Türkiye'nin İlk Kadın Milletvekili Benal Arıman - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Türkiye'nin İlk Kadın Milletvekili Benal Arıman

 1. sponsorlu bağlantılar
  Benal Nevzat İstar Arıman (d. 1903 – ö. 19 Temmuz 1990) ilk Türk kadın milletvekillerinden

  Seçilme hakkını kullanan ilk kadın olan Benal Arıman 1935 yılında Atatürk'ün meclisinde bileğinin hakkıyla kazanan ilk kadın milletvekilidir. İzmirli gazeteci Tevfik Nevzat Bey'in kızıdır. Sorbonne Üniversitesi'nde edebiyat eğitimi alan Arıman daha sonra İzmir'de Halk Partisi'nde görev almış kadınların partilere girmediği o yıllarda latin alfabesinin öğrenilmesi ve yaygınlaşabilmesi için çaba harcıyordu.

  Türkiye'nin İlk Kadın Milletvekili Benal Arıman


  Arıman, İzmir´de Halk Partisi´nde görev almış, kadınların partilere girmediği o yıllarda, latin alfabesinin öğrenilmesi ve yaygınlaşabilmesi için çaba harcıyordu. Uzmanlık alanı belediyecilik, sosyoloji ve edebiyattı. İzmir Belediye üyeliği de yapan Arıman, V, VI.,VII., ve VIII. Dönemde İzmir Milletvekilliği yaptı.

  Daha sonra milletvekili seçilen Arıman belediye ve parti üyeliğinden sonra bir kadın olarak konumundan ötürü hiçbir rahatsızlık yaşamamış olduğunu dile getirmektedir. 16 yıl süreyle kadın milletvekili olarak görev yapan Benal Arıman hamileliği döneminde yıllık izinlerini kullanıp gizlice doğum yapmış ve hamileliği esnasında TBMM'de bulunmamayı uygun görmüştür.

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2010-10-06 #2
  teşekkür ederim güzel bilgi....
 3. 2011-04-27 #3
  benal arıman kim

Konu Etiketleri

benal arıman hayatı, benal arıman kimdir, türkiye cumhuriyeti'nin ilk kadın milletvekili kimdir, türkiye'nin ilk kadın milletvekili kimdir

  Okunma: 14730 - Yorum: 2 - Amp