Aşık Reyhani Kimdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Aşık Reyhani Kimdir?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Aşık Reyhani Kimdir?

  1932 - 10 Aralık 2006. Hasankale'nin Alvar köyünde doğdu. Asıl adı Yaşar Yılmaz'dır. İran'dan göçen babası önce Kars'a daha sonra Erzurum'a yerleşti. Aşık Reyhani'nin çocukluğu köyünde geçti. Zaman zaman komşu köylere gitme olanağı bulduysa da daha başka yerlere gidemedi. Okuma yazmayı okula gitmeden öğrendi. Sonraki yıllarda ise dışarıdan sınava girerek diploma aldı.

  349 - Aşık Reyhani Kimdir?

  Küçük yaşlarda köyüne gelen aşıklardan etkilendi. Hem aşıklardan dinleyerek hem de eline geçen kitapları okuyarak birçok halk hikayesini öğrendi. Kendi aşıklığı ve şiir yazmaya başlaması 18 yaşından sonradır.

  Reyhani, rüyasında gördüğü bir kıza aşık oldu. Kısa bir süre sonra da kızı kaçırdı. Birkaç ay geçmeden evliliği geçimsizliğe ve huzursuzluğa dönüştü. Bunun üzerine karısının ailesi kızlarını alarak başka biriyle evlendirdiler. Aşık Reyhani, bu dönemden sonra Dertli mahlasıyla şiirler yazmaya, türkü söylemeye başladı. Ancak bu mahlası uzun süre kullanmadan, Bayburtlu Hicrani tarafından Reyhani mahlası verildi.

  Konya Aşıklar Bayramına aralıksız katılan 7 aşıktan biridir. Eski aşıkların dışında, yetiştiği Huzuri Baba, Nihani, Cevlani, Efkari ve Gülistan Çobanoğlu gibi aşıklardan gelenek ve usul öğrendi.

  İran'dan Avrupa'ya birçok ülkede türkü söyleyen Aşık Reyhani, katıldığı yarışmalarda da birçoğu birincilik olmak üzere çeşitli ödüller aldı. 1980'li yılların başında Erzurum'da bulunan Doğu Ozanları Derneğinin başkanlığına getirildi.

  Aşık Reyhani birçok ülkeye konser ve konferanslara katılmak üzere çağrıldı. Ayrıca ABD'nin Michigan Üniversitesinde katıldığı bir konferanstan sonra kendisine fahri öğretmenlik unvanı verildi.

  Şiirleri birçok gazete, dergi ve araştırmada yaralan, çeşitli radyo ve televizyon programlarına katılan Aşık Reyhani'nin, şiirlerinin bir bölümünü topladığı »Alvarlı Reyhani« (1962), »Böyle Bağlar« (1966), »Kervan« (1988) ve bazı düşünce ve şiirlerinden oluşan »Şu Tepenin Arkasında« adlı kitapları, Dilaver Düzgün tarafından hazırlanan »Aşık Yaşar Reyhani«, (1997) ve Ozan Yusuf Polatoğlu tarafından hazırlanan »Mızrabın Istırabı, Aşık Reyhani-Hayatı ve Şiirleri«, (2003) adlı kitaplar bulunmaktadır.

  Bursa'da öldü ve orada toprağa verildi
  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2013-04-28 #2
  Allah gani gani rahmet etsin.
  1992 senesinde Bir gùn istanbul' dayim ve harem otogari yakinlarinda kadikòy dolmusundan indim ve yùrùyerek otogara gitmeye karar verdim.Istanbul'un yabancisiyim.haliyle sormak için birilerini aradi gòzlerim.Ileriden 55 -60 yaslarinda bir amcanin geldigini gòrerek beklemeye basladim.Yaklastiginda "òzùr dilerim,harem otogarina nasil gidebilirim " diye sordum.O da " bende oraya gidiyorum beraber yùrùyelim" dedi.Ve konusarak yùrùmeye basladik.haliyle o bana sordu,nereden gelip nereye gittigimi bende ona sordum.Bana " Ben asik Reyhani' yim" dedi.Ben inanmayarak "Amca bana saka yapiyorsun herhalde ,sen asik Reyhani olamazsin,yani simdi ben yolda Yùrùrken Koskoca Asik Reyhani ilemi karsilasacagim" dedim inanmyarak.Bana " yahu yegenim vallahi ben asik Reyhani'yim " dedi.O kadar sevinmistim ki,15 dakika bir hossohbetle harem otogarina kadar yùrùdùk ve selamlasip ayrildik.Iste Asik Reyhani ile tanismam ve ilk ve son defa gòrmem bòyle oldu.
  Allah gani gani rahmet etsin.

  Okunma: 13094 - Yorum: 1 - Amp