Kilitbahir Kalesi (Çanakkalenin Tarihi ve Turistik Yerleri) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kilitbahir Kalesi (Çanakkalenin Tarihi ve Turistik Yerleri)

 1. sponsorlu bağlantılar
  Kilitbahir Kalesi, 1452'de İstanbul kuşatması esnasında Papalık Donanması'nın Bizans İmparatorluğu'na yardım etmesini önlemek amacıyla Fatih Sultan Mehmet tarafından Çanakkale'nin karşısındaki Kilitbahir köyünde yaptırılmıştır. Kale, iç ve dış sur duvarlarından ve avlu içinde 7 katlı üçgen bir kuleden oluşmaktadır. İç kale 7 katlıdır. Daha sonra ilk kez 1541Kanuni Sultan Süleyman tarafından restore edilmiş, bu restorasyon esnasında güney kısmı çevreleyen bir sur duvarıyla dış uçta bir kule (Sarıkule) inşa edilmiştir.

  Kilitbahir Kalesi

  Kale, 1870 yılında Sultan Abdülaziz tarafından ikinci kez restore edilmiştir. Kuzey bölümünün orijinal dış deniz duvarı günümüzde yoktur. Bu bölümün kuzey parçası 1893-1894 yıllarında II. Abdülhamit tarafından yeniden inşa ettirilmiştir. Dış sur duvarları (dış kale) 4 m, ikinci dış kale 18 m, iç kale 30 m yüksekliğindedir. Duvar kalınlıkları 4-6 m arasındadır. Deniz duvarlarının güney kısımları top mazgalı olarak kullanılmıştır. Kale, tümüyle kaba yontulmuş taşlarla inşa edilmiştir. Açıklık kısımları kiremit kemerli olup, kapı ve pencereler beyaz mermerden yapılmıştır. Kale, Çanakkale Savaşları'nda çok önemli rol oynamıştır. Bu kale, 14 Kasım 1980 tarihinde Kültür Bakanlığı tarafından "Korunması Gereken Kültürel Varlık" olarak tescil edilmiştir.


  İngilizce versiyonu

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-02-21 #2
  ya bn ingilizce sini istiyorm çanakkalenin tristik yerlerini...
 3. 2011-04-28 #3
  aynen ben ingilizcesini istiyomm acil yaaa ufffff :(
 4. 2011-10-16 #4
  ya bnim ingilizce performans ödevm var çanakkaleyi yazıcam ing. tarihini ve turistk yerlerini lütfen yardımcı olur musunuz acele :((
  Okunma: 19052 - Yorum: 3 - Amp