İlaç Zehirlenmesinin Belirtileri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

İlaç Zehirlenmesinin Belirtileri

 1. sponsorlu bağlantılar
  İlaç Zehirlenmesi Sebepleri:

  Kaza veya hata

  ilaçların nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili prospektüsleri özenle okuyun. Hap ve ampulleri çocuklarınızın erişebileceği yerlerde bırakmayın. Büyüklere ait ilaçlan, çocuklarınıza vermeyin.

  Yaşamamak isteği

  Tehlikeli ilaçları, ruhsal durumları bozuk kişilerin yanında bırakmayın. Özellikle uyumak için hiçbir yerden çekinmeyecek uykusuzluktan yakınanlardan çekinin.

  Aşırı ilaç alma

  Bazı insanlar nasıl kurtuluşu alkolde ararsa, bazıları da selameti, ilaçlarda bulacaklarını zannederler. Dikkatli olun.

  İlaçların etkisi

  ilaçlar, genellikle bazı organlar üzerinde etkili olurlar. Uyku ilaçları, ağrı kesici ilaçlar ve morfinin türevleri olan bazı ilaçlar, sinir merkezlerinde doğrudan etkilidir. Bazıları da solunumu etkiler (solunum güçlükleri). Kalp-damar hastalığı ilaçları, kalbin sinirsel kumandasını etkileyip, kalp atışlarında bozukluklara sebep olur, hatta bazen kan dolaşımı bozukluklarına bile yol açabilirler. Bazı ilaçların da karaciğer, böbrekler, akyuvarlar üzerinde etkileri vardır. Bu tür ilaçlardan zehirlenme halinde, tasfiyeleri doğal yollardan aranır (tenkiye, kusma). Yapay böbreğe bağlanma, özel antidostlar da, çıkar yollardır.

  İntihar Amaçlı İlaç Zehirlenmeleri

  İntihar etmek amacıyla aşırı dozda ilaç aldığını söyleyen biriyle de karşı karşıya gelebilirsiniz. Dikkat! Bu iddiayı hiçbir zaman tehdit olarak kabul etmeyin ve olayı ciddiye alın. İddiaya karşı çıkmak yerine, hangi saatte ilaç aldığını saptamaya çalışın. Boş ilaç kutularını arayın. Özellikle şunu bilin: Bazı kalp ilaçları, bilinci hemen etkilemez, ama bir süre sonra çok ciddi kalp-damar rahatsızlıklarına veya diğer organlarda arızalara sebep olabilirler. Böyle bir kişiyi asla tek başına bırakmayın. Çünkü ikinci bir girişimde daha bulunabilir.

  Bu arada doktorunuza veya bir hastaneye başvurmanızda yarar vardır.


  Kaynak:Zehirlenme

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2012-01-04 #2
  Yeni kurtuldum
  Okunma: 26284 - Yorum: 1 - Amp