Miyalji Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Miyalji Nedir?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Size de mi "hastalık hastası" dediler ilk başta. O kadar dil dökmenize rağmen inanmadılar mı ağrılarınıza.

  Hiç üzülmeyin, yalnız değilsiniz. Sadece Türkiye'de değil, Amerika'da bile on onbeş yıl önce, bankada çalışan memurlar, sekreterler bilgisayar operatörleri, telefon memurları tıpkı sizde olduğu gibi boyun ağrılarından, sırt ağrılarından, ara sıra vücudun belirli yerlerinde oluşan gezici ağrılardan şikayet ederlermiş. Doktorlar bir sürü tetkik tahlil sonrası herhangi bir bulguya rastlamayınca "Sizin birşeyiniz yok" diyerek göndermek durumunda kalıyorlarmış.

  Oysa siz de biliyorsunuz ki, böyle ağralarınız var ve rahatsız oluyorsunuz. Hatta bu rahatsızlığı iki üç yıldan beri çekiyorsunuz.

  Biz, uzutmadan size bu rahatsızlığınızın ne olduğunu söyleyeyim. Sonra da hastalık hakkında sohbetimizi sürdürürüz.
  Rahatsızlığınız, "fibro miyalji" adı verilen bir sendrom. Yani rahatsızlığınızın tek bir sebebi yok. Sebepleri okuyunca "Tıpkı bendeki gibi" diyerek onaylayacağınız birçok sebepi var.

  Örneğin, hastanın "Ağrı var" dediği bölgenin kan ölçümünü yapıyorlar. Bakıyorlar ki o bölgede, normal olması gereken kandan daha az kan var. Diyelim ki omuz bölgesi onbeş birim kan olacaksa, on birim kan var.

  Sonra sebebini araştırıyorlar. Ortaya çıkan sonuç ilginç. Hareket azlığından kaslar yeteri kadar çalışmıyor. O bölgeye yeteri miktarda kan gitmeyince vücut tepkisini mini mini ağrılarla belirtmeye başlıyor. O bölge kan alamayınca gerilmeler, sertlikler oluyor. Daha başka neler oluyor?

  -Bu sefer baş ağrısı,
  -Kulak uğultusu
  -Çınlama,
  -Göz kararması,
  -Yorguluk,
  -Gaz,
  -Kabızlık,
  -Hazımsızlık,

  -Şişkinlik gibi belirtiler olratay çıkıyor. Bunlar da tekrar kısır döngü halinde vücuda ek rahatsızlıklar üretiyor. Yine bir örnek verelim; vücut kabız olunca vücuttan atılamayan toksik maddeler tekrar zehir olarak vücuda gönderiliyor. Gaz olduğunda kalbe baskı oluyor, kalbin çalışması etkileiyor. Göz kararması oluyor, çalışma temposu azalıyor. O zaman stres oluyor. Bu kez beyin etkileniyor... Bunun sonu yok... Düzen bir bozulmaya görsün, insanın hayatı alt üst oluyor...

  Ağrı bazen omuzda, bazen boyunda, bazen sırtta oluşur. Bazen gezinir oralarda. Kimi zaman da vücudun eklem yerlerinde olur. Ama genellikle fibro miyalji sırtta daha ağırlıklı olur.

  Eğer vücudun eklem yerlerinde, bileklerde oluyorsa, bu ileride açığa çıkabilecek immünolojik bağışıklık sistemiyle ilgli iltiaplı romatizmanın aynı zamanda habercisidir. (Kalbe vuran akut eklem romatizması değil. O ayrı bir konu.)
  Bu tür ağrılar üç yıl dört yıl hatta beş yıl boyunca sürer gider. Hasta doktora gitmiştir kaç defa. Her seferinde yapılan tetkiklerde MR çekimlerinde, tahlillerde herhangi bir sonuç elde edilemez. Romatizma tahlilleri normal çıkar.

  Hastanın hiçbir kabahati yoktur. Çünkü vücudunun sesini dinlemiş ve ağrıları iin doktora gitmiştir. Ancak bulgu olmayınca kendisine "sizde bir şey yok" denilmiş ve geri gönderilmiştir. Ta ki, beşinci senede tekrar doktora gidene kadar.
  Beş sene sonra artık hangi doktora giderse gitsin, yapılan bir tetkik neticesinde sonuç bulunacaktır. Kan değeri yükselmiş olacaktır. Romatizmal bulgular ortaya çıkmış olacaktır. Dokor üzülerek hastasına sonucu açıklayacaktır:

  -Romatizmal rahatsızlık başlangıcı..
  Kim ister bir zaman sonra eklemde şişme olmasını,
  Yürüme zorluğu çekmeyi,
  Avuçları açıp kapamayacak hale gelmeyi,
  Ceketini giyemeyecek, düğmesini ilikleyemeyecek hale gelmeyi,
  Kafasını sağa sola çevirmekte zorlanacak hale gelmeyi,
  Sandalyeye bile oturup kalkarken zorlanmayı kim ister?
  Dolayısıyla erken teşhis ile ileride açığa çıkabilecek örneğin yüzbin kişinin en az doksan bini bu hale gelmeden önce kurtarılmış olur.

  Fibro miyalji vakası, daha çok 25 ila 40 yaş arası bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır.

  Bu kadınlar ağrı şikayetiyle doktora gittikleri halde bir bulgu elde edilemeyince "hastalık hastası" olarak yorumlanır. Oysa bu kronik ağrıların sebebi fibro miyalji sendromudur.

  Fibro miyalji rahatsızlığı olanlardan % 5 ila 20'si romatizmal rahatsızlığa adaydır. Diğer bir ifadeyle, on milyon fibro miyalji sendromu vakası varsa, bunun en az bir milyon kadarı romatizmal rahatsızlığa adaydır.
  Hastaların şikayetleri çok çeşitli olmakla birlikte birkaçını burada belirtmekte yarar var. Örneğin,
  Ev işi ya da masa başında herhangi bir şekilde çalışırken hissedilen ağrılar.

  Boyun ve sırt ağrıları,
  Uyku bozukluğu,
  Yorgunluk,
  Tüm vücutta tutukluk,
  Baş ağrısı,
  Kabızlık,
  Bayanlarda ağrılı adet görme,
  Ellerde ve ayaklarda karıncalanma,
  Ellerde ve ayaklarda şişme gibi şikayetler görülmektedir.

  Ama bugüne kadar hasta hangi uzman doktora giderse gitsin, bu tür ağrıların nedeni henüz saptanmış değildir.


  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-03-05 #2
  Bu tür hastalıkların nedeni bastırılmış duygulardır. Örneğin, bir yakınımız kaybederiz. Ağlamamız duyguyu yaşamamız ve çözmemiz için gerekli iken hemen biri devreye girer. "Metin ol!", der. Erkekseniz, "Erkek adam ağlamaz" derler. Duygunuzu bastırırsınız. Beden bastırılmış duyguları eninde sonunda bize bir şekilde hissettirir.
  Geriye dönüp bir bakalım. Bu rahatsızlık hangi olay veya olaylardan sonra oluştu. Fark edersek çzöüm için bir fırsatımız var demektir.

 3. 2011-09-08 #3
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Bu tür hastalıkların nedeni bastırılmış duygulardır. Örneğin, bir yakınımız kaybederiz. Ağlamamız duyguyu yaşamamız ve çözmemiz için gerekli iken hemen biri devreye girer. "Metin ol!", der. Erkekseniz, "Erkek adam ağlamaz" derler. Duygunuzu bastırırsınız. Beden bastırılmış duyguları eninde sonunda bize bir şekilde hissettirir.
  Geriye dönüp bir bakalım. Bu rahatsızlık hangi olay veya olaylardan sonra oluştu. Fark edersek çzöüm için bir fırsatımız var demektir.

  Yani bu hastalık birazda psikolojikmi diyorsunuz?

 4. 2011-11-10 #4
  bu bulgular bende öss yılıma ortaya çıktı ve üniversiteyi kazanıp gitmemde dahil olmak üzere gitmedi bunun sebebleri cok açık peki buna çözüm nedir her şeyi boşverip eğlenmenize bakın rahatlayacaksınız mı demek istiyor bu yazı anlamadım ?
 5. 2012-02-17 #5
  Yukarudaki açıklamaları yazan isyanlı sukut rumuzlu doktoruma sonsuz reşekkür eder saygılarımı sunarım.insan vücudunda yaşanan bir rahatsızlık ancak bu kadar detaylı ve güzel anlatılabilir.teşekkürler.iyiki varsınız.
  sponsorlu bağlantılar
 6. 2015-08-24 #6
  Bende de yaklaşık 1 aydır bu belirtiler var. Sol göğüs tarafından bilegime doğru başladı. Doktora gittim cereyanda kalmışsındır dedi. İlaçları kullandım geçmedi. Tekrar gittim kansızlık var dediler ve demir hapı artı kas gevşetici verdiler. 2 hafta kullandım yararını göremedim. (demir ilaçlarının uzun süreli kullanımı sonucunda etki ettiğini biliyorum fakat...) 1 hafta sonnra tekrar gidicem inşallah. Doğru tanı ve tedavi ile hallolur. Çünkü insan gerçekten hastalık hastası oluyor. Biraz da çabuk sinirlenenen, streslenen bir yapım var sanırım bunun da etkisi var. Daha sakin ve huzurlu olmak gayretim olacak inşallah :)
 7. 2015-08-25 #7
  Kas geşvetici kullanmaya devam et ,bırakma onu kuş gibi olursun ,hafiflersin o iyi gelir kesin.
  Okunma: 97157 - Yorum: 6 - Amp