Ardıç Ağacı Hakkında Geniş Bilgi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Ardıç Ağacı Hakkında Geniş Bilgi

 1. sponsorlu bağlantılar
  Tanım

  104 - Ardıç Ağacı Hakkında Geniş Bilgi

  Ardıç, üremesi bir başka türe bağlı bir ağaç türü. Ağaç tohumlarını yere döker ancak bu tohumlar bir ardıç kuşu (Karatavuk) tarafından yenmedikçe hiçbir işe yaramaz. Ardıç kuşunun sindirim sisteminde ardıç ağacının tohumlarının kabukları açılır. Ardıç kuşu dışkısı ile birlikte toprağa karışan tohumlar tutar.
  Latince Adı Juniperus Communis'tir.

  Özellikleri
  Nisan-Mayıs aylarında çiçek açan, 1-9 m yüksekliğinde, kışın yaprağını dökmeyen ve siyahımsı mor yuvarlak meyvaları olan bir bitkidir.

  Yetiştiği Yerler

  Orta Avrupa'da Almanya, Macaristan ve Fransa'da yurdumuzda ise Trakya, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bol miktarda Ardıç ağacı mevcuttur.

  Tarihçe

  Ortaçağda her derde deva olarak bilinen ardıç meyvası yendiğinde idrar menekşe kokusu aldığından eskiden Romalı kadınlar tarafından çok kullanılırdı.
  Yine bu çağlarda cadılardan korunmak maksadıyla yazlık evlerin önlerine dikilmiştir. Bunu önlemek için elden geldiğince çok ardıç ekilirdi.

  Kullanım Alanları

  Ardıç meyveleri sonbaharda siyahımsı mor renklerini aldıkları zaman toplanır ve tel elekler üzerinde kurutulur. Bu şekilde yenebileceği gibi, toz haline getirilip suyla karıştırılarak bir eriyik halinde de içilebilir.

  Ardıçta uçucu yağ bulunduğundan asla suda kaynatılmamalıdır. Ardıç katranı elde etmek için bitkinin yaşlı dalları gövdesi ve kökleri kesilerek, yarı yarıya toprak içinde bir testi içinde yakılır. Elde edilen sulu yağ dinlendirilerek katran dipten alınır.

  Alternatif Tıp Kullanım Alanları

  İdrar söktürücü ve terletici özelliği sebebi iIe soğuk algınlığı, kalp yetmezliği gibi hastalıklarda kullanılabilir. Alternatif tıp alanında kullanılan bir meyvedir.

  Romatizmal hastalıklarda, burkulma ve çarpma gibi kazalarda ağrı kesici ve hareket kabiliyetini arttırıcıdır. Zaten ardıçın temel kullanım alanı da bu tip hastalıklardır. Kronik romatizmalarda, gut hastalığında çeşitli kas ağrılarında oldukça faydalıdır. Bunun için toz haline getirilmiş kuru ardıç meyvelerindan 20 gramı 1 lt suda eritilerek günde 3 bardak içilir.
  Konsantre ardıç suyu soğuk algınlığı veya anjine yakalanmış çocuklara destek tedavisi olarak günde 3 kez bir çay kaşığı olarak verilir. Dahilen yüksek miktarlarda uzun süre kullanılırsa böbrekleri tahriş eder ve idrarda kanamaya sebep olur. 6 haftadan fazla ve böbrek hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır. Ayrıca hamilelerde de düşüğe yol açabileceği için uygun değildir. Çünkü rahim kaslarının kasılmasını uyarır.

  Ayrıca nefes kokularını yok eder. Meyvaları C vitamini bakımından zengin olması sebebiyle, dişetlerini ardıç meyveleriyla ovmak onları güçlendirecektir.

  Antiseptik özelliği sebebiyle de haricen deri hastalıklarında da uygulanabilir. Aromaterapistler selülitlerde ardıçtan faydalanmaktadır. Diğer bir tür olan kara ardıç yaprağının adet söktürücü, çocuk düşürücü ve idrar arttırıcı etkileri bilinmektedir. Çünkü rahim ve idrar yolları kaslarını büzmektedir.
  Karaardıç, kurutulmuş yapraklarından günde 0,5 gr içilir.
  Yine ardıçın özel bir türünden elde edilen ardıç katranı uyuz ve egzema gibi bazı diğer deri hastalıklarında haricen tüketilir.
  Ayrıca deride hafif tahriş yaptığından romatizmal hastalıklarda da merhem olarak kullanılabilir.
  Ardıç meyvesi içinde organik asitler, reçine, acı madde, uçucu yağ, glikoz sakkaroz ve juniperin mevcuttur. Uçucu yağ antiseptik ve kuvvetli idrar söktürücüdür.

  Türleri

  juniperus brevicommus Kırık ardıç
  Juniperus communis - Adi ardıç
  Juniperus communis ssp.alpina - Alp ardıcı
  Juniperus brevifolia
  Juniperus cedrus - Kanarya ardıcı
  Juniperus formosana
  Juniperus luchuensis
  Juniperus oxycedrus - Katran ardıcı
  Juniperus drupacea - Andız
  Juniperus angosturana
  Juniperus ashei
  Juniperus barbadensis
  Juniperus bermudiana - Bermuda ardıcı
  Juniperus blancoi
  Juniperus californica - California ardıcı
  Juniperus chinensis - Çin ardıcı
  Juniperus coahuilensis
  Juniperus comitana
  Juniperus convallium
  Juniperus deppeana
  Juniperus durangensis
  Juniperus excelsa - Boylu ardıç
  Juniperus excelsa ssp. polycarpos - İran ardıcı
  Juniperus flaccida
  Juniperus foetidissima - Kokulu ardıç
  Juniperus gamboana
  Juniperus gaussenii
  Juniperus horizontalis - Yaygın ardıç
  Juniperus indica - Kara ardıç
  Juniperus jaliscana - Jalisco ardıcı
  Juniperus komarovii
  Juniperus macrocarpa - Büyük kozalaklı ardıç
  Juniperus monosperma - Tek tohumlu ardıç
  Juniperus monticola
  Juniperus oblongo
  Juniperus occidentalis - Batı ardıcı
  Juniperus occidentalis ssp.australis
  Juniperus osteosperma - Utah ardıcı
  Juniperus phoenicea - Finike ardıcı
  Juniperus pinchotii
  Juniperus procera
  Juniperus procumbens
  Juniperus pseudosabina
  Juniperus recurva - Himalaya ardıcı
  Juniperus sabina - Sabin ardıcı
  Juniperus saltillensis
  Juniperus saltuaria
  Juniperus scopulorum
  Juniperus semiglobosa - Rusya ardıcı
  Juniperus squamata
  Juniperus standleyi
  Juniperus thurifera - İspanya ardıcı
  Juniperus tibetica - Tibet ardıcı
  Juniperus virginiana - Kalem ardıcı
  Juniperus virginiana ssp.silicicola
  Juniperus wallichiana - Himalaya kara ardıcı

  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-05-11 #2
  teşekürler ödevime çok yardımçı oldun
 3. 2011-05-17 #3
  özelliği birazdaha çok olabilir
 4. 2011-05-23 #4
  Alıntı:
  meskan Nickli Üyeden Alıntı
  özelliği birazdaha çok olabilir
  Ardıç

  Ardıç ağacı dağlık alanlarda rahatlıkla üremekte ve yetişmektedir. Bu nedenle dağ yaşamını benimsemiş konar göçer kültürlerde ardıç ağacı önemli bir yere sahiptir. Ayrıca kimi Göçebe halklara ait kültürlerde dinsel törenler genellikle ardıç ağacının dumanı ile yapılmaktadır.


  Ardıç, servigiller (Cupressaceae) familyasından Juniperus cinsine ait iğne yapraklı ağaç ve çalı formundaki taksonların ortak adı.
  Üremesi için bir başka türe bağlı olabilmektedir. Ardıç tohumları yere dökülür ancak bu tohumlar bir ardıç kuşu tarafından yenmedikçe çimlenme gerçekleşmez. Ardıç kuşunun sindirim sisteminde ardıç ağacının tohumlarının kabukları açılır. Ardıç kuşu dışkısı ile birlikte toprağa karışan tohumlar kolayca çimlenir.
  Şaman Türkmen'lerde ve Bektaşi - Alevilerde kutsal olarak kabul edilen bir ağaçtır. Dallarına bez baglanarak dilek tutulur veya dalları tekkelerde tütsü olarak kullanılır.
  Kışın yapraklarını dökmeyen daimi yeşil ağaçlardan. Yaprakları küçük pulsu veya iğne şeklinde olup 1-2 cm uzunluğundadır. Bir evcikli veya iki evcikli bitkilerdir. Ardıç yemişi diye anılan kozalakları dişi ağaçlar üzerinde bulunur. Ardıç türleri kozalaklarının büyüklüğüne, rengine ve özellikle her kozalağın içinde bulunan tohumlarının sayısına göre birbirinden ayırt edilir.

  Çeşitleri ve kullanıldığı yerler: Sıcak iklimlerde ve korunmuş alanlarda ağaç gibi büyümesine karşılık, soğuk bölgelerde çalı manzarasındadırlar. Genel olarak odunu yumuşak ve dayanıklıdır. Kurşun kalem yapılır. Kerestesi de demiryolu traversi olarak kullanılır.

 5. 2011-05-25 #5
  çok tşk yardımcı oldunuz
 6. 2011-05-30 #6
  türkçe ödevimde hakında yardım etinizteşekürler
 7. 2011-06-02 #7
  Tşk ödevimde büyük yardım etti
 8. 2011-09-20 #8
  Ardıç kuşu karatavuk değildir ardiç kuşları grı(boz) renkli gögsünün altı komple beneklidir(cillidir) yazınızdaki hatayı düzeltin lütfen.
  Okunma: 30695 - Yorum: 7 - Amp