Kurtarma Konsolu Kullanımı Anlatım Microsoft - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kurtarma Konsolu Kullanımı Anlatım Microsoft

 1. sponsorlu bağlantılar
  Bu makalede Windows Kurtarma Konsolu'nun işlevleri ve sınırlamaları anlatılmaktadır. Windows XP tabanlı bir bilgisayar doğru şekilde başlamıyorsa veya hiç başlamıyorsa, sistem yazılımınızı kurtarmanıza yardımcı olması için Windows Kurtarma Konsolu'nu kullanabilirsiniz. Bu makalede aşağıdaki konular açıklanır:

  Windows Kurtarma Konsolu'nun başlatılması
  Komut Konsolu'nun kullanılması.
  Windows Kurtarma Konsolu'nun kısıtlamaları ve sınırlamaları.
  Windows Kurtarma Konsolu'nda kullanılabilen komutlar.
  Daha fazla bilgiWindows Kurtarma Konsolu'nu kullandığınızda, Windows grafik kullanıcı arabirimin...Windows Kurtarma Konsolu'nu kullandığınızda, Windows grafik kullanıcı arabirimini (GUI) başlatmadan, NTFS dosya sistemine, FAT ve FAT32 birimlerine sınırlı erişim elde edebilirsiniz. Windows Kurtarma Konsolu'nda aşağıdaki eylemleri gerçekleştirebilirsiniz:
  İşletim sistemi dosyalarını ve klasörlerini kullanma, kopyalama, yeniden adlandırma veya yenisiyle değiştirme.
  Bilgisayarınızın bir sonraki başlatılması için hizmetlerin veya aygıtların başlatılmasını etkinleştirme veya devre dışı bırakma.
  Sistem önyükleme kesimini veya Ana Önyükleme Kaydını (MBR) onarma.
  Sürücülerde bölüm oluşturma ve bölümleri biçimlendirme.
  Not Yalnızca yöneticiler Windows Kurtarma Konsolu'na erişebilir, böylece kimliği doğrulanmamış kullanıcılar herhangi bir NTFS birimini kullanamaz.
  Windows Kurtarma Konsolu'nu başlatma
  Windows Kurtarma Konsolu'nu başlatmak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:
  Windows Kurulum disketlerini veya Windows CD-ROM'unu kullanarak bilgisayarınızı başlatın. "Kuruluma Hoş Geldiniz" ekranında onarmak için F10 veya "R" tuşuna basın.
  Winnt32.exe yardımcı programını /cmdcons seçeneğiyle birlikte kullanarak Windows Kurtarma Konsolu'nu Windows Başlangıç klasörüne ekleyin. Bu yordam Cmdcons klasörünü ve dosyalarını tutmak için sistem bölümünde yaklaşık 7 megabaytlık (MB) boş sabit disk alanı gerektirir.

  Önemli Yazılımla yansıtma kullanıyorsanız, Microsoft Bilgi Bankası'nda bulunan aşağıdaki makaleye bakın:

  Komut Konsolu'nu kullanma
  Windows Kurtarma Konsolu'nu başlattıktan sonra, aşağıdaki iletiyi alırsınız:
  Microsoft Windows (R) Kurtarma Konsolu

  Kurtarma Konsolu, sistem onarımı ve kurtarma işlevi sağlar.
  Kurtarma Konsolu'ndan çıkıp bilgisayarı yeniden başlatmak için EXIT yazın.

  1: C:\WINDOWS

  Hangi Windows yüklemesinde oturum açmak istiyorsunuz
  (İptal etmek için ENTER'e basın)?
  İlgili Windows yüklemesinin numarasını girdikten sonra, Windows tarafından Administrator hesabı parolasını girmeniz istenir.

  Not Üç defa yanlış parola girerseniz, Windows Kurtarma Konsolu kapanır. Ayrıca, Güvenlik Hesapları Yöneticisi (SAM) veritabanı eksik veya bozulmuşsa, doğru kimlik doğrulamasına sahip olmadığınız için Windows Kurtarma Konsolu'nu kullanamazsınız. Parolanızı girdikten ve Windows Kurtarma Konsolu başladıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlatmak için exit yazın.

  Windows XP Professional kullanıyorsanız, otomatik yönetici oturumu açmayı etkinleştirmek için grup ilkeleri ayarlayabilirsiniz.

  Otomatik yönetici oturumu açmayı etkinleştirmek için Kurtarma Konsolu'nun nasıl ayarlanacağı hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  312149 Yöneticinin Kurtarma Konsolu'nda otomatik oturum açması nasıl etkinleştirilir
  Windows Kurtarma Konsolu'nun kısıtlamaları ve sınırlamaları
  Windows Kurtarma Konsolu'nu kullanırken, yalnızca aşağıdaki öğeleri kullanabilirsiniz:

  Kök klasör
  Oturum açmış olduğunu Windows yüklemesinin %SystemRoot% klasörü ve alt klasörleri

  Cmdcons klasörü
  CD-ROM sürücüsü veya DVD-ROM sürücüsü gibi çıkarılabilir medya sürücüleri
  Not Diğer klasörlere erişmeye çalışırsanız "Erişim Reddedildi" hata iletisini alırsınız. Ayrıca, Windows Kurtarma Konsolu'nu kullanırken, yerel sabit diskten diskete dosya kopyalayamazsınız. Ancak, disketten veya CD-ROM'dan sabit diske ve bir sabit diskten diğerine dosya kopyalayabilirsiniz.
  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2009-10-11 #2
  belki bu sayfa bu sorum için uygun yer değil. ama ben öyle olduğunu düşünüyorum. bır problemım var. pc ''windows xp professional'' sistem dosyalarndan bırı bozuldu ve acılmıyor. benım ıcın önemlı belge ve verileri kaybetmeden yeniden onarmak istiyorum. ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum. kurtarma konsolu benım sorunuma cozum olabılır dıye dusundum. yardım edermsnız acaba aşamalı olarak ne yapmam gerekiyor?
  Okunma: 5631 - Yorum: 1 - Amp