Anlam Daralması - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Anlam Daralması

 1. sponsorlu bağlantılar
  Dilde bazı sözcükler önceden pek çok kavramı veya nesneyi karşılarken zamanla bu kavram ya da nesnelerden sadece birini karşılayacak şekilde kullanılmaya başlanır.

  Sözcüğün, zaman içinde geçmiştekinden daha dar bir anlamı, önceden ifade ettiği anlamın sadece bir bölümünü ifade eder hale gelmesine "anlam daralması" denir. Bu, genel bir anlamdan özel bir anlama geçiş olarak da nitelendirilebilir.


  • "Yemiş" sözcüğü eskiden "tüm meyveler" için kullanılırken, günümüzde bu meyve türlerinden sadece biri için, "incir" için kullanılmaya başlanmıştır.
  • "Davar" sözcüğü eskiden "sahip olunan mal, mülk, varlık" anlamında kullanılırken, günümüzde sadece sahip olunan küçükbaş hayvan anlamında kullanılmaktadır.
  • "Savcı" sözcüğü eskiden "sözcü, elçi, peygamber"anlamlarında kullanılırken, günümüzde sanıkları kovuşturan hukuk adamı anlamında kullanılmaktadır.
  • "İl" sözcüğü eskiden "ülke" anlamında kullanılırken, günümüzde ülkenin bir bölümü olan "vilayet" anlamında kullanılmaktadır.

  Görüldüğü gibi bu sözcüklerin anlamında bir daralma olmuştur.
  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2013-02-14 #2
  Aslında anlam daralması çok kolay bir konu omakla birlikte bazı zamanlarda zorlaşabiliyor. Örneğin anlam kayması le karıştırılabiliyor. bkz: savcı--> hem anlam kayması hem de anlam daralmasına örnek ama kaymaya daha çok...
 3. 2013-02-16 #3
  çok teşekürler:)
  Okunma: 32037 - Yorum: 2 - Amp