Doğumu: 17 Kasım 1831, Mage - Rio de Janeiro
Ölümü: 28 Kasım 1861, Brezilya açıklarında denizde


Bugün Brezilya edebiyatının ilk büyük romanı kabul edilen Memórias de um Sargento de Milícias'ın (Bir Milis Çavuşunun Anıları) yazarıdır.

Bazı bölümlerini 1853'te tamamladığı, roman biçiminde 1854-1855'te yayımlanan bu kitap Almeida'nın tek kurmaca yapıtıdır. Gerçekçilik anlayışı açısından yalnız o dönem Brezilyalı yazarların romantizminin değil, aynı zamanda Avrupa'daki doğalcılık üslubunun da birkaç yıl ilerisindedir. 20. yy'da 'modernistler' tarafından keşfedilinceye kadar eleştirmenlerin ve okurların pek ilgisini çekmemiştir.


1013 - Manuel Antônio de Almeida Kimdir?

Almeida önce sanat, daha sonra da tıp öğrenimi gördü. Bu arada parasızlık yüzünden okumaya sık sık ara vererek çevirmenlik ve gazetecilik yaptı.Ulusal Basın Kurumu'nu yönetti. Burada genç bir dizgici ve aynı zamanda hevesli bir yazar olan Machado de Assis ile dostluk kurdu.

Memórias de um sargento de Milícias, 19. yüzyılın başlarında Rio de Janeiro'daki günlük yaşamı gerçekçi bir biçimde yansıtır ve içtenlikli bir konuşma diliyle yazılmıştır. Yapıtın kahramanı Leonardo dilenciler, kadınlar, rahipler, gemiciler arasında serüven arayan, toplumsal durumu pek iyi olmayan bir gençtir. Roman, Leonardo'nun gözünden görenekler, kişilikler ve saray entrikalarına ilişkin canlı tablolar sunar.

Almeida'nın umut veren yazarlığı çok kısa sürdü. Bir gazete adına görevdeyken Brezilya açıklarında geçirdiği bir deniz kazasında 31 yaşında yaşamını yitirdi.