Bilgisayar Bilimcileri - Bilgisayar Bilim Adamları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Bilgisayar Bilimcileri - Bilgisayar Bilim Adamları

1. sponsorlu bağlantılar
    Andrew S. Tanenbaum

Dr. Andrew Stuart "Andy" Tanenbaum (doğumu 1944) işletim sistemleri ve bilgisayar ağları üzerine yazdığı kitaplarla ünlü bilgisayar profesörüdür.

Geliştirdiği ACK (Compiler Kit) ve Minix, Amoeba işletim sistemleri ile pek çok makalesi bulunmaktadır. İlgi alanları: bilgisayar ağları, işletim sistemleri, dağıtık sistemler. Halen Vrije Universite'si /Amsterdam'da çalışmalarına devam etmektedir.

Kitapları:

• Modern Operating Systems, ISBN 0130313580
    • Operating Systems: Design & Implementation, ISBN 0136386776
    • Computer Networks, ISBN 0130661023
    • Structured Computer Organization, ISBN 0131485210
    • Distributed Systems: Principles and Paradigms, ISBN 0130888931

442 - Bilgisayar Bilimcileri - Bilgisayar Bilim Adamları

sponsorlu bağlantılar

Konuyu Beğendin mi?
  2. 2009-01-20 #2
    Bjarne Stroustrup

Bjarne Stroustrup (1950, Aarhus), bir bilgisayar bilimcisi ve Texas A&M Üniversitesi'nin Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nün başkanıdır. Stroustrup, C++ programlama dilini geliştirmiş olması ile ünlüdür.

Stroustrup, C++ programlama dilini tasarlayıp gerçekleştirmiş ve C++ standartlaştırma kuruluna önayak olmuştur. C++'ya giriş kitabı sayılan "The C++ Programming Language (C++ Programlama Dili)" kitabının da yazarıdır.

1975'te Aarhus Üniversitesi'nin Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nden mezun olan Stroustrup, doktorasını Cambridge Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nden 1979'da almıştır. Kuruluşundan 2002 yılına kadar AT&T Laboratuvarları'nın Büyük Ölçekli Programlama Araştırma bölümünün başkanlığını yapmıştır.

441 - Bilgisayar Bilimcileri - Bilgisayar Bilim Adamları

3. 2009-01-20 #3
    Jack Bresenham

Jack E. Bresenham, bilgisayar bilimcisi.

Bilgisayar grafikleri konusunda çok bilinen Bresenham çizgi algoritmasını bulmuştur. Bu algoritması 1962 yılında IBM'de çalışırken geliştirmiştir. 27 yıllık çalışmadan sonra IBM'den emekli olmuş, 10 yıl boyunca da Winthrop Üniversitesi'nde öğretim görevliliği yapmıştır. 5 tane patente sahiptir. çizgi grafikleri genellikle hastanelerde bulunur. hastanelerde bu çizgi grafiklerinin rolleri şudur kalp ameliyatlarında kullanılır. ve grafikler matematik derslerinde öğrenilir. çizgi grafikleri bu işe yarar.ve daha bu çizgi grafiği gibi daha başka grafiklerde vardır mesela sütun grafiği gibi.

4. 2009-01-20 #4
    David Filo

David Filo, Yahoo'nun kurucularındandır. 1966 Louisiana doğumlu olan Filo, Tulane Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği eğitimi görmüş; daha sonra Stanford Üniversitesi'nde tanıştığı Jerry Yang ile birlikte Yahoo'yu kurmuştur.

5. 2009-01-20 #5
    Dennis MacAlistair Ritchie (doğum 9 Eylül 1941) ALTRAN, BB, BCPL, C, Multics ve Unix'e etkilerinden dolayı saygın ABD'li bilgisayar mühendisi. 1983'te Turing Ödülü'nü, 1988'de Ulusal Teknoloji Madalyası ödülünü aldı. Şu anda Lucent Teknolojileri'nde Sistem Yazılım Araştırmaları bölümü başkanı.

Bronxville, New York'ta doğdu. Harvard'dan fizik ve uygulamalı matematik'te dereceyle mezun oldu. 1967'de Bell laboratuarları Bilgisayar Bilimleri Araştırmaları merkezinde çalışmaya başladı.

C ve Unix

Ritchie C programlama dilinin en önemli geliştiricisi ve Unix'in en önemli geliştiricilerinden biri olarak bilinir. Ayrıca C Programlama Dili kitabının da(K/R veya K&R olarak da anılır)(yazarları baz alınır Kernighan ve Ritchie) yazarlarından biri olarak da bilinir.

Dennis Ritchie'nin Ken Thompson'la birlikte C'yi icadı ve Unix'in geliştirilmesindeki katkıları onu bilgisayar bilimlerinde önemli bir öncü yaptı. C programlama dili bugün işletim sistemi geliştirmede kullanılıyor ve C++, Java, C# gibi modern programlama dillerini etkiledi. Ünlü Linux işletim sistemi ve onun araçları Dennis Ritchie'nin yaptıklarının soyundan geliyor. Windows işletim sistemi de Unix uyumlu araçlar ve geliştiriciler için C derleyicileri içeriyor.

Ödüller

Turing Ödülü 1983'te Ritchie ve Ken Thompson Generic İşletim Sistemleri Teorisi ve özellikle UNIX işletim sistemini yaşama geçirmelerinden dolayı beraber Turing Ödülü'nü aldılar. Ritchie'nin Turing Ödülü konuşmasının başlığı "Reflections on Software Research" idi. Ulusal Teknoloji Madalyası: 27 Nisan 1999'da Ritchie ve Thompson bilgisayar donanımlarında ve yazılımlarında büyük gelişmeler sağlatan, ABD'nin bilgi çağına öncülük etmesini sağlayan UNIX işletim sistemine ve C programlama diline yardımlarından dolayı beraber Bill Clinton'dan 1998 Ulusal Teknoloji Madalyası'nı aldılar.

Kitapları

• C Programlama Dili (1978 - Brian Kernighan'la birlikte K&R)
    • Unix Programcısının Elkitabı(1971)

Takma Adı

Dennis Ritchie bazı Usenet haber gruplarında(c, bilgisayar gibi) dmr olarak da bilinir.

Okunma: 7635 - Yorum: 4 - Amp