Yener Yılmazoğlu Kimdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Yener Yılmazoğlu Kimdir?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Aşık Yener YILMAZOĞLU 1958 yılında Ardahan'ın Çıldır ilçesinde dünyaya geldi. 8 çocuklu çiftçi bir ailenin 4. çocuğu olan Yılmazoğlu ilk, orta ve lise tahsilini Çıldır'da tamamladı. Ortaokul öğrencisi iken şiirle tanışan Yener YILMAZOĞLU liseyi bitirdikten sonra Kars'a yolu düşer hayatının akışı da burada değişir.

  938 - Yener Yılmazoğlu Kimdir?

  Kars'ta halk aşıklarının uğrak yeri olan bir çok halk aşığının ocağı olan Murat ÇOBANOĞLU'N dan sazı öğrenerek çıraklığını yaptı. Kısa sürede bütün bölgede tanınan ve girdiği birçok yarışmada derece alan Yılmazoğlu daha sonra soluğu İstanbul da alır, Yılmazoğlu bir anda Anadolu dan göç eden gurbetçilerin arana ozanı olmuştur.

  Piyasada 13 tane Albümü bulunmaktadır.Son 'Kızım' adlı albümü çok büyük ilgi gördü. Albümlerinin yanı sıra Ozanlıktan beyazperdeye geçen Yılmazoğlu doksanlı yıllarda Anadolu kültürünü ve ozanlık geleneğini beyazperdeye yansıttı. Kars ve Ardahan da 'Bitmeyen Kin', 'Güneşe Merdiven','Viran Yaylalar','Hüseyin ile Senem','Çileli Aşık' filmlerinde başrol oynadı ve bunun yanı sıra senaryosunu kendi yazdığı 'Ozan' filminde Anadolu ozanlarının yaşantısını en güzel şekilde yansıttı.

  Denizin Rengi Adlı Dizide de 13 bölüm oynayan Yılmazoğlu, En son "Alınteri" ve "Aşıklar Bir Kere Sever" adlı sinema filmleri ile en yakın zamanda severleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

  Şu ana kadar ozanlık geleneğinde gelmiş geçmiş ozanlarımızdan farklı olarak ilk defa makamları bozmadan alt yapılı kaset yaptı. Kliplerinin yönetmenliğini de kendisi yaparak bu alandaki başarısını gösterdi.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2009-05-03 #2
  keşke bütün albümlerini de paylaşsaydınız
  Okunma: 6205 - Yorum: 1 - Amp