Bebeğinizin Altıncı Ayında Fiziksel Gelişimi:

Artık dengeli bir biçimde oturabilir ve sırtüstü yatarken anneye ya da etraftaki bir eşyaya uzanarak kendisini oturur duruma getirebilir. Mama sandalyesinde otururken ona doğru sallanan nesneleri yakalayabilir. Doğduğu zamanki kilosunun iki katı veya iki katından biraz fazla ağırlığa sahiptir Büyüklerin kol ve bacaklarıyla yaptıkları hareketleri de taklit etmeyi becerebilir.


533 - '6 Aylık' Bebekler - 6 Aylık Bebeklerde Beslenme


Altıncı Ayında Algısal ve Sosyal Gelişimi:

Aynadaki görüntüsünü ellemeyi, onunla konuşmayı çok severler.Çıkardığım sesler sizin çıkardığınız seslere pek bennzemez ama konuşmanın temeli olan sesler çıkartır Yine de bu sesler bile onu konuşuyormuş gibi görmenize neden olup sizi son derece sevindirebilir. sevincinizi belli etmeniz ses çıkardığında onu sevmeniz sesleri onunla beraber taklit etmeniz onda iyi bir şey yaptığını anlamsına yardımcı olcaktır. Ve sizin sevgi ve ilginizi kazanmak çin bu sesleri tekrar edecek, yeni sesler çıkarmaya çalışacak ve çok daha kolay konuşmaya geçebilecektir. sadece sevdiği insanlara değil, sevdiği oyunlara ya da şarkılara da gülümsemeye başlayabilir.


Neden sonuç bağlantılarını kurmayı öğrenmiştir; mesela bir oyuncağı öttürmek için üstündeki düğmeye basmak gerektiğini; plastik topunu oturduğu koltuktan aşağı hızla attığı zaman zıplayıp tekrar yere düştüğünü anlayabilmektedir. Artık oyunları daha eğlenceli olacaktır! Bu arada düşürdüğü ya da gözden kaybettiği nesneleri aramaya başlar, arama davranışları da bu dönemden itibaren gelişmeye başlar.


Günde yaklaşık 11 saat uyur Tabi bu 11 saatlik uykuyu yalnızca gece uyuyacak demek değil hala; arasıra geceleri uyandığı olabilir.

Oyun:

En sevdiği oyuncaklar bloklar, toplar, aynalar, tahta kitaplar, oyuncak telefon, bir de kutusundan fırlayıp duran yaylı kukla gibi!Aşılarım:
Bu ay Hepatit B aşısı ve 5'li karma aşısının (Difteri-Tetanoz-Boğmaca, Çocuk Felci, Menenjit aşısı) 3.dozlarını olmalıdır..Beslenme:
Artık yutma refleksi oldukça gelişmiştir. Ancak henüz dişleri olmadığı için katı gıdaları çiğneyemez. Sindirim sisteminin yağ ve karbonhidratları emme işlevi ve yabancı proteinlere karşı koruyucu mekanizması da yine bu dönemde gelişir. Bu geçiş döneminde ona verilmeye başlanan ek gıdalar yumuşak ve düşük allerjenik özellikte olmalıdır. Bebek için anne sütünün yanısıra en uygun besleyiciler unlu, sütlü mamalar ve yoğurttur. Allerjen olmadığı için pirinç unu tercih edilebilir.Dördüncü ayımdan sonra meyve ve sebze püreleri yemeye da azar azar başlayabilir. Sebze pürelerini patates, havuç, kabak ve pirinç ile hazırlayablirsiniz. Elma, şeftali gibi meyvelerin pürelerini de severek yiyecektir. Vitaminlerini kaybetmemeleri için bu püreleri yaparken cam rende kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca portakal ve mandalinaya da bu ay başlayabilir.
Bebeğinizin konuşma yeteneğini geliştirmesine yardımcı olmak için;


* Onunla yavaş ve tane tane konuşun
* Kısa cümleler kurun ve etraftaki objeleri, isimlerini söyleyerek ona tanıtın
* Bebeğinizin çıkardığı sesleri tekrar edin. Bir süre sonra bu sesleri düzeltip, değiştirerek ondan tekrar etmesini isteyin
* Tekrarlar üzerinde yoğunlaşın. Örneğin sürekli aynı şarkıyı ya da ninniyi söylemek sadece bebeğinizi eğlendirmekle kalmaz öğrenmesine de yardımcı olur
* Ona sürekli kitap okuyun. Artık sizi sadece dinlemekle kalmayacak, kitaptaki resimleri sizinle birlikte incelemekten de zevk alacaktır
* O, çeşitli sesler çıkarıp konuşma denemeleri yaparken onu susturmayın, tam tersi devam etmesi için teşvik edin.

sponsorlu bağlantılar