Bitkilerde Kök Çeşitleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Bitkilerde Kök Çeşitleri

 1. sponsorlu bağlantılar
  Kök, ana kök, yan kök ve emici tüylerden oluşur.

  Ana Kök : Tohumun çimlenmesiyle oluşan ilk kısımdır. Bitkiyi toprağa bağlar. Toprağın derinliklerine doğru uzayarak, bitkinin toprağa bağlanmasını sağlar. Yerçekimi doğrultusunda büyür.

  Yan Kök : Toprakta kökün yayılmasını sağlayan ana köke bağlı uzantılardır. Kökün toprağa bağlanmasını sağlar.

  Emici Tüyler : Yan kökün üzerinde bulunan kıl gibi ince uzantılardır. Kökün topraktaki temas yüzeyini arttırır. Emici tüyler, topraktaki su ve mineralleri emip gövdeye iletir.


  • Kazık kök : Ana kök bir tane olup gelişmiş ve uzamıştır. Çevresinde çok sayıda yan kök bulunur. Genelde ağaçlarda bulunur. Çam, söğüt, gül gibi.
  • Saçak kök : Ana kök gelişmemiş olup gövdeden çok sayıda yan kök çıkar. Genelde otsu bitkilerde bulunur. Çim, buğday, nohut gibi.

  Bunlardan başka özel görevler yapan besin depolayıcı depo kökler, tırmanmayı sağlayan tutunma kökleri, gövdeyi dik tutan destek kökleri, bitkinin parazit yaşamasını sağlayan sömürme kökleri gibi kök çeşitleride vardır.
  sponsorlu bağlantılar

   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2009-04-30 #2
  Kök Çeşitleri

  Bazı bitkilerde ana kökler, yan köklerden daha çok gelişerek "kazık kök" denen bir yapıya dönüşmüştür. Bu kökler, örneğin havuçtaki gibi besin depolayarak kalın ve etli ya da ağaçlardaki gibi odunsu yapıda olabilir. Buğdaygillerde olduğu gibi bazı bitkilerin kökleri ise bir noktadan çıkan ve hemen hemen hepsi aynı kalınlıktaki tellerden oluşan saçak kök düzenindedir. Saçak köklü bitkiler toprağın aşınıp sürüklenmesini önlerler. Bu tür bitkiler aşınmanın fazla olduğu çıplak alanlarda yetiştirilirler.

  Bazı bitkilerde ise gövdeden alınan çeliklerden ya da yapraklardan doğrudan kök çıkabilir. Örneğin, begonya bitkisinden kesilen bir dal parçası suda bekletilirse, bir süre sonra köklenir. Pancar, havuç ve turp gibi bazı kökler besin depolayarak genişlemiş değerli gıda kaynaklarıdır. Bazı çöl bitkileri ise köklerini su deposu olarak kullanır. Tropik ormanlarda, ağaçların üzerinde yaşayan orkidelerin havanın nemini emerek su gereksinimlerini karşılayabilen hava kökleri vardır. Gene başka ağaçların üzerinde yaşayan, ama asalak bir bitki olan ökseotu konak bitkinin dokularından besin almaya yarayan emeçler (emici kökler) geliştirmiştir. Bazı sarmaşıklarda gövdeden çıkan ve bitkinin tutunarak tırmanmasını sağlayan küçük kökler bulunur. Mısır bitkisinde ve bazı bataklık ağaçlarında ise gövdenin alt bölümlerinden çıkarak toprağa dalan, böylece gövdeye destek sağlayan köklere (destek kökler) rastlanır.

 3. 2011-03-31 #3
  Bitkileri toprağa bağlayan ve topraktan su ve mineral maddelerin alımını sağlayan organıdır. Tohumdan çıkan ilk kök ana kök, ana kökten çıkan ve yanlara uzanan köklere yan kökler denir. Ana ve yan kökün uç kısmındaki tüysü yapılara emici tüy denir. Kök uçlarındaki büyüme bölgelerini koruyan yapılara yüksük adı verilir. Kök yerçekimi yönünde büyür.
  Kök hücreleri klorofil içermez.

  Bitkilerdeki farklı kök tipleri şunlardır:
  a)Kazık kök: Belirgin,uzun ve iyi gelişmiş olan bir ana kök hakimiyetiyle oluşan kök sistemidir. Örn:fasulye,papatya,ebegümeci,gelincik,yonca ve yüksek yapılı ağaçlar.
  b)Saçak kök: Belirgin bir ana kök hakimiyeti olmayan, yaklaşık hepsi aynı boy ve kalınlıkta olan kök sistemidir. Örn:soğan,buğday,arpa,yulaf,mısır,pırasa.
  c) Yumru(Depo) kök: Besin depo eden kazık köklerdir.Örn:turp,havuç,şeker pancarı,kereviz.
  d) Tutunma kökü: Tırmanıcı bitkilerde, gövdenin duvara yada ağaçlara tutunmasını sağlayan köklerdir. Örn:sarmaşık.

  Bu köklerin dışında, hava ve destek kökleri de vardır.

  Kökün görevleri:
  •Bitkinin toprağa tutunmasını sağlar
  •Topraktan su ve suda çözünmüş minerallerin alınmasını sağlar
  •Bazı bitkilerde besin depolar.

 4. 2012-04-04 #4
  Kendi besinin kendi üretebilen çok hücreli canlılara bitki denir. Bitkiler Güneş ışığı ile fotosentez yaparlar ve besin üretirler.

  Bitkiler üreme şekillerine göre; çiçekli ve çiçeksiz bitkiler olmak üzere iki bölüme ayrılır.
  ÇİÇEKLİ BİTKİLER : Çiçekli bitkiler kök, gövde, yaprak ve çiçekten oluşur. Kök, gövde ve yaprak bitkinin beslenme organları, çiçek ise bitkinin üreme organıdır. Çiçekli bitkilerin büyük çoğunluğu karada yaşarken, nilüfer gibi bazı bitkiler de suda yaşar.

  KÖK : Bitkiyi toprağa bağlayan organdır. Tohumun çimlenmesiyle oluşan ilk kısmıdır.
  Kökün görevleri:
  -Bitkiyi toprağa bağlamak
  -Bitkinin dik olarak büyümesini sağlamak
  -Topraktaki su ve mineralleri gövdeye iletmek

  Kök, ana kök, yan kök ve emici tüylerden oluşur.

  Ana Kök : Tohumun çimlenmesiyle oluşan ilk kısımdır. Bitkiyi toprağa bağlar. Toprağın derinliklerine doğru uzayarak, bitkinin toprağa bağlanmasını sağlar. Yerçekimi doğrultusunda büyür.

  Yan Kök : Toprakta kökün yayılmasını sağlayan ana köke bağlı uzantılardır. Kökün toprağa bağlanmasını sağlar.

  Emici Tüyler : Yan kökün üzerinde bulunan kıl gibi ince uzantılardır. Kökün topraktaki temas yüzeyini arttırır. Emici tüyler, topraktaki su ve mineralleri emip gövdeye iletir.

  BİTKİLERDE KÖK ÇEŞİTLERİ

  Bitkiler kökün yapısına göre üç temel bölümde incelenir. Bunlar kazık kök, saçak kök ve depo köktür.
  Kazık Kök : Köklerden biri çok gelişmiş ve kalınlaşmış, diğerleri uzantılar ana kökün yanından çıkmışsa bu kök tipine kazık kök denir. Kökten çok sayıda kazık kök çıkar. Ağaç, fasulye, biber, lahana, gelincik, sardunya, domates gibi bitkilerin kökleri kazık köktür.

  Saçak Kök : Ana kök iyi gelişmemiştir. Bitkinin bütün kökleri toprağın altında saçak gibi dağılıyorsa, bu kök tipine saçak kök denir. Pırasa, soğan, arpa, buğday, mısır, ayçiçeği, gibi bitkilerin kökleri saçak köktür.

  Depo Kök : Ana kökün gelişerek besin depo etmesiyle oluşan köklerdir.Havuç, turp, şeker pancarı, bu gruba örnek olarak verilebilir.

  Bazı bitkilerde özel görevler yapan farklılaşmış kök çeşitleri de bulunur.

  Tutunma Kökü : Bitki gövdesinin duvara ve ağaçlara tutunarak güneşe doğru uzamasın sağlar. Örnek : Sarmaşık bitkisi
  Solunum Kökü : Bitki köklerinin topraktan yeterli havayı alamadığı bataklık gibi yerlerde görülür. Kökler toprak yüzeyine çıkarak gaz iletimini sağlar. Örnek : Bataklık bitkileri
  Sömürme Kökü : Başka bitkiler üzerinde yaşarlar. Üzerinde yaşadıkları bitkinin besinini emerler. Örnek : Ökse otu

  GÖVDE : Bitkilerin toprak üstünde kalan organlarına gövde denir. Yapısında iletim boruları (odunsu boru, soymuk borusu), dallar, tomurcuk, yaprak, çiçek ve meyve bulunur.
  Gövdenin Görevleri :
  -Bitkinin dik durmasını ve şekil kazanmasını sağlamak.
  -Yeni yaprak ve çiçekleri oluşturmak.
  -İçindeki odun ve soymuk boruları ile, kök ve yaprak arasında su mineral ve besin iletimi yapmak.
  -Yedek besin depo etmek.

  BİTKİLERDE GÖVDE ÇEŞİTLERİ

  Otsu Gövde : Bir veya iki yıllık otsu bitkilerin gövdeleridir.İnce, zayıf ve yeşil renklidir.
  Örnek : ot, arpa,buğday.

  Odunsu Gövde: Ağaçlar gibi çok yıllık bitkilerin gövdeleridir.Sert ve sağlam yapılıdır. Örnek: Gül, elma, çınar, çam, kavak.

  Yumru Gövde : Yer altında gelişip yapısında besin depo eden gövdelerdir. Örnek: Patates, yer elması.

  Yassı Gövde: Gövde incelip, yassılaşmış ve genişlemiştir. Örnek : Soğan, sarımsak, lale, marul.

  Depo Gövde : Kurak ve sıcak bölgelerde bazı bitkiler gövdelerinde su depolarlar. Yaprakları su kaybını önlemek için diken şeklindedir. Örnek : Kaktüs.

  Sarılıcı Gövde : Gövdesi ince, zayıf ve uzundur. Tutunma kökleriyle bir desteğe sarılarak güneşe doğru büyürler.Örnek : Sarmaşık, fasulye, asma.

  Sürünücü Gövde : Toprak üzerinde yatay olarak uzanan otsu bitkilerin gövdeleridir. Örnek : Çilek,kavun, karpuz, kabak, salatalık.

  Yer Altı Gövdesi : Toprak altında yüzeye paralel uzanan gövdelerdir. Örnek : Manisa lalesi, ayrık otu süsen.

  YAPRAK

  Gövdenin yan tomurcuklarından gelişen, çoğunlukla yassı ve yeşil organlarıdır. Üzerinde stomalar(gözenekler) bulunur.Yaprağın yapısında yaprak sapı, damarlar, stomalar ve yaprak ayası bulunur.

 5. 2013-03-11 #5
  çok tşk çok işime yaradı fen ödevimdi
  sponsorlu bağlantılar
 6. 2013-03-27 #6
  Sağolun işme yaradı.
 7. 2013-03-28 #7
  ödevimi yaptım ya daha ne
  Okunma: 38844 - Yorum: 6 - Amp