sponsorlu bağlantılar
2,5 yaşında ise zorlu bir döneme giriyor demektir.Bu dönemde çocuğunuz dengesiz, olumsuz, kararsız ve isyankar olabilir.Büyüklerinin sözlerini dinlemez, hatta tersini yapar, çevresinden yardım istemez ve kendi işlerini kendi başarmaya çalışır.Çünkü o herşeye hükmetmek ister.Hareketlidir,her şeye ellemek ister.Bizim koyduğumuz yasaklar nedeniyle çatışmalar yaşarız.Bu dönem her çocukta görülebilen doğal bir geçiş evresidir.Bu konuda anne ve baba sabırlı olmalıdır yoksa bu dönem bunalımlı geçebilir.

2,5 yaş bir dönüm noktası ve sinir sisteminin gelişiminde bir ara evredir.Ayrıca günlük gerilimlerinin etkisiyle çocuğun korkulu rüya görerek sıkça uyandığı bir dönemdir.Bu döneme aşırı bir faaliyetten ani bir tembelliğe, atılganlıktan utangaçlığa(hani anneler hep derizya birisi geldiğinde utanır kaçar tuhaf hareketler yapar ''aa çucuğum sen böyle değildin hemen sarılırdın koşardın sana ne oldu''gibi anlar.)güçlü bir sahip olma duygusundan aldırmazlığa,açlık çığlıkları atarken yemek istememeye geçiş dönemi diyebiliriz.

3 yaş civarında kendini denetleyebilen, bağımsızlık duygusuyla özgürlüğünü kazanmaya başlayan çocuğun çevresiyle sürtüşmesi azalır yeniden işbirliği kurmaya çalışır.Ancak 2,5 yaşında oluşan saplantılar ve aşırı geginlikler, ileriki yıllarda inatçılık ve direnç belirtileri şekline de dönüşebilir.

2,5 YAŞ ÇOCUĞUNA NASIL YARDIMCI OLUNABİLİR?

Zaman zaman otoriteye, öfkeye ve tersliklere karşı çıkacağı bu dönemde çocuğun olumsuz davranışlarını görmemezlikten gelin, kısa bir süre ilgisiz kalın, onunla tartışmaya girmeyin, onun dikkatini başka bir etkinliğe yüneltirken siz de başka bir şeyle meşgul olun.Ancak olumsuz davranışı bititğinde yeniden ilgilenin.

Hırçınlaştığı, olumsuzlaştığı, öfke ğeçirdiği zaman sakin olmalısınız.Tüm dikkatinizi çocuğunuza yoğunlaştırın.Göz kontağı kurarak ciddi bir yüz ifadesi takının.Ona yaklaşın ve dinleyin.Duygularına saygı gösterin, kararlı bir ses tonuyla konuşun, gerekirse dikkatini başka bir konuya yöneltin.Bu çok işe yarar unutmayınki bu geçici bir dönem.

Çabalarını daima destekleyin.Hatalarını görmezlikten gelin, başarılarını övün çünkü o yaşlarda övükmekten hoşlanırlar.

Paylaşmayı öğrenebilmesi için başkalarına birşeyler vermesini gerektiren oyunlar oynayın veya en güzel arkadaş ortamında öğreneceği için ortam sağlayın.

Çok parçalı oyuncak seti alabilirsiniz.

Sayı oyunları oynayabilirsiniz.Alışveriş yaparken, giyinirken, yapmanız gerekenleri anlatırken geçen tüm kavramları birlikte sayabilirsiniz.

Resim ve boya çalışmalarını, varolan enerjisini boşaltma olarak düşünerek ilgisini arttırın.

sponsorlu bağlantılar