Bunlardan başka, yaşayabilmemiz için teneffüs ettiğimiz havadan, içtiğimiz suya kadar sayısız nimetler verdi.
    Ayrıca bizi yalnız bırakmadı, Peygamberler ve kitaplar göndererek dünyada ve ahirette mutlu olmanın yollarını gösterdi. Bütün bu iyiliklere karşılık Allah bizden kendisini tanımamızı ve ona ibadet etmemizi istemektedir.
    Şöyle bir düşünelim: Çok iyiliğini gördüğümüz bir büyüğümüze karşı saygı gösterir iyiliklerine teşekkür ederiz.
    Bize bir görev verse seve seve yaparız değil mi?

Öyle ise, bizi yoktan var eden ve sayılamayacak kadar nimetler veren Yüce Allah'a karşı teşekkür etmek ve emrettiği ibadetleri seve seve yapmak gerekmez mi? Elbette gerekir.

Yaradılışımızın gayesi Allah'ı tanımak ve ona ibadet etmektir. İbadet görevlerini yaptığımız takdirde hem Allah'ın verdiği nimetlere karşı teşekkür borcunu yerine getirmiş oluruz, hem de O'nun sevgisini kazanırız. Eğer biz Allah'a karşı ibadet vazifelerini yerine getirir, O'nun sevgisini kazanırsak, Allah, bize dünyadaki nimetlerinden çok daha fazlasını ahirette verecek ve bizi cennette sonsuz mutluluğa kavuşturacaktır.

31. 2012-01-03
    çok yardımcı oldu gerçekten çok tşkr
  32. 2012-02-09
    sizd e ne saçma şey yazmaamışsınız da ne ben anlamadım
  33. 2012-03-27
    çok güzel bigiler var herkese tavsiye ederim
  34. 2012-04-07
    güzel bilgiler bence
  35. 2012-04-13
    bunda hiç birşey yok yhaa
  36. 2012-04-15
    beğendim,güzel bi yazı olmuş teşekkürler emeğinize sağlık
  37. 2012-11-01
    çkkk işime yaradı
  38. 2012-12-01
    performans ödevime yardımcı oldunuz çok sağolunn
  39. 2012-12-05
    din performansi yaptım oleeey
  40. 2012-12-08
    teşekkürler ama her sitede aynı şey var farklı şeyler paylaşabilirmisiniz :))
    ama yazı güzel teşekkürrrr

41. 2012-12-23
    sağol işime yaradı .
  42. 2013-01-01
    süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
  43. 2013-01-10
    Allah'ı seven kişi peygamberlerini de sever
  44. 2013-01-12
    Çok güzel bir site teşekkürler.
  45. 2013-06-03
    valla çok güzel:)
  46. dua ne demek, na anlamlara gelmekte
  47. DUA KAVRAMI
    Kuranı Kerimde Furkan Suresinin en son ayetinde 25/77 de yer alan:
    25/77 قُلْ مَا يَعْبَٶُا بِكُمْ رَبّٖى لَوْلَا دُعَاؤُكُمْ فَقَدْ كَذَّبْتُمْ فَسَوْفَ يَكُونُ لِزَامًا
    25/77 Kul ma ya'beu bi kum rabbi lev la duaukum fe kad kezzebtum fe sevfe yekunu lizama.
    De ki: "Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin! …

Duanız olmazsa değeriniz yok, duanız varsa değeriniz var. Peki dua ne demek, ne anlamda kullanılmış, duadan ne anlamalıyız.

48. "Dua kul ile Allah arasında bir diyalog anlamını taşır. Bir başka söyleyişle dua; sınırlı, sonlu ve âciz olan varlığın sınırsız ve sonsuz kudret sahibi ile kurduğu bir köprüdür. Duâ, insanın kendi kendine yetmediğinin ifadesidir. Dua, Allah'a çıkarılmış dâvettir. Dua, insanın kendi kendine yetmediğini bilmesidir. "Dua, var gücünü, olanca çabasını harcayıp bitiren insanın Allah'a saldığı "imdat" sayhasıdır(A Kalkan)".
  49. Dua, insanın Allah karşısında esas duruşudur. Dua Kulluğun iliğidir. Dua eden kalp Allah'la diyalog halindedir. Allah insan ilişkisinde çift boyutlu bir özelliğe sahiptir, kulluk insanın Allah'a duası, vahiy Allah'ın insana duasıdır. Dua kulluktur, kulluk duadır(İslamoğlu)".
  50. "Duâ bir yükseliştir. Her dua ruhtan bir filizin yeşermesi, boy sürmesidir. Dua, fâni maddeden mana sonsuzluğuna doğru bir sıçrayıştır. Dua, hesaplaşma ile birlikte ruhun nur denizlerinde yıkanmasıdır; temizlenmesi ve güçlenmesidir. Dua, bir yeniden doğuştur. Dua, sessiz inilti, gürültüsüz feryattır. Dua, en manalı sessizliktir. (A Kalkan)".
  51. "Sözlükte dua çağırmak, yalvarmak, davet etmek, ileri sürmek, celbetmek, istemek, teklif etmek, teşvik etmek, sevk etmek, hatırlatmak, namaz kılmak, bir şey için Allah'a yalvarmak, bir şeye karşı Allah'tan yardım dilemek, propaganda yapmak, meydan okumak, referans göstermek manalarına gelmektedir Bayraklı".
  52. Cahiliye dönemi arapları hayvanlarını sağdıkları zaman hayvanın memelerinde hayvanı daha fazla süt yapmaya teşvik amacıyla az bir miktar süt bırakırlardı. Bu bırakılan süte (الداعية) El-da'iye (çağıran/dua eden) adı verilirdi. (daha fazla sütü çağıran) Bu anlamda insanın duası da; onun ilerdeki iyi, güzel performansını arttıracak olan duygularının mahmuzlanmasıdır (YB)
  53. "Duâ ile en gizli, en mahrem duygularımızı dile getirir, içimizi boşaltır, ümidimizi kuvvetlendirir, korkularımızı hafifletiriz. Duâ, içimize eşsiz bir rahatlık verir, gerginliklerimizi giderir. Duâ ile kendimizi Allah'a daha yakın hissederiz. Duâsız bir insan, ışıksız bir mahzene benzer. Duâsız insan, yalnızlığın karanlık hapishanesi içinde çırpınan bir zavallıdır. Duâ ile benlik duvarlarını aşabiliriz. Çünkü duâ, engel ve uzaklık tanımaz. Zaman ve mekânlar ona engel olamaz. Duâ ile sonsuz aczimizi yüce Allah'ın sonsuz kudretine bağlama saâdetine ereriz. Duâ ile ruh gücümüzü kanatlandırırız. Duâda iç varlığımız aydınlanır. Duâda kendi gücümüzle değil; Allah'ın sonsuz gücüyle iç ve dış düşmanlarımıza meydan okuruz. (A Kalkan)".
  54. Bu ve benzeri tanımlamalar yapıla gelmiştir. Dua kelimesinin kök anlamları kısaca şöyle sayılmaktadır.
    1. Davet, Çağrı,
    2. Dava İddia,
    3. Bağ, bağlantı, dayanak,
    4. Arzu, istek, yöneliş, teklif, teşvik,
    5. Allah'tan yardım dilemek,

Bu Manalarla Birlikte Ayet Düşünüldüğünde Duanın Ve Ayetin Anlamları Şöyle Olmaktadır:

1- Duanız Davetiniz, çağrınız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin!
    Buradaki davet iki yönlüdür.
    Birincisi; Allah'ı davet, çağırmaktır. Yaşantımızda Allah'ı, Kitabı işlerimize davet etmek çağırmaktır. Bir iş yaparken Onun buyruklarını dikkate almaktır. Her işimize Rabbimizi dahil etmektir. Onun istek ve emirlerine göre hayatımıza yön vermektir. Kurana uygun yaşamaktır. Kuranı dikkate alarak, işlerimizi sürdürmektir. Peygamberlerin yaptığı gibi.
    Bunu yapmıyorsak yani davetimiz yoksa, Kuranı işlerimize davet etmiyorsak, Kuranı kale almıyorsak, önem ve öncelik verip ona göre hayat sürmüyorsak, Kuranın Rabbi ne diye bize değer versin!
    O halde hayatımızı şekillendirirken Rabbimizi, Kuranı dikkate alıp Onun öğretisine göre yaşam sürersek, yani duamız davetimiz çağrımız olursa, olduğu kadar değerimiz olmaktadır.
    İkincisi; Allah'a davettir, çağırmaktır. İnsanları, toplumları, düzenleri Allah'a Kurana çağırmaktır, davet etmektir. Peygamberlerin yaptığı gibi, tüm insanlığa Allah'ı Kuranı hatırlatmak, tebliğ etmek ve Rabbimize davet etmektir. Bunu amaç edinmektir. Öncekiler gibi Kelimetullahı yeryüzüne duyurmak, hakim kılmak için çalışmaktır.
    Bunu yapmıyorsak yani Allah'a, Kurana davetimiz, çağrımız yoksa, hayata Allah'ı Kuranı çağırmıyorsak, yani onun ilkelerini uygulamıyorsak, bunu amaçlayarak yaşamıyorsak Rabbimiz ne diye bize değer versin!
    http://aaldemira.blogspot.com/

55. 2014-12-05
    Tesekur ederi. Hocs cok negendi bana 2 tane aryi koydu helal olsun
  Okunma: 35247 - Yorum: 54